Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zmatky prodlouží pololetní prázdniny

  23:44aktualizováno  23:44
P r a h a - Špatná domluva škol a autodopravců zřejmě prodlouží mnohým školákům o jeden den pololetní prázdniny. Volno, původně naplánované na čtvrtek 1. února, se řada ředitelů rozhodla přesunout na pátek. O tom však často nevědí místní autodopravci. Ve čtvrtek tedy děti budou na školní autobus čekat marně, zato v pátek pojedou spoje prázdné. "Posunout prázdniny školám doporučilo ministerstvo. Třeba kvůli vytápění školy je to mnohem praktičtější. Ale mám teď trochu obavy, že ve čtvrtek se děti do školy nedostanou," uvedl například ředitel Základní školy v Knínicích u Boskovic František Kašpárek.

"Zvažuji, že dám dětem volno i ve čtvrtek." Podobnou situaci školy zažily i před Vánocemi, kdy ministerstvo nejprve avizovalo, že prázdniny začnou v pátek, a pak volno posunulo až od dalšího dne.

"Myslím, že na ministerstvu by měli více kalkulovat dopředu a nedělat zmatky," míní ředitel Kašpárek.

Úředníci z ministerstva se ovšem brání: "Ve vyhlášce je jasně řečeno, že pololetní prázdniny připadnou na nejbližší pracovní den po rozdání vysvědčení. Tedy na čtvrtek. My jsme pouze oznámili, že ředitelé škol mohou volno přesunout na pátek. Je to jejich právo, nikoli povinnost," říká Dagmar Němečková z tiskového odboru ministerstva.

Celý problém podle ní vyvstal hlavně kvůli probíhající reformě veřejné správy. Dříve by totiž s autodopravci jednali lidé ze školských úřadů. Ty ovšem k poslednímu prosinci loňského roku zanikly, a agendu teď pozvolna přebírají školské referáty okresních úřadů.

"V různých krajích se ty pravomoci předávají různě rychle, a tak prostě ne všechno teď funguje stoprocentně," říká Němečková z ministerstva školství.

Na úpravě jízdního řádu se už domluvili například v Brně či na Blanensku.

Právě na Blanensku přivítali žáci páteční volno nejvíc: hned po víkendu totiž místním školákům začínají jarní prázdniny.

"Změnu jsme předjednali - v jízdních řádech jsou tedy pololetní prázdniny zaneseny již na pátek," tvrdí například Jiří Kubín z referátu pravidelné autobusové dopravy Bodos Boskovice.

Ani Jiří Výbora z Okresního úřadu v Blansku nepředpokládá problémy: "Upozornili jsme dva rozhodující dopravce z Blanska a Boskovic. Autobusy ve čtvrtek pojedou." Mnohé školy ovšem spoléhají na služby více než dvou autodopravců - třeba právě škola v Knínicích. "Děti dojíždějí i z dalšího okresu, z Moravské Třebové.

Proto zřejmě dám dětem volno i ve čtvrtek," říká ředitel Kašpárek.

Ředitelé škol disponují několika dny takzvaného ředitelského volna, které mohou prakticky libovolně během školního roku vyhlásit.

Na čtvrtek o něm uvažují i v Základní škole Hraničářů v Mikulově. "Dojíždí k nám hodně dětí. Mohlo by se stát, že některé spoje vypadnou. I proto budou mít děti volno po oba dva dny," uvedla zástupkyně ředitele Marta Šimáková.

Na Břeclavsku ještě o změně jízdního řádu pro školní autobusy nemají jasno. "S dopravci jsme zatím nejednali," uvedl vedoucí referátu dopravy v Břeclavi Rostislav Snovický. Podle něj by však žádný problém neměl vzniknout. "Oficiálně jsou prázdniny ve čtvrtek. Pokud máme signály, že dojde ke změně, vyřešíme to operativně," dodal Snovický.

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz