Chlapec prochází kolem nepořádku

Chlapec prochází kolem nepořádku - Již 16 lidí bylo hospitalizováno na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem se žloutenkou typu A. Mezi postiženými je 15 romských dětí předškolního věku. Epidemie vypukla v obci Nové Modlany na Teplicku. (18. července 2000) | foto: Jiří Rous - TVD

Žloutenkou se nakazili další tři lidé

Již 19 lidí onemocnělo na Teplicku žloutenkou typu A. Mezi postiženými je 16 romských dětí předškolního věku z obce Nové Modlany, kde epidemie v úterý vypukla. Tři nakažení lidé žijí mimo romskou komunitu.
Jedna z nakažených žen, která žije v obci Krupka, tvrdí, že s modlanskými nepřišla do styku. V okolí vládne strach, lidé se bojí vycházet ze svých domovů.

Nejdražší očkovací látky hrazené pacienty

Typ Počet dávek Cena v Kč
Žloutenka typu A i B 3 5100
Žloutenka typu A 2 3180
Japonská B encefalitida 3 3000
Vzteklina 4 2800
Žloutenka typu B 3 1410
Klíšťová encefalitida 3 1320
Tyfus 1 450
Cholera 1 520
Chřipka 1 250
Meningitida 1 200

Poté, co se zpráva o epidemii žloutenky rozkřikla, zachvátila místní obyvatele panická hrůza. Prodavačka v obchodě odmítla Romům prodávat zboží a lidé z okolí jsou v šoku z toho, jak rychle se epidemie šíří a bojí se vycházet ze svých domovů.

"V romských komunitách, kde vypukla žloutenka, mají obyvatelé k dispozici studenou i teplou vodu i splachovací WC, ale přesto je sociální standard v těchto domácnostech velmi nízký," uvedla vedoucí epidemiologie hygienické stanice v Teplicích Eva Poláčková.

Dům ve kterém nákaza propukla, má čtyři vchody. Ve vchodě jsou dva byty 1+1, kde v naprosto katastrofálních podmínkách žijí pěti až desetičlenné rodiny.

Všude je nepořádek, ve zničeném domě i před ním se válejí odpadky. Dům je takřka vybydlený. Přesto se v něm podle sousedů občas sejde až sto lidí.

Valná většina Romů v Nových Modlanech je nezaměstnaná a žije ze sociálních dávek od státu.

Žloutenka se v romské komunitě obce Nové Modlany objevila již před třemi týdny. Hygienici na ni přišli náhodou při osvětové akci Krajské hygienické stanice. Hygienici však podle místních obyvatel zasáhli až v pondělí.

"Podle našich informací nasávaly děti hadicí vodu z louže. Pak došlo k takzvanému interhumánnímu přenosu. Když se nedodržují zásady hygieny, nemoc se rychle přenáší," řekl okresní hygienik Josef Trmal. 

Podle Trmala se nyní vyšetřují další vytipovaní lidé , kteří přišli do kontaktu s nakaženými.

"V obci už ale prakticky moc dětí není, takže by epidemie, která se právě mezi dětmi snadno přenáší, neměla dále postupovat," prohlásil hygienik.
 
V ordinacích praktických lékařů probíhají další odběry krve, ze kterých se v laboratořích dělají rozbory.

Novinkou je  lékařská prevence, kdy se mezi komunitu rozdávají letáky napsané v romštině i v češtine, doplněné o jednoduché obrázky. "Zde jsou popsány zásady, jak se při epidemii chovat," vysvětluje Trmal.

Epidemiologové nyní zvažují, že v postižených komunitách bude vyhlášeno mimořádné očkování dětí i dospělých, u nichž nebyla zjištěna imunita proti žloutence typu A.

Jde mimo jiné o to, aby se zabránilo nebezpečí přenosu žloutenky před začátkem nového
školního roku.

Žloutenka se objevila také v uprchlickém táboře
Dva případy žloutenky se objevily také v uprchlickém táboře v Červený Újezd na Teplicku.

Zdravotníci zde zjistili u dvou Indů žloutenku typu E. Jejich nemoc však podle teplické epidemioložky nesouvisí s epidemií žloutenky typu A, která se v teplickém okrese rozšířila.

"Žloutenku typu E si Indové přivezli z domovské země," sdělila Poláčková.

Očkování proti žloutence je nejdražší
Vedle povinného a u dětí nepříliš populárního očkování proti infekčním nemocem, které je zadarmo, je možné si zaplatit v dětském i dospělém věku další očkování.

Nejdražší je proti žloutence typu A a B - v tomto případě je potřeba si připravit přes pět tisíc korun a počítat s tím, že nebude stačit jedna, ale tři návštěvy lékaře. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video