Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žloutenka dostala do nemocnice šest dětí

  19:36aktualizováno  19:36
V romské kolonii v Orlové na Karvinsku vypukla epidemie žloutenky typu A. Šest dětí od tří do šestnácti let skončilo na infekčním oddělení havířovské nemocnice. "Stráví u nás asi dva až tři týdny," řekla lékařka Hana Poláčková. Hygienici nařídili mimořádné očkování.

Žloutenka typu A, zvaná nemoc špinavých rukou, se léčí dietou a léky na regenaeraci jaterních buněk. Podle lékařky tu nebyla epidemie už 15 let.

Na místě jsou hygienici. Odebrali krev všem, kteří s nakaženými dětmi mohli přijít do kontaktu.

"Zjišťují se jaterní testy, které primárně potvrzují nebo vylučují zánět v játrech. Děti léčíme dietou a léky podporujícími obnovu poškozených jaterních buněk," podotkla Poláčková.

"Vzhledem k dlouhé inkubační době žloutenky je ale možné, že nemocných může být časem daleko víc," připustila.

"Průměrná inkubační doba nemoci je třicet dní, ale může být až padesát dní," potvrdila vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.          

Před nemocí ochrání vakcinace
Kontejnery přeplněné a obklopené odpadky i splašková voda, vytékající z kanalizace na povrch rozbité ulice mezi starými cihlovými domky Klášterní kolonie v Orlové, přitahují v těchto dnech mnohem větší pozornost než jindy. Starou hornickou kolonii totiž zasáhla epidemie žloutenky a její obyvatele čeká hromadné očkování.

"Naše rodina jde k lékařce už zítra. Dopoledne bude očkovat děti, odpoledne dospělé," uvedla obyvatelka kolonie Renata Horváthová.

Zatím onemocnělo šest dětí. Vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková uvedla, že dosavadní výsledky vyšetření sice nepotvrdily další nemocné mezi zhruba třemi stovkami obyvatel kolonie, ale inkubační doba nemoci je dlouhá a hygienické podmínky v kolonii nevyhovující.

"Proto jsme se rozhodli nařídit mimořádné očkování. Obyvatelé kolonie a také asi 170 žáků Základní školy Zimní důl dostanou zdarma vakcínu v hodnotě kolem tisíce korun z rezerv ministerstva zdravotnictví," uvedla Martinková.

Přesné počty lidí, kteří budou naočkovaní, v této chvíli hygienici neznají. Někteří už totiž onemocnění prodělali v minulosti a díky tomu jsou chráněni až do konce života. Naopak o vakcínu mají zájem i lidé, kteří v kolonii vůbec nebydlí.

"Nežijeme tu, ale často sem chodíme. Byli jsme v kontaktu i s nemocnými dětmi. Bojíme se, že onemocníme a zavlečeme nákazu i do zaměstnání," tvrdili například manželé Štefan a Ilona Lapušanovi, kteří včera odpoledne přispěchali do kolonie autem, aby tam zastihli ženy v bílých pláštích.

"Dobře, zařadíme vás mezi lidi ohrožené nemocí, kteří budou zdarma naočkovaní," souhlasila epidemioložka Eva Procházková, když vyslechla jejich argumenty.

Martinková i Procházková se shodně domnívají, že nákazu mohl do Orlové zavléci některý ze slovenských Romů, kteří o prázdninách byli u příbuzných v kolonii.

"Nevím o tom, že by někdo z nich byl nemocný," krčí rameny dvanáctiletý Mario Šandor, jehož dva mladší sourozenci skončili v nemocnici poté co jim ztmavla moč a zežloutlo oční bělmo.

"Spíš je to nepořádkem a špatnou kanalizací, na kterou pořád upozorňujeme, ale marně," zlobí se dospělí.

V Karviné řádila úplavice
Před několika dny skončila v nedaleké Karviné epidemie jiného nakažlivého onemocnění - úplavice.

Třiašedesátiletá důchodkyně nemoc nepřežila. Dalších téměř čtyřicet obyvatel osady Vagonka skončilo nemocnicích v Havířově, Ostravě a Třinci. - více ZDE.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz