Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zloduch? Mučedník?

  18:47aktualizováno  18:47
Bývalý agent BIS Hučín seděl ve vazbě déle, než měl, protože mu ji Krajský soud v Ostravě neoprávněně prodloužil. Kauza Hučín je pozoruhodná tím, že ať se člověk podívá, kam se podívá, všude na něj vyskakují nějaké hrůzy jako příšerky ze stránek gotického románu. Prozkoumávat, kdo má v "hučínovské při" pravdu, je sice podle striktního právního myšlení předčasné, ale faktem je, že pokud se zatím někdo dopustil porušení práva a spravedlnosti, byly to prokazatelně orgány státu.

Soud snad brzy rozhodne podle práva. (Brzy už sotva, podle práva snad.) Pokud má pravdu policie, pak BIS měla ve svých řadách dlouho člověka, který byl obviněn ze sedmi trestných činů.

Ať si čtenář tu litanii užije, stačilo by to na půl rozvědky: zneužití pravomoci, neuposlechnutí rozkazu, nedovolené ozbrojování, šíření poplašné zprávy, ohrožování utajované skutečnosti, neoprávněné nakládání s osobními údaji, spolupodíl na podvodu.

Hučín říká: Jsem nevinen a obětí spiknutí vysoce postavených komunistů za pomoci současné socialistické vlády. Buď spiknutí komunistické mafie proti nevinnému, nebo hochštaplerské a zločinné existence v tajných službách. Spravedlnost si u nás dává načas, a co zatím předvedla, byly bizarnosti.

Tu údajné součásti údajných výbušnin, pak zase malorážky schované doma u maminky, připomenutí toho, jak Hučín výbuchy ničil komunistické nástěnky... Jedno je však jisté a nyní potvrzené Ústavním soudem: Hučín seděl ve vazbě protiprávně dlouho. V zemi se stalo bezpráví, a to dokonce i v kauze, která je pod excelentní kontrolou médií. Trapné, smutné a tragické.

Laika napadá: kdykoli se zrak veřejnosti upře na nějaký slavný soudní případ, nedostatky najednou přímo bují. Jak asi vypadají počiny státní spravedlnosti v případech, které veřejnost nesleduje? Proč by vlastně měly vypadat lépe?

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Najdete na iDNES.cz