Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlodějům se daří i v nemocnicích

  9:33aktualizováno  9:33
Praha - Lidé by neměli podlehnout dojmu, že nemocniční prostředí odradí zloděje od krádeží. Všechny věci je nutné si hlídat. Kriminalistické statistiky ukazují, že v nemocnicích mizí stále dražší věci. Vedení nemocnic zatím neví, jak tento trend zastavit, pro návštěvníky má jedinou důležitou radu - nenoste si cennosti do nemocnice, a pokud už je máte, využijte našich trezorů.

O krok dále však jsou v Nemocnici na Františku, kde je krádeží méně, protože zdejší vedení přijalo několik základních nepříliš nákladných opatření.

V Nemocnici na Františku sice nechtějí nic zakřiknout, ale prý se jim počet krádeží podařilo rapidně snížit. Dokonce i pacienti, na rozdíl od pacientů v jiných nemocnicích, přestali nechávat cennosti bez dozoru. Mluvčí nemocnice Jan Hacker tvrdí, že vloni byla situace tak neúnosná, že ji museli začít řešit.

"Posílili jsme bezpečnostní službu, upravili směry obchůzek, kontrolujeme auta odjíždějící z areálu a vedeme jejich evidenci. Výborná je také spolupráce s republikovou policií v Benediktské ulici. Lékaři se naučili pořádně zamykat," řekl Hacker. Dodal, že ochranka už dva lupiče honila, utekli však přes plot. "S policií jsme se však shodli na tom, že krádeže musel provádět někdo, kdo prostředí důvěrně znal a věděl, co kde hledat," upřesnil Hacker.

Na Vinohradech vloni za celý rok zaznamenali padesát krádeží v celkové výši necelých čtyři sta padesát tisíc korun. Do letošního dubna však již zmizely věci za 335 tisíc.

"Kradou se i měděné okapy, hasicí přístroje, letos jsme přišli také o tři počítače, tiskárnu a elektronický přístroj ze stomatologie. Na kamerový systém však peníze nemáme," uvedl náměstek ředitele Leoš Kabát.

Mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová tvrdí, že u nich v nemocnici naštěstí zatím drahé přístroje nikdo neodcizil. "Stále se nám však ztrácejí ručníky a další věci, které pacienti dostanou k dispozici. Bohužel, krádeže mezi pacienty samými nejsou také výjimkou. Lidé jsou přitom nepoučitelní. Berou si s sebou cennosti a ani si je nedávají do trezorů. Kamerový systém však určitě plánujeme, až budou peníze. V nemocnici naší velikosti by chybět neměl," uvedla Jurinová.

Až sedm set tisíc korun dělají roční ztráty způsobené krádežemi ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Zde přišli dokonce o řídící počítač na dětské klinice v hodnotě kolem sta tisíc korun a o přenosný telefon, kterým byl lékař z interny spojen s koronární jednotkou. "Lidé si snad ani neuvědomují, co berou. Přitom někdy svým činem mohou ohrozit i životy lidí. Třikrát se už pokusili vykrást naši pobočku České lékařské komory. Oprava pancéřových dveří pak stála deset tisíc korun," uvedl náměstek pro lékařskou péči Pavel Horák.

Sami pacienti si však za krádeže často mohou sami. Většina z nich totiž stále nechává cenné předměty a peníze nezajištěné v zásuvkách u nočních stolků. Přesto, že všude jsou k dispozici trezory.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Na dálnici D1 jsou kolony, na Pražském okruhu odklízejí bouraná auta

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý nebo ujetý sníh a někde se...

Najdete na iDNES.cz