Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlodějů je víc než těch, kdo nekradou

  0:01aktualizováno  0:01
Málokdo v ČR zná někoho, komu ještě neukradli auto. Většina z nás také už zažila, co se děje pak. Nic. Když se okradený vzpamatuje, jde na policii. Tam plyne čas tak pomalu, jak pomalu policista klepe do starého stroje protokol, který pak založí. Dál už se nestane nikdy nic.

Ani na místo krádeže většinou policista nepřijde. Co by tam viděl? Aut se ročně ukradne dvacet pět tisíc. To by se policie naběhala.

Pro okradeného je krádež auta velkou událostí - přišel o značný majetek. Pro policii je to jen vzdech, jen jedno nic v haldách protokolů. Co byste chtěli, řekne policista, máme toho moc.

Rozum zůstává stát: za deset let čtvrt milionu aut. Je u nás tolik zlodějů, nebo jsou tak produktivní? Je u nás víc zlodějů, nebo občanů? A kde jsou ta kradená auta? Kde by byla. Všude. Nikdo je nehledá.

Přihlásit je s novými doklady a číslem je snadné. Ještě snadnější je prodej částí do všelijakých podezřelých dílen. Z krádeží aut vybujel nový průmysl. Jak mu čelí policie? Nijak.

Připravila chytáky na profesionály, pasti, léčky, vějičky, na které se zloději nalepí? Stopovala gangy, rozplétala souvislosti? Ministr Gross má rád masové policejní akce a slávu v tisku. Ale pohleď libovolným směrem na policii, uvidíš formalismus, apatii, liknavost, nezájem.

Ministr vnitra přesto patří k nejpopulárnějším politikům. Asi ho chválí voliči velkozloději tak neschopný šéf se jim musí líbit. Na straně jedné policejní nemehla, na straně druhé inteligence zločinu. Brr. Policie se však umí bránit.

Lidé prý auta špatně hlídají a krádeže hlásí pozdě. Už za dvě hodiny je ukradené auto na hranici. Ale právě tam je mají odhalit. Co jiného má být lépe chráněno než hranice? Auto je velký předmět, má spoustu čísel, znaků, dokladů, pohybuje se převážně na veřejnosti.

Krást auta by mělo být obtížné. Legalizovat kradená ještě obtížnější. Nalézt je naopak snadné. Musel by to však někdo chtít. Možná by nejpopulárnějšího ministra měl vystřídat někdo naprosto nepopulární - kdo by dokázal majetek občanů skutečně ochraňovat.

Gross je typický ministr herec: baví publikum kouzly, organizuje sympatie a pletky ve své partě. O čí přízeň se vlastně uchází? Zlodějů aut, nebo voličů, kteří nekradou?

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz