Zlodějům se letos česnek obzvlášť zalíbil. Ilustrační

Zlodějům se letos česnek obzvlášť zalíbil. Ilustrační | foto: SXC.hu

Zloději „sklízejí“ rekordní množství česneku. Policie je loví neúspěšně

  • 154
Čeští a moravští zloději letos objevili způsob, jak si snadno přijít k penězům. Začali ve velkém krást česnek, na kterém se dají bez námahy vydělat tisíce. Navíc šance, že je chytí a potrestají policisté, se blíží nule.

Že mají zloději česnek letos v enormní oblibě, dokazuje vývoj na Uherskohradišťsku. Zatímco v roce 2007 přišli místní pěstitelé za celou sezonu o pět kilo česneku a další dva roky dokonce o žádný, loni to bylo 150 hlaviček.

ČR versus Čína

Česnek je mezi zloději populární nejspíš i proto, že je po českých odrůdách stále větší poptávka. Češi se v minulých letech většinou spokojili s česnekem z Číny, který je přibližně o třetinu levnější, ale zároveň i mdlejší chuti. Nyní už jsou v kurzu opět české odrůdy, které se kromě výraznější chuti vyznačují i vyšší cenou a pro zloděje jsou tak lákavou kořistí.

A letos? Letos na začátku července přišel jeden zemědělec z Havřic o 150 kilogramů česneku. Zloději byli dokonce tak "ohleduplní", že si odvezli jen hlavičky a zbytek rostlin nechali na místě.

"Jen tomuto zemědělci tak vznikla mnohatisícová škoda, když k tomu přidám i další dva případy, které jsme letos zaznamenali, zmizelo kolem dvou metráků česneku," vypočítává policejní mluvčí Aleš Mergental. Oproti roku 2007 tak zmizelo čtyřicetinásobné množství této mezi Čechy oblíbené zeleniny.

Mergental navíc přiznává, že krádeží může být i víc, jenže je lidé často vůbec neohlásí, pokud to není větší množství.

Podobný skok je letos i na Litoměřicku, kde policisté řešili v době sklizně česneku hned šest případů v jediném týdnu. V předchozích letech to přitom byly dvě až tři hlášení od zemědělců, že jim někdo cizí sklidil a odvezl úrodu.

"Je jasné, že pro zloděje je tento druh lupu velmi lukrativní, protože kilo česneku může stát až dvě stě korun. Pobertům pak stačí česnek prodávat buď osobně nebo i pod cenou dalším stánkařům a vydělají si slušný obnos, kterým mohou vylepšit svůj rozpočet," míní litoměřická mluvčí policie Alena Romová.

Zloději česneku jsou jako fantomové

Že asi zloději nemají jen fobii z upírů, potvrzuje i jičínská policejní mluvčí Hana Klečalová. "Je velmi nepravděpodobné, že by někdo ukradl 150 kilo česneku, jako se to stalo ve Vršcích na konci června, kde zemědělec našel místo úrody vyjeté koleje, jen pro sebe. Spíš se s kořistí vypraví na farmářské trhy nebo k frekventované silnici," zamýšlí se Klečalová.

Policisté slovo nejspíš a pravděpodobně nepoužívají náhodou - zloději česneku se totiž chytají podobně snadno jako voda cedníkem. V poutech neskončil zatím ani jeden.

"Pachatelé si vybírají odlehlá místa a kradou zásadně v noci. Navíc je z jejich nájezdů patrné, že si místa obhlédli už přes den a pak šli najisto. Jejich chycení ztěžuje i fakt, že spousta česnekových políček je dál od silnice a zloděje tak při sklízení kryje například lán kukuřice," vysvětluje nepolapitelnost plenitelů česneku jičínská policejní mluvčí. Podobně mluví i policisté z Litoměřic a Uherského Hradiště.

Příliš pochopení pro neúspěchy policie ale nemá prezident Agrární komory Jan Veleba. "Všiml jsem si, že se u silnic objevili lidé nabízející český česnek, což nikdy dřív nebylo. Takže to mohou být ti zloději. Podle mě by policie měla kontrolovat, odkud takoví prodejci česnek mají, a trestat je, pokud to nedokážou prokázat," myslí si Veleba.


Video