Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zloději si na Chebsku přišli pro další hraniční kámen

  21:23aktualizováno  21:23
Policisté našli další vyvrácený hraniční mezník. Tentokrát nedaleko Aše. Za posledních několik dní to je už druhý případ, kdy zloději chtěli tyto unikátní historické kameny na státní hranici mezi Českou republikou a Německem odcizit.

Vyvrácený hraniční kámen u Aše | foto: Policie ČR

"Policisté z inspektorátu cizinecké policie v Chebu prováděli v odpoledních hodinách na Silvestra kontrolu hraničních mezníků v hraničním úseku římská jedna. A to ve směru od Aše do nedaleké obce Krásná. Při této kontrole našli hraniční mezník, který byl vyvrácený a odkopaný," informovala mluvčí západočeských cizineckých policistů Pavla Lohrová.

Historický kámen má vyznačený letopočet 1844 a jeho pořadové číslo je osmnáct. "Byl vyvrácený ve směru z České republiky do Spolkové republiky Německo. Hraniční mezník se nachází v blízkosti bývalého hraničního přechodu Aš, kde je terén velmi málo členitý a přístup ke kameni je tudíž velmi jednoduchý," upřesnila. "Případ šetříme jako přestupek na úseku správy státních hranic," dodala policistka.

Podle jejích dalších slov jde za poslední měsíc o druhý případ, kdy se pachatelé pokusili poškodit jeden z hraničních kamenů. V polovině prosince šlo o unikátní hraniční kámen rovněž z roku 1844 označující spojnici Čech, Bavorska a Saska v Trojmezí u Hranic na Chebsku.

Velký bílý kámen, připomínající mohutný silniční patník s vyraženým letopočtem, sice kdosi vykopal ze země, odvézt ho však buď nestačil, nebo to nezvládl. Po lidech nyní pátrá česká i německá policie.  - čtěte Zloději chtěli ukrást hraniční kámen z Trojmezí, pátrá po nich policie

"Na vykopaný hraniční kámen nás upozornili turisté z Aše. Okamžitě jsem informoval policii. Kontaktoval jsem i starosty příhraničních obcí v Sasku a Bavorsku. Kámen jsme chtěli uvést do původního stavu, starosta bavorského Regnitzlosau se však nabídl, že se o obnovení postarají sami," řekl před třemi nedělemi starosta Hranic Jan Hýbl.

Chybí nám policisté, stýská si starosta

Hranice stále více doplácejí na to, že ve městě chybí policejní dohled. "Policisté z Aše slouží v Hranicích jedno dopoledne v týdnu, občas sem zajede hlídka. Ukazuje se, že to nestačí. Soustavná přítomnost policistů prostě chybí," stěžuje si starosta Hýbl. "Za poslední dva měsíce jsme zaznamenali šest vloupání, většinou do obchodů. Zřejmě u nás řádí nějaká partička, možná i dvě," uvedl Hýbl.

Česká republika má čtyři trojmezí, kde se stýkají hranice tří států. Jsou u Hrčavy, u Hrádku nad Nisou, nedaleko hory Plechý a na soutoku Moravy a Dyje.
Trojmezí u Hranic patří o kategorii níže, označuje místo, kde se stýkají tři historická území (Česko, Bavorsko, Sasko. K dalším trojmezím tohoto typu patří vrchol Králického Sněžníku (Čechy, Morava, polské Kladsko) a trojmezí u Slavonic (stýkají se tam Čechy, Morava a Rakousko).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči sjel při selfie vůz do lomu, z nějž policie lovila kradená auta

Vytažení dalšího auta ze dna Velké Vápenky 15. ledna 2018

Nečekané rozuzlení má případ pátého auta, které našli potápěči na dně zatopeného lomu Velká Vápenka v Lahošti na...

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Lupič vtrhl na radnici, ze stolu šokované úřednice vzal peníze a utekl

policejní auto

Desetitisíce korun ukradl neznámý pachatel v budově Městského úřadu v Orlové. Do pokladny radnice se dostal násilím, ze...

Najdete na iDNES.cz