Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zloději objevili výnosný byznys, kradou ve velkém vytříděný papír

  8:27aktualizováno  8:27
Zloději papíru z kontejnerů na tříděný odpad vydělávají na Ostravsku statisíce korun. Využili zvýšení cen papíru ve sběrnách surovin. Ročně nakradou stovky tun papíru. Problém se rychle šíří i do dalších částí České republiky.
Zatímco mnoho lidí se snaží odpad třídit, jiní toho využívají k obohacení. (ilustrační snímek)

Zatímco mnoho lidí se snaží odpad třídit, jiní toho využívají k obohacení. (ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na místo přijedou osobním autem, někdy i dodávkou. Pootvírají modré kontejnery určené na papír a vyberou je tak hluboko, kam až dosáhnou. Papírem napěchují své auto a namíří si to k nejbližší sběrně. Organizovaní zloději kradou separovaný odpad, lákají je rostoucí ceny za výkup papíru.

"V poslední době máme velký nárůst podnětů od lidí i společnosti OZO Ostrava. Úspěšnost vyřešení těchto případů je malá. I když dostaneme oznámení, že se u jejich kontejnerů něco podobného děje, než přijede hlídka, zloději jsou pryč," říká mluvčí městské policie Ostrava Vladimíra Zychová.

Vykrádání kontejnerů

Množství papíru vytříděného do modrých kontejnerů klesá všude. Někde vybírají kontejnery také bezdomovci. "Ti však berou papír do tašek a jdou si do sběrny pro pár drobných. Organizované krádeže evidujeme v poslední době. To už jde o krádeže ve velkém," říká mluvčí ostravských strážníků.

Ostravští strážníci teď mají za úkol věnovat kontejnerům na papír zvýšenou pozornost. Společnost OZO Ostrava eviduje pokles množství vytříděného papíru v řádech stovek tun. Zatímco v roce 2009 se prostřednictvím kontejnerů na tříděný odpad v Ostravě vybralo 3 077 tun papíru, v roce 2011 to bylo o 813 tun méně.

Lidé si starého papíru více váží

Naopak papíru prodaného v ostravských výkupnách je stále víc, za poslední dva roky se jeho množství téměř ztrojnásobilo. Rozdíl mezi roky 2009 a 2011 činí 1 902 tun zpeněženého starého papíru.

"Nelze však říci, že veškerý papír prodaný do výkupen pochází z kontejnerů. Výkupní cena papíru stoupá a mnoho občanů tedy papír odváží přímo do výkupen," řekl mluvčí ostravské radnice Michal Bayer. Případy organizovaných krádeží z kontejnerů ale ostravský magistrát registruje. A reaguje právě zvýšenou pozorností strážníků.

Vytříděného papíru ubývá ve většině měst

Papír se krade nejen v Ostravě. Například v Opavě si zloději papíru nakradou tolik, že to sráží dolů celková čísla vytříděného odpadu. Nepomůže ani rostoucí množství plastů a skla.

"Pokles v hmotnosti tříděného odpadu je způsoben masovým vybíráním kontejnerů s papírem. Odhadujeme jej zhruba na 600 tun ročně," uvádí Martin Girášek z Technických služeb Opava.

Vytříděného papíru ubývá i v dalších městech. Třeba novojičínský odbor životního prostředí eviduje rozdíl mezi roky 2009 a 2011 ve výši 119 tun, v Havířově je to 231 tun papíru.

Vybírání kontejnerů je trestné

Cena papíru se ve výkupnách v Moravskoslezském kraji pohybuje od 1,40 do 1,70 koruny za kilogram novinového papíru a časopisů, u kartonů okolo koruny. Při ceně 1,50 si tak jen vybírači opavských kontejnerů ročně přijdou na 900 tisíc korun.

"Nejčastěji lidé nosí letáky, noviny a časopisy. Také krabice a kartony," řekla pracovnice jedné z opavských výkupen. Není neobvyklé, když lidé vozí větší množství papíru autem.

Když policisté zloděje při vybírání kontejnerů přistihnou, řeší věc jako krádež. "Zjišťujeme, jestli už byl za majetkový delikt trestán. Pokud ano, bez ohledu na hodnotu kradených věcí je to trestný čin," říká mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová. Dodává, že to, co lidé odloží do popelnice, se automaticky stává majetkem města. Tedy i vybírání kontejnerů je krádeží.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ruský hacker, kterého chtějí USA, v českém vězení umírá, píše Izvestija

Rusky Hacker

Ruský hacker Jevgenij Nikulin, který čeká na rozhodnutí o vydání do USA, nebo Ruska, v pankrácké věznici trpí, napsal...

Žena obviněná z pokusu o vraždu manžela spáchala ve vazbě sebevraždu

Vazební věznice Hradec Králové

Na život si sáhla žena obviněná z pokusu o vraždu manžela v obci na Slovácku. Matka dvou dětí bodla v listopadu spícího...

Při kácení stromu zemřel dřevorubec, do krku ho zasáhlo vymrštěné lano

Ilustrační snímek.

Při těžbě dřeva v lese nedaleko Poniklé na Semilsku zemřel ráno jednapadesátiletý dřevorubec. Do krku ho zasáhlo lano,...

Najdete na iDNES.cz