Zloději a lumpové míří na venkov

  10:15aktualizováno  10:15
Ani venkov už není bezpečný. V poslední době totiž vývoj kriminality naznačuje, že se řada lumpů a zlodějů přesouvá do vesnic, kde se začalo víc loupit, podvádět a krást. Odejít dnes na vesnici od svého domu třeba do konzumu nebo na zahrádku a nechat ho otevřený s vědomím, že "u nás se nikdy nekradlo", se již nemusí vyplatit. Na venkov se pomalu začali přesouvat lotři z měst.

Zkouší vykrást i obchod přímo na návsi
Například poslední série loupeží na Olomoucku tuto skutečnost potvrzuje. Kriminalisté nedávno zatkli dva pachatele, kteří se zbraní v ruce přepadávali venkovské pošty. Na svědomí mají úřady v Bělkovicích-Lašťanech, Bystročicích, Charvátech a novinový stánek v Dubu nad Moravou. Jiní pachatelé zase přepadávají venkovské obchody, naposledy v Haňovicích, nebo benzinové stanice. V Protivanově na Prostějovsku byl pumpař oloupen dokonce již desetkrát za sebou.

Na venkově kromě toho začali řádit podomní obchodníci, kteří podvádějí důchodce, ve velkém se vykrádají rodinné domy, sklady, a dokonce už i automobily. "Nikdy se tady neděly takové lumpárny jako dnes. Jen během dvou měsíců zloději vykradli jeden rodinný domek a následně i kulturní dům. A čím víc to zabezpečíte, tím vzniknou větší škody," stěžuje si například starosta zastrčené obce Lipová na Prostějovsku František Koudelka.

VENKOV V OHROŽENÍ
aneb Také si přečtěte

Lumpové a zloději míří na venkov
Obec nikdy nezažila loupež. Až nyní
Nejprve začaly mizet památky
Starší lidé podléhají 'podomníkům'

"Zloději se u nás pokusili vykrást obchod přímo na návsi, ale naštěstí byli vyplašeni. V okolí byly vykradené kostely. Problémy také dělají podomní obchodníci, kteří se zaměřují na starší lidi," vypočítává i místostarosta Potštátu Miroslav Pazlar na opačném konci kraje.

Nový trend potvrzují i policisté
Nastupující přesun kriminality na venkov potvrzují i policisté. "Dá se říct, že je to trend," uvedla mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová. Vše nasvědčuje tomu, že se pachatelé již nesoustřeďují jen na velká města a jsou vytlačeni do okolí. "Podrobné rozbory a analýzy, které by to potvrdily, však zatím nejsou k dispozici," uvedla mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Policejní mluvčí ze sousedního Přerova Danuše Sklenářová upozorňuje třeba na problém vykrádání automobilů. "Doménou této trestné činnosti byla dříve velká města a především anonymní parkoviště. Dnes se to ale přesouvá i na venkov. Zaznamenáváme vyloupené vozy už i na vesnicích," řekla mluvčí.

VYKRADAČI CHAT PŘICHÁZEJÍ
V SEZONNÍCH VLNÁCH

Š u m p e r k, J e s e n í k  (rš) - Vloupačky do chat a chalup v rekreačních oblastech podle policistů v průběhu roku kolísají. "Přichází to vždy ve vlnách," tvrdí šumperský policejní mluvčí Josef Ostřanský. Poprvé na jaře, kdy se ozvou majitelé, kteří v zimě na své chaty nejezdí. Potom v létě, kdy se zase hlásí majitelé, kteří mají chaty v oblastech u vody a jinak je nevyužívají, a nakonec v zimě hlásí vykradení chat lidé, kteří zase jezdí jen na lyže.
"Pátrat po pachatelích je v těchto případech obtížné, protože není možné určit ani přibližně dobu vloupání," uvedl Ostřanský.
Na Šumpersku ani na Jesenicku se objasněnost nedostala ani k padesáti procentům.
Na Jesenicku došlo letos ke 25 vloupáním do chat a chalup, z toho bylo objasněno devět případů, na Šumpersku se zloději pokoušeli vykrást chaty v 53 případech. Vyjasnit se podařilo pouze 38 procent případů.

Pro přesun existuje několik vysvětlení
Po více než desetiletí od sametové revoluce, která znamenala masivní nárůst kriminality, se policistům podařilo jakž takž zvládnout situaci ve velkých městech. Existují zde bezpečnostní kamerové systémy, kriminalisté používají moderní metody, banky a pošty najaly ochranné služby a lidé více dbají o zabezpečení svého majetku. "Je to také otázka peněz. Ve městech berou lidé víc, a proto si například mohou na dveře namontovat lepší zámek," vysvětluje policejní mluvčí Sklenářová.

Dalším důvodem může být nástup takzvané sociální kriminality, kdy nezaměstnaní kradou prostě proto, aby přežili. Mnohdy opuštěný venkov je pro ně ideálním cílem, kde ani nečekají příliš velké kořisti. "Pachatelé se rekrutují převážně z řad recidivistů, kteří se zajímají zejména o předměty pro vlastní potřebu," potvrzuje pravidelná bezpečnostní zpráva ministerstva vnitra.

Například loni klesly na Olomoucku o desítky procent vloupání do bytů, obchodů a restaurací. U venkovských rekreačních chat byl ale pokles o pouhé tři procenta.
"Mohu vycházet z paralely ze zahraničí. Například v USA, kde jsem byl, existují čtvrti měst, kde kriminalita skoro neexistuje. Nejspíš to bude souviset s prací policie. Rozsáhlý venkov se prostě uhlídat nedá," nabízí další vysvětlení sociolog Univerzity Palackého v Olomouci František Znebejánek. "Důvodem také může být hodnotový pohyb ve společnosti," soudí.

Obce: policie na nás zapomněla
Starostové odlehlých obcí si opravdu stěžují, že na ně policie zapomněla. "Zloději už vědí, kde Lipová je, ale policie většinou ne. Abych platil třeba obecního strážníka, když nemám na provoz, to nejde," říká starosta František Koudelka. "Nejbližší služebna je v Hranicích a policie se zde objeví jednou za týden," dodává i potštátský místostarosta Pazlar.

"Teritorium každého obvodního oddělení je rozlehlé. Zda máme takové počty lidí, abychom vše pokryli, to asi ne," přiznává mluvčí přerovské policie Danuše Sklenářová. Na druhé straně tvrdí, že policie se komunikaci se starosty v žádném případě nebrání. "Máme vytipovány vesnice, kde je větší kriminalita, a když se na nás některý starosta obrátí, rozhodně se budeme snažit v rámci možností něco dělat."

Mluvčí ale dodává, že jistý dluh mají také samotní lidé, protože nedbají na prevenci. "Stalo se, že důchodce odešel pracovat na zahrádku a ani si nezamkl dům. Zloděj volně přišel dovnitř a ukradl mu peníze. Takže je třeba stále opakovat, aby si lidé svůj majetek lépe zabezpečili a když už nic jiného, alespoň si zamykali."Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Znásilnili mě, štkala žena. Když se vyspala ze čtyř promile, odvolala to

Alkohol (ilustrační foto)

Vypadalo to na mimořádně závažný případ vícenásobného znásilnění v Havířově. Jenže když se údajná oběť vyspala ze silné...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz