Případné svědky, kteří by uprchlého Procházku někde zahlédli, motivuje zatím nejvyšší vypsaná odměna v historii Česka – 52 milionů korun.

Případné svědky, kteří by uprchlého Procházku někde zahlédli, motivuje zatím nejvyšší vypsaná odměna v historii Česka – 52 milionů korun. | foto: Policie ČR

Zloděj půl miliardy Procházka vzal peníze i ČSOB

  • 109
Stačilo málo a lidé, kteří se minulé pondělí ráno vydali k bankomatům ČSOB, by je našli prázdné. Jak se totiž podařilo zjistit MF DNES, právě tato banka patřila k těm, které přišly o své peníze při loupeži předminulý víkend. František Procházka tehdy ze sídla bezpečnostní agentury G4S odnesl 564 milionů.

Téměř polovina peněz přitom patřila ČSOB, byly určeny pro naplnění bankomatů. A tak museli pracovníci banky narychlo vymyslet, kde peníze pro bankomaty vyprázdněné předvánočními nákupy sehnat.

"Mohu potvrdit, že to zčásti byly naše peníze a byly určeny pro rozvoz k bankomatům. Loupež je problémem bezpečnostní agentury, nikoli problémem ČSOB. Naši zákazníci ten výpadek nijak nepocítili," řekl v pondělí Tomáš Kopecký z tiskového oddělení banky.

Procházku budou nejspíš hledat po celém světě. Městské státní zastupitelství v Praze na něj navrhlo vydat mezinárodní zatykač. Kromě této novinky drží policie i žalobci informace o pátrání pod pokličkou. "Nezlobte se, nic nového říci nemohu," sdělil v pondělí kriminalista Lubomír Koťátko, který vyšetřování vede.

Okradená G4S zvažuje najmout soukromou detektivní agenturu, aby jí peníze kromě policie hledala i ona. Rozhodnutí o tom padne v nejbližších dnech.

Vymahatelná odměna
Případné svědky, kteří by uprchlíka někde zahlédli, motivuje zatím největší vypsaná odměna v historii Česka – 52 milionů korun. "Odměnu může obdržet i instituce, jako je soukromá detektivní kancelář. Nevylučuji ani to, že by mohl být odměněn policista, který jako jednotlivec přispěje k dopadení zloděje," uvedl mluvčí G4S Radovan Chmela.

Firma na sebe vypsáním odměny vzala velký závazek. Odměna je právně vymahatelná. "Dá se to podle občanského zákoníku brát jako veřejný příslib. Pokud by se miliony firma zdráhala vyplatit, informátor by ji mohl zažalovat u soudu," vysvětluje advokát Josef Lžičař.

Největší naději získat odměnu mají kromě soukromých detektivů a šťastlivců, kteří Procházku náhodně zahlédnou, ti, kteří o krádeži vědí nejvíc. "Je to vždycky o zradě někoho z okolí toho lupiče," míní bývalý detektiv Zdeněk Novák.

Jinými slovy, aspirovat na odměnu může i člověk, který o komplotu od počátku věděl, i když to těžko může být někdo z hlavních pachatelů. Policie pak řeší dilema, jestli "šťastného nálezce" spíš nezatknout za spoluúčast, ale někdy přimhouří oko.

Před dvěma roky takhle dva bývalí spoluvězni pomáhali ukrývat vraha Davida Lubinu a pak ho udali s vidinou získání odměny. Policie je nechala na pokoji, peníze dostali. Procházka u G4S pracoval a půl miliardy se zmocnil 1. prosince. Stačilo mu vpustit do garáží třídírny peněz dodávku, kterou oblepil logem agentury.

. Velké odměny

Dopadení Lubiny

Nova vyplatila v říjnu 2005 sto tisíc korun známým vraha Davida Lubiny. Věděli, že se po vraždě střihače Michala Velíška skrývá u Klánovic.

Vykradené dodávky s penězi

U Slavkova a v Kladně loni lupiči přepadli dodávky s penězi agentury Brinks. Ta přišla o 86 milionů korun. Nabídla odměnu 750 tisíc, ale lupiče dosud nikdo neudal.

Procenta za loupež na Evropské

Po loupeži u Citibank, při které se ztratilo v roce 2002 na Evropské ulici v Praze 150 milionů korun, nabídla pojišťovna za pomoc tři miliony korun. Dosud nevyplaceno.


Video