Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zloděj odnesl ze zooparku třetinu želv

  13:55aktualizováno  13:55
Plzeň - O třetinu méně želv se letos probudilo ze zimního spánku v plzeňské zoologické zahradě. Ošetřovatelé totiž zjistili, že se na jejich zimoviště vkradl zloděj, který si odnesl dvaatřicet suchozemských želv. "Zoologická zahrada odhadla škodu na více než padesát tisíc korun," informovala mluvčí plzeňského policejního ředitelství Hana Sonnková.
Připravujeme fotogalerii.

Na rozloze dvaceti hektarů se může návštěvník plzeňského zooparku seznámit s 214 druhy zvířat. Zahrada je zapojena do speciálně zaměřených Evropských záchranných programů. Bojují zde tak za záchranu makaka lvího, přímorožce šavlorohého nebo vakorejska čtyřprstého.

Želvy od listopadu spaly
Ošetřovatelé více než stovku živočichů uložili k zimnímu spánku do zděného bunkru loni v listopadu. Policisté tak ani nevědí, kdy přesně do objektu zloděj větracími šachtami vlezl.

Ošetřovatel zvířata nepřepočítával
"Želvy zimovaly ve třech místnostech zahrabané v substrátu z listí a písku. Ošetřovatel, který měl zimoviště kontrolovat, se staral jen o doplňování vody a želvy, které musejí mít v době spánku klid, nepřepočítával. "Probudí se jen výjimečně, zpravidla se jen napijí a opět usnou," řekl Vítězslav Honsa, hlavní zoolog zahrady.

Většina odcizených želv pocházela ze záchranného programu plazů, v jehož rámci zachraňuje plzeňská zoo zvířata zabavená pašerákům. "Nejvíce nás mrzí ztráta želv s latinským názvem testudo marginata s krunýřem o průměru více než třicet centimetrů, které byly majetkem zahrady a které se nám dařilo odchovávat. Zloděj nám odnesl chovný pár a zbyla nám jen jedna samice, která byla nemocná a zimovala v odloučené karanténě," vysvětluje Honsa.

S prodejem bude mít zloděj problémy
S legálním prodejem kořisti bude mít zloděj problémy. V zoologické zahradě zůstaly registrační doklady, které musí majitel při prodeji předložit.

"Navíc jsme si každou želvu vyfotografovali a označili evidenčním číslem na krunýři. To k jejich identifikaci stačí. Pokud je někdy někdo nabídne na trh, měli bychom se o tom dozvědět," věří Honsa.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Zdrogovaný řidič na sněhu ujížděl policistům, zapadl v závěji

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené...

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené silnici. Nakonec zapadl v závěji,...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz