Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zločinci mohou mít ve vazbě i žiletku

  19:36aktualizováno  19:36
V pondělí pozdě večer ležel Olexandr Kravz v kaluži krve, až jej našli pracovníci pankrácké vazební nemocnice. Kravze kriminalisté považují za jednoho z nejnebezpečnějších zločinců vůbec. Obžaloba ho viní ze série několika brutálních přepadení mladých žen a žádá nejvyšší - doživotní trest. Kravz si úmyslně podřezal žíly na ruce úlomkem žiletky. Zatím není jasné, zda se chtěl zabít či se jen vyhnout úternímu hlavnímu líčení.
To, že i člověk obviněný z nejtěžších zločinů může mít u sebe žiletku, umožňuje zákon, který brání odebrání hygienických potřeb, tedy i holícího strojku.

"Už když jsme se v pondělí loučili a já jsem řekl, že se uvidíme ráno u soudu, měl jsem takový divný pocit. Odpověděl mi totiž něco v tom smyslu, že se možná vidíme naposled," uvedl Kravzův advokát Stanislav Potužník. Kravz prý těžce nesl, že se jeho jméno objevilo s výčtem zločinů v novinách.

Hlavní líčení tak trvalo jen pár minut: předseda senátu Městského soudu v Praze Bohuslav Horký přečetl pouze lékařskou zprávu o Kravzově zranění a kauzu odročil na listopad.

Ředitel pankrácké vazební věznice Jaroslav Grüber uvedl, že jeho činu nešlo zabránit. "Nemůžeme hlídat každý jejich krok. Takový případ proto není ojedinělý. Obžalovaní si často a z nejrůznějších důvodu snaží poškodit své vlastní zdraví nebo se napadají navzájem a používají k tomu různých nástrojů, například i nabroušených jídelních lžící. Když se jim pak dostane do rukou žiletka a oni si opravdu chtějí ublížit, těžko tomu zabráníme. Když se chystala novela zákona o výkonu vazby, upozorňovali jsme na podobná rizika, ale neuspěli jsme," řekl Grüber.

Podle jeho názoru jsou totiž ohroženi i zaměstanci vazební nemocnice (Kravz byl hospitalizován na interním oddělení poté, co se jeho stav zhoršil kvůli několik dní držené demonstrativní hladovce) či Vězeňské služby. "Dřív to bylo tak, že v každé věznici byl ustanovený holič, který vězně stříhal a holil a tak nebyl důvod, aby měli u sebe tak nebezpečné předměty. Zákonodárci ale nechtěli omezovat lidská práva obžalovaných," konstatoval ředitel. Dodal však, že Kravz by už další hlavní líčení zmařit neměl. "Uděláme taková opatření, aby se něco podobného už neopakovalo."

Už v listopadu by tedy soud mohl vynést svůj verdikt. Zbývá totiž vyslehnout jen dva svědky,    jednu z napadených dívek a policistu, který Kravze zadržel a soudní znalce z oboru psychologie a psychiatrie. Jejich závěry budou klíčové: pokud se totiž lékaři shodnou, že obžalovaný je nenapravitelný, může mu soud udělit nejpřísnější, doživotní, trest.

Obžaloba je totiž mimořádně obsáhlá: Kravz podle ní jednu ženu zavraždil, u pěti dalších se o to pokusil, na svědomí má několik znásilnění, loupeží a dalších méně závažných trestných činů.

Celkový účet přitom nemusí být zdaleka konečný. To potvrdil případ dívky, která byla přepadena v květnu 1998 v podchodu v Praze-Roztylech. Ta násilníka poznala až před pár týdny podle fotky z novin a přihlásila se policistům. Do té doby bylo na jejím spise napsáno "pachatel neznámý". Policisté proto nevylučují, že obžalovanému ještě pár násilných trestných činů přičtou.


Výše uvedené informace lze použít pouze s uvedením zdroje: Internetový magazín Mladé fronty DNES - iDNES.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz