Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínu hrozí kvůli chybě úředníka pokuta

  9:10aktualizováno  9:10
Zlín - Kvůli podpisu úředníka investičního odboru radnice se město Zlín dostává do problémů. Pracovník radnice firmě Zlínstav zvýšil zakázku na výstavbu bytových domů na Jižních Svazích o téměř dvacet milionů. Jednak se cena změnila bez řádného dodatku ke smlouvě, kterou podepisují radní, především se však tímto krokem původní objem zakázky zvýšil o více než padesát procent, což je protizákonné a městu by v případě úhrady této částky hrozila pokuta.

Ještě před podpisem úředníka z investičního odboru radnice už město zakázku několika dodatky zvýšilo z původních zhruba 105 milionů korun na 155 milionů, tedy o necelých 49 procent.

"Způsob využívání peněz města v případě výstavby obytného souboru Jižní Svahy firmou Zlínstav je exemplárním příkladem svévole a nehospodárnosti," prohlásil zastupitel Jindřich Karola.

Chybu magistrátu přiznává i místostarosta František Chvatík. "Dva pracovníci magistrátu opravdu v této věci pochybili, proto už tady nepracují," řekl Chvatík.

Ze svízelné situace města má na svém čtvrtečním zasedání najít únik zastupitelstvo. To bude zvažovat dvě možnosti: buď schválí vrácení peněz s tím, že má rada ještě jednat o jejich výši, nebo peníze Zlínstavu odmítne dát. V tomto případě by se zřejmě celá záležitost dostala k soudu.

Městská rada podporuje názor, aby radnice o vrácení peněz se Zlínstavem jednala, i když riskuje pokutu kvůli porušení zákona. "Ano, i přesto si myslím, že bychom měli o vrácení peněz jednat," je přesvědčen Chvatík.

Proti jsou však někteří zastupitelé. "Zlínstav nárokuje doplatek za vícepráce, aniž by u všech průkazně doložil jejich nezbytnost. Ani městská rada se bohužel nemá k tomu, aby zastupitelům vysvětlila, zda byly veřejné peníze vynaloženy hospodárně. Navíc město poruší zákon a případnou pokutu samozřejmě zaplatí z kapes obyčejných lidí," vysvětlil Jindřich Karola z kontrolního výboru zastupitelstva, který jednoznačně podporuje variantu peníze Zlínstavu nedávat.

S tím však vedení firmy zásadně nesouhlasí. "Všechny vícepráce jsme doložili pověřeným osobám města, a ty se k nim vyjádřily kladně. A překročení zákona není natolik významná věc, aby nám město kvůli ní nezaplatilo za prokazatelně provedené práce," uvedl člen představenstva Zlínstavu Pavel Mol.

Konečné slovo však budou mít zastupitelé. "Chceme, aby se finanční požadavky Zlínstavu neřešily na čtvrtečním  zastupitelstvu politicky, sháněním potřebného počtu hlasů v jednotlivých klubech, ale odborně," namítl Karola.

Autoři:


Témata: Zlín, Podpis

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...Najdete na iDNES.cz