Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínští úředníci se zpovídají z loňského pádu stromu. Zabil dva chlapce

  20:28aktualizováno  20:28
Na lavici obžalovaných u soudu ve Zlíně zasedli tři zaměstnanci zlínské radnice, kteří podle žalobce nesou zodpovědnost za loňský pád stromu v centru Zlína. Vzrostlý pajasan zabil dva dvanáctileté chlapce. Mužům, kteří podle žaloby strom špatně kontrolovali, hrozí až 10 let vězení.

Spadlý strom v centru Zlína | foto: HZS Zlínského kraje

Šéf odboru městské zeleně Ivo Divoký a jeho podřízení Stanislav Pospíšilík i Přemysl Vyoral řekli, že litují toho, co se stalo. A odmítli jakoukoliv odpovědnost za tragédii.

"Pajasan nejevil známky toho, že by byl nestatický. Ani na něm nebyly žádné znaky chřadnutí," řekl Pospíšilík, který má na starost kácení a prořezávání dřevin.

Obžaloba stojí na dendrologickém posudku, podle něhož měl strom proschlou korunu, nakláněl se a byl přestárlý. Jeho statiku mělo narušit neodborné prořezávání koruny. A také stavební úpravy, které se v jeho okolí dělaly. Při nich byl kmen zavezen zeminou do výšky 20 centimetrů, což mohlo přispět k jeho pádu.

Pajasan žláznatý se zřítil, protože měl uhnilé kořeny. V auditech, které si radnice nechala zpracovat v letech 1994 a 2003, znalec jeho stav ohodnotil známkou 4. Přičemž pětka znamená, že se musí pokácet. "Známku 4 dostalo více pajasanů, které mají před sebou ještě 10 let života," uvedl Divoký.

Spadlý strom v centru Zlína

Kontrola stromu je komplikovaná

Obžalovaní se hájili i tím, že nemohli běžnou vizuální kontrolou zjistit, že má strom vyhnilé kořeny. Žalobce namítl, že měli udělat takzvanou kořenovou sondu. Ta se ale podle pracovníků radnice dělá jen výjimečných případech, protože strom vždy poškodí.

Téměř celé první hlavní líčení připomínalo odborný seminář dendrologů. Znalci "s kulatým razítkem" ale nevypovídali. Soudkyně je chce vyslechnout 5. května, na kdy případ odročila.

Maminka jednoho ze zesnulých chlapců soudní síň opustila už před začátkem výpovědí. Její zmocněnec Jan Rotrekl, který seděl vedle žalobce, po skončení hlavního líčení uvedl, že jeho klientka zvažuje podání žaloby na radnici kvůli odškodnému.

Primátorka Zlína Irena Ondrová opakovaně prohlásila, že se jednání o takové věci nebrání. Chce ale počkat na výsledek soudu. U přelíčení byl přítomen její náměstek Hynek Steska. "Ctíme u našich lidí presumpci neviny. Osobně jsem přesvědčen, že se nedopustili zásadních pochybení," řekl Steska.

Pajasan žláznatý spadl 22. ledna krátce po třinácté hodině poblíž trolejbusové zastávky v centru Zlína na skupinu lidí. Dva dvanáctiletí chlapci po pádu zemřeli. Další čtyři lidé byli zraněni, jedna žena těžce.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

Policie zadržela v zahraničí dva podezřelé z dvojnásobné vraždy na Písecku

Policie vyšetřuje na Písecku dvojnásobnou vraždu.

Dvě osoby jsou podezřelé z dvojnásobné brutální vraždy manželů, která se stala začátkem ledna v osadě Pazderny nedaleko...

Obžalovaný z útoků na 162 dívek netrpí deviací, shodují se znalci

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Jaroslav Pulpán, který čelí obžalobě za rozsáhlé sexuální útoky na mladé dívky a školačky, netrpí žádnou duševní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz