Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínští chodci prožívají černé dny

  16:27aktualizováno  16:27
Zlín - Dvě desítky lidí na Zlínsku skončily za pouhých osm březnových dnů pod koly projíždějících aut. Na úrazovém oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně leží tři děti, které srazilo auto přímo na přechodu pro chodce. Další dospělá žena, která také skončila pod koly vozu, se léčí s těžkým zraněním na jiném oddělení. To, že střetů s pěšími přibývá, souvisí zřejmě s tím, že si motoristé ani chodci ještě nezvykli na nová pravidla. Ta autům od ledna přikazují před přecházejícími lidmi zastavit.

Nový silniční zákon
*
platí od Nového roku
* chodcům na značených přechodech přiznává přednost před projíždějícími vozy
*výjimkou jsou tramvaje a auta policie, hasičů a záchranné služby se zapnutým majákem

Za tři dny auta ve Zlíně srazila pět chodců
Dvacet střetů řidičů s chodci od začátku měsíce a pět zraněných lidí, z toho čtyři děti od středy. Tak to v těchto dnech vypadá na zlínských ulicích. "Chyba je nejspíš v lidské bezohlednosti," soudí zlínský policejní mluvčí Ivo Mitáček.

Dvě nehody se staly na stejném místě
Největší série nehod s chodci na Zlínsku začala ve středu odpoledne. Na frekventované čtyřproudé silnici v centru Zlína srazil pětatřicetiletý řidič Škody Favorit devítiletého chlapce. "Řidič jel v levém jízdním pruhu a přes zastavující auto, které jelo ve vedlejším pruhu přehlédl chlapce na přechodu a srazil ho," popsal nehodu Ivo Mitáček. Na adresu řidiče však dodal, že muž okamžitě vyskočil z auta, naložil zraněného chlapce a odvezl ho do nemocnice. Tam se chlapec nyní léčí s otřesem mozku.

Co říká norma o vztahu řidičů a chodců
Řidič je povinen umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky; proto se musí řidič takového vozidla přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl před přechodem zastavit.

Naprosto stejný scénář i místo děje měla další havárie, ke které došlo ve Zlíně hned druhý den ráno. Rozdíl byl jenom v tom, že tentokrát řidička srazila třináctiletou dívku, která skončila v nemocnici s těžkým zraněním. "Dívka utrpěla zlomeninu bérce a má pohmožděný obličej," upřesnil lékař úrazového oddělení zlínské Baťovy nemocnice Pavel Kacr. Ten ví i o dalších nehodách z poslední doby, při nichž auto srazilo přecházejícího člověka.

Černý čtvrtek pro zlínské chodce pokračoval dalším střetem. Na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně srazil chlapce trolejbus. "Zranění bylo jenom lehké. Odvezli ho rovnou domů," řekl Kacr. Téměř ve stejnou dobu se však ve Valašských Kloboukách střetl motorista s dospělou ženou. "Její zranění jsou vážná. Nic bližšího nevím," doplnil lékař.

Lékař podobnou sérii nepamatuje
Výstražné houkání sanitky, která jela k nehodě s chodcem, se Zlínem ozývalo i v pátek ráno. Obětí byl znovu školák. Podle informací Pavla Kacra byl jenom lehce zraněn a léčit by se měl doma. "Nic podobného si za svou kariéru nepamatuju. Vysvětlení by možná nabízela nová vyhláška. V případě dětí je těžké hledat důvody. Děti jsou prostě děti. Možná je to jen náhoda," uvažoval lékař úrazové ambulance.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Na ministerstvo průmyslu vylezli aktivisté Greenpeace. Resort přejmenovali

Akce Greenpeace proti ministru průmyslu a obchodu (16. ledna 2018).

Na balkón budovy ministerstva průmyslu a obchodu v Praze v úterý odpoledne vylezli dva aktivisté ekologické organizace...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Hromadná nehoda několika aut na 173. kilometru D1 uzavřela provoz směrem na Prahu. Kamion podle policie zablokoval...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz