Zlín vyškrtne Gottwalda ze seznamu čestných občanů. (Ilustrační foto)

Zlín vyškrtne Gottwalda ze seznamu čestných občanů. (Ilustrační foto) | foto: iDNES.cz

Zlín zbaví Gottwalda čestného občanství. 20 let po konci Gottwaldova

  • 28
Dvacet let po listopadové revoluci se zřejmě přetrhne i poslední vlásek, který spojoval Klementa Gottwalda se Zlínem. Poté, co se v roce 1989 město přejmenovalo z Gottwaldova na Zlín, bude jméno prvního dělnického prezidenta pravděpodobně vyškrtnuto i ze seznamu jeho čestných občanů, kde dosud figuruje.

Zlínští radní už tuto změnu odsouhlasili, pokud tak učiní i zastupitelé, stane se to realitou. "Přiznávám, že jsme donedávna nevěděli, že je Klement Gottwald stále nositelem čestného občanství Zlína. Teď usilujeme o to, aby bylo zrušeno," uvedla zlínská primátorka Irena Ondrová.

Gottwald se stal čestným občanem v roce 1946 oficiálně proto, že se podílel na Košickém vládním programu a dvouletém plánu výstavby Československa. O tři roky později pak dostal Zlín jeho jméno. A to navzdory faktu, že k němu tehdy neměl žádný konkrétní vztah.

"Můžeme spekulovat, že šlo o snahu upozornit na region, a tak urychlit obnovu jeho infrastruktury poničené druhou světovou válkou," řekla Ondrová.

Radnice o zrušení čestného občanství usiluje proto, že se Gottwald jako prezident po roce 1948 podílel na odstranění demokracie v Československu a zavedení komunistického režimu. Tím, že se město přejmenovalo, jeho čestné občanství nezaniklo.

Zhruba před půl rokem odňali čestné občanství Klementu Gottwaldovi zastupitelé Valašského Meziříčí.

"Gottwald dostal titul v roce 1946 oficiálně proto, že se podílel na dvouletém plánu výstavby Československa," dodala Ondrová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video