Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín chce postavit dům za miliardu

  10:02aktualizováno  10:02
Boj o peníze na Kulturní a univerzitní centrum ve Zlíně. Tak se dají stručně a výstižně nazvat snahy poslanců ze Zlínského kraje při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Pokud se totiž peníze ve státní kase najdou, bude jedinečný projekt opět o krok blíž svému naplnění.

Základní kámen supermoderní stavby, v níž bude kromě nového sídla Filharmonie Bohuslava Martinů také univerzitní knihovna a obrovský sál pro více než osm set lidí, by měl být položen příští rok v říjnu na místě dvou budov bývalé 1. základní školy na náměstí T. G. M. Peníze na kompletní výstavbu však ještě zdaleka nejsou "doma".

"Je velmi nadějné, že bychom mohli na univerzitní centrum ze státního rozpočtu dostat patnáct milionů korun. Celá ODS tento můj návrh rozhodně podpoří," říká zlínský poslanec Bohuslav Záruba (ODS).

"Nesouhlasím, aby se Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně krátily jakékoliv prostředky. Proto udělám všechno pro to, aby se rozhodnutí rozpočtového výboru neobrátilo proti plánovaným investicím na univerzitě ve Zlíně. V rozpočtu kapitoly školství je ještě rezerva pětadvacet milionů korun," podotýká poslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Zhruba miliardová investice ale samozřejmě nebude moci vzniknout jen ze státních peněz. Zlínští radní se proto pokusí získat peníze z fondů Evropské unie. Z městské kasy by na smělý projekt mělo jít v následujících letech sto padesát až dvě stě milionů korun.

"V rozpočtu na příští rok máme na tuto akci vyhrazeno padesát milionů korun," uvádí zlínský radní Martin Janečka, který má na starosti oblast financí.

Magistrát a Univerzita Tomáše Bati soudí, že z moderní stavby nebudou profitovat jen studenti, či filharmonici, ale hlavně krajské město samo. "Podaří se nám konečně probudit centrum Zlína, které dříve žilo. Tím, že zkrachoval Svit, ale odumřelo," říká náměstkyně primátora Irena Ondrová.

V současné době má radnice v ruce základní projekt za tři miliony korun. Začátkem příštího roku si nechá zpracovat kompletní plány a v říjnu se začne dělat. Pokud přísun peněz nevyschne, měla by být stavba světoznámé architektky Evy Jiřičné hotová v roce 2006.

Co má být v kulturním centru:

* vyhlídková restaurace pro 115 osob
* víceúčelový sál pro 810 osob a další menší sály
* univerzitní knihovna pro 440 osob
* rektorát Univerzity Tomáše Bati

Vizualizace - návrh kulturního centra ve Zlíně od architektky Evy Jiřičné

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Najdete na iDNES.cz