Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín bude muset hodně šetřit

  17:01aktualizováno  17:01
Zlín - Město Zlín bude mít příští rok mnohem méně peněz na investice než loni. Bude také muset zkrátit dotace na silnice, školy a infrastrukturu, ale i na sport a kulturu. Příčinou je značný pokles kapitálových příjmů z prodeje majetku města a velká zadluženost.

Jestliže v letošním roce rozpočet počítá ve výdajové složce investic ještě s částkou vyšší než půl miliardy, příští rok tam zřejmě nebude ani sto milionů korun. "Pokles investic bude podle předběžných odhadů značný," předpověděl zlínský radní Martin Janečka, který má sestavování rozpočtu ve své kompetenci.

O velkou část peněz tak přijde divadlo, filharmonie, dopravní podnik či zoologická zahrada Lešná, jejichž zřizovatelem je město. "Ředitelé těchto organizací si budou muset zvyknout, že město není ten bohatý strýček, který jim dá, kolik si řeknou. Kdybychom to tak dělali, bylo by to na úkor dalších let a už za dva roky by třeba město nemohlo investovat téměř nic," upozornil radní.

Jak budou šetřit?
Filharmonie Bohuslava Martinů: Zkusíme shánět sponzory a začneme pořádně šetřit. Budeme se také snažit více vydělat vlastní činností, například hudebními kurzy pro zahraniční adepty nebo nahráváním kompaktních desek," říká ředitel Filharmonie Bohuslava Martinů Marek Obdržálek.
Zoologická zahrada Lešná:
"Museli bychom si více vydělat na tržbách. Na zaměstnancích či na provozu už šetřit nemůžeme," říká ředitel zoo Ivo Klika.
Dopravní podnik Zlín-Otrokovice:
"Asi nekoupíme nové autobusy a trolejbusy, lidé tak budou jezdit ve starých," říká ředitel společnosti Přemek Kubala. "Omezíme třeba údržbu vozů a budov. Kdyby to však nestačilo museli bychom zvážit fungování městské hromadné dopravy," říká k šetření Kubala.

Město už nemá, co prodávat
Příčinou takového stavu je výrazný pokles kapitálových příjmů, které tvoří finance z prodeje majetku města. "V předchozích letech jsme tuto složku plnili penězi zejména z prodeje bytů. To ale nemohlo trvat věčně. Zatímco dříve jsme za ně dostaly až dvě stě padesát milionů korun, příští rok to asi nebude ani třicet," říká Janečka. "Tento scénář už jsem ale předpokládal při svém nástupu do funkce v červenci minulého roku," podotýká.

Město doplácí na špatné hospodaření z minulých let, kdy investovalo více prostředků než si mohlo dovolit a potom si muselo půjčovat. Dnes už dluží bankám více než čtyři sta milionů korun, které musí splatit do konce roku 2006.

"Mí předchůdci si zřejmě pořádně neuvědomili, že půjčené peníze budeme muset také vrátit," říká Janečka, podle něhož neprospělo městu ani to, že se dlouhá léta schvaloval schodkový rozpočet.

Rozpočet má být vyrovnaný
Tím, že město nebude v příštím roce tolik investovat a dále se zadlužovat, může dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. Jeho koncepci už na svém posledním zasedání schválilo zastupitelstvo.

Skutečnost se může oproti očekávanému scénáři zlepšit pouze díky větším úsporám v provozních výdajích městských organizací či magistrátu. "Každý bude muset s penězi nakládat mnohem efektivněji než dříve," nabádá radní.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky

V Táboře se srazilo pět pandurů a auto.

Skupina obrněných vozidel pandur české armády a jeden civilní automobil se v listopadu 2016 srazily nedaleko Tábora....

Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Vyjednavači ANO a ČSSD komentují jednání o vládě

Předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda hnutí ANO Andrej Babiš při setkání na...

Vyjednavači ANO a ČSSD jednají o vzniku společné vlády. Sociální demokracie požaduje demisi prvoinstančně odsouzeného...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

PŘÍMÝ PŘENOS: Izrael slaví výročí vzniku, Zeman přednesl projev

Rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem (9. ledna 2018)

Izrael si připomíná sedmdesátileté výročí od svého vzniku. Projev prezidenta Miloše Zemana z oslav přinášíme v přímém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz