Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlegalizujme prostituci, navrhuje Praha. Taxikáře chce trestat zabavením auta

  16:47aktualizováno  16:47
Vedení Prahy chce zlegalizovat prostituci a nepoctivé taxikáře trestat zabavením auta. Představitelé města to chtějí navrhnout Poslanecké sněmovně. Lehké ženy by se tak staly živnostnicemi a platily by daně, taxikářům by pak novela zákona měla zabránit okrádat cestující či nedovoleně podnikat.
Hlavní město chce zákon, který by reguloval prostituci. Ilustrační foto

Hlavní město chce zákon, který by reguloval prostituci. Ilustrační foto | foto: Martin AdamecMF DNES

"Vycházeli jsme z předpokladu, že není reálné prostituci jako určitý sociálně patologický jev právním předpisem účinně zakázat. Možné je jen stanovit určitá pravidla tak, aby prostituce nebyla veřejností pociťována jako výrazný problém veřejného pořádku a aby nepředstavovala vážné zdravotní ohrožení," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

PRŮKAZ PRO PROSTITUTKY

Průkaz bude mít:

evidenční číslo

fotografie 35 x 45 mm

razítko

podpis úředníka radnice

razítko a podpis lékaře

označení radnice, která jej vydala

datum vydání

datum skončení platnosti

Povinnost držitele:

Držitel musí být starší 18 let, občan ČR, způsobilý k právním úkonům a zdravotně pojištěný.

Každý, kdo by se chtěl živit prostitucí nebo provozovat nevěstinec, by si musel na radnici dané obce zažádat o povolení. V případě nevěstinců by pak radnice ještě v rámci povolení mohla stanovit provozní dobu zařízení a jeho maximální užitnou plochu.

Prostitutky a prostituti by podle návrhu zákona zjednodušeně došly na úřad, předložili by všechny potřebné doklady a od radnice či magistrátu by dostali průkazku, která by jim dovolovala živit se svým tělem.

Průkaz by platil pouze v obci, která ji vydala. Pokud by chtěly prostitutky "podnikat" jinde, nechaly by si vystavit další průkaz.

Aby ale zákon vůbec začal platit, muselo by dojít ke změně několika dalších zákonů. V souvislosti s návrhem zákona o regulaci prostituce připravila proto Praha ještě návrh zákona, kterým se mění trestní zákoník, zákon o správních poplatcích, zákon o místních poplatcích, zákon o veřejném zdravotním pojištění a živnostenský zákon.

Novela výše zmíněného zákona vznikla už před dvěma lety, Blažek s ní ale před poslanci neuspěl. Nezačali o něm ani jednat.

Praha chce upravit i zákon o taxislužbě

Dalším problémem, který chce hlavní město řešit, je pražská taxislužba. Prosazením legislativních úprav by chtělo předejít okrádání cestujících a také nedovolenému podnikání.

"Důležitá je i důsledná kontrola, bez které by jakékoliv legislativní změny, vzhledem k flexibilnosti některých pražských taxikářů, ztratily na významu," řekl Blažek. Mezi největší prohřešky taxikářů patří podle něj v první řadě předražování.

"Vedle kontrolních jízd budou pokračovat i kontroly lokalit, kde dochází nejčastěji k porušování předpisů. Například na ruzyňském letišti je od letošního března služebna městské policie a strážníci kontrolují dodržování veřejného pořádku a dopravních předpisů v rámci celého areálu letiště," připoměl náměstek.

Vedení města připravuje i konkrétní sankce. Pokud kontroly zjistí opakované porušování předpisů, bude jako trest následovat odebrání vozidla, a to bez ohledu na vlastníka. Praha chce proto poslancům opět předložit novelu zákona o silniční dopravě, která by zabavení automobilu umožnila.

Představitelé metropole by navíc chtěli mít pod kontrolou stanoviště taxislužby. Na nich by pak měli možnost prosadit svoji představu o velikosti, barvě, vybavení a bezpečnosti alespoň těch vozidel, která tato místa využívají. Včetně oblečení a chování jejich řidičů.

Jestli se svými návrhy Blažek nakonec uspěje, se teprve uvidí. I v případě taxikářů přichází totiž s návrhem na novelizaci zákona už poněkolikáté.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz