Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Těžkooděnci přivezli do Ostravy „příborník“ se zlatým pokladem z Košic

  13:57aktualizováno  13:57
Ostravské muzeum zaplní další zlatý poklad. Po klenotech z doby Lucemburků a pokladu ze Slezské Středy zdejší kurátoři připravili výstavu Košického zlatého pokladu.

Tři policejní dodávky plné těžkooděnců přivezly v pondělí dopoledne do Ostravy nenápadnou, bíle natřenou bednu s jedenácti zásuvkami, připomínající starší příborník. Obyvatelé města se i díky tomu mohou těšit na další výstavní lahůdku, slavný Košický zlatý poklad, který byl v bedně zabalen.

"Připravujeme pro Košice, které jsou letos Evropským městem kultury, dvě výstavní expozice a na oplátku jsme získali možnost vystavit slavný košický zlatý poklad," popsala pozadí výstavy ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Zlatým svitem nebude místní muzeum zářit poprvé. Jen před několika dny zde skončila výstava Země věčného ohně, představující největší poklady ázerbájdžánských muzeí, před dvěma roky zase muzeum představilo poklad ze Slezské Středy (polská Środa Śląska) a nejvzácnější klenoty z doby Jana Lucemburského, doplněné pohřebními insigniemi českých králů.

Košický zlatý poklad

Košický zlatý poklad tvoří 2 920 zlatých mincí z 15. až 17. století, tři zlaté medaile, renesanční řetěz a měděná schránka. Poklad byl objeven 24. srpna 1935 při přestavbě budovy finančního ředitelství ve Štefánikově ulici č. 74 v Košicích (dnes budova na Hlavní ulici č. 68) v historickém jádru města. Místo bylo důležitým centrem i v druhé polovině 17. století, kdy došlo k ukrytí pokladu. Budova v té době sloužila jako sídlo Spišské komory.

Zdroj: www.ostrmuz.cz

"Košický poklad obsahuje mince a zlaté řetězy pocházející z 15.-17. století, tři medaile a měděnou schránku," přiblížil obsah pokladu kurátor Slovenského národního muzea Marek Budaj. "Z toho, že nejmladší mince, uherské dukáty Leopolda I., byly vyraženy v roce 1679, usuzujeme, že poklad byl ukryt někdy kolem roku 1682, kdy Košice dobyli účastníci Tököliho protihabsburského povstání," dodal Marek Budaj.

Tököliho vojáci se v Košicích udrželi do roku 1685, kdy město zpět pro císaře dobyl císařský generál Aeneas Caprara, na poklad se ale zapomnělo.

Objeven byl až v roce 1935, při rekonstrukci budovy Finančního ředitelství. Dělníci, kteří poklad nalezli, ale svůj objev, podobně jako objevitelé pokladu ze Slezské Středy, zatajili a mince potají prodávali místním zlatníkům.

"Jeden z nich ale poznal, že se jedná o vzácné mince, které dělníci nemohli jen tak vlastnit, a vše udal policistům. Těm se pak podařilo větší část pokladu zachránit," přidal podrobnosti z novodobé historie pokladu Marek Budaj. Poklad obsahuje 2 920 uherských a holandských mincí, které ve své době představovaly dvou- až tříletou mzdu výše postavených osob, ti nejchudší by na takovou sumu museli pracovat přes 130 let.

Výstava Košický zlatý poklad v Ostravě. Kurátor Slovenského národního muzea
Výstava Košický zlatý poklad v Ostravě. Přepravní bedna, v níž byl poklad do
Výstava Košický zlatý poklad v Ostravě. Kurátor Slovenského národního muzea

"Víme dokonce, komu poklad zřejmě patřil. Podle všeho šlo o peníze patřící buď zaměstnancům, nebo přímo tehdejší Spišské komoře, jakémusi finančnímu úřadu té doby, která v místech nálezu na sklonku sedmnáctého století sídlila," přidává slovenský kurátor.

"V době obsazení města pracovalo ve Spišské komoře jedenáct zaměstnanců, šesti se podařilo uprchnout, do města se ale po osvobození vrátili jen tři. Takže okruh těch, kteří poklad ukryli, bychom zřejmě mohli hledat mezi těmi, kteří dobytí Košic nepřežili," dokončil Marek Budaj.

Současná hodnota Košického pokladu byla vyčíslena na 7,3 milionu eur (zhruba 186 milionů korun). Výstava v Ostravském muzeu bude návštěvníkům zpřístupněna 15. března a potrvá do 5. května.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz