Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zkrotitel blesků

aktualizováno 
-
K vědě se Benjamin Franklin dostal až jako jedenačtyřicetiletý úspěšný tiskař a vydavatel, a to čirou náhodou. Někdy roku 1747 se ve Filadelfii zúčastnil jedné z tehdy velmi oblíbených přednášek o elektřině. Krátce předtím totiž byla vynalezena leidenská láhev (kondenzátor statické elektřiny), která vydávala efektní jiskry a "kopala" každého, kdo jí sáhl na kontakt. Elektřina Franklina zaujala natolik, že ji následujících sedm let náruživě zpytoval. Po řadě důmyslných pokusů pak jako první správně pochopil její podstatu. "Elektrická substance se skládá z částeček neobyčejně malých, protože mohou procházet i hustými látkami bez významného odporu," píše roku 1749 příteli (elektrony budou objeveny o půldruhého století později). Nejvíce ovšem Franklina-fyzika proslavilo odhalení blesku coby elektrického výboje. V letech 1752-53 vypouštěl do bouřkových mraků draka s kovovými hroty a z klíče na dolním konci upoutávacího provázku (vodivého, poněvadž zmoklého) "vytahoval" jiskry. Když je tedy blesk elektřina, proč mu neusnadnit bezpečnou cestu do hrobu? Franklin tudíž vymyslel a zkonstruoval bleskosvod a dal jej bez patentu k dispozici světu. Čímž s vědou prakticky skončil a neméně úspěšně se vrhl na politiku. Zemřel (čtyřiaosmdesátiletý) 17. dubna 1790 ve Filadelfii. S jeho podobiznou se dnes mohou setkat milovníci americké měny na stodolarové bankovce.

Propagátor Einsteina

17. dubna 1945 umírá v německém Gifhornu jeden z nejvýznamnějších českých fyziků František Záviška (narozen 1879). Studoval v Praze, Brně a Cambridgi, v pětatřiceti se stal profesorem Univerzity Karlovy. Jeho velkou zásluhou je propagace Einsteinovy teorie relativity u nás. Jako předseda Jednoty československých matematiků a fyziků byl roku 1944 zatčen pro odbojovou činnost a internován v koncentračním táboře Mauthausen. Zemřel při pochodu smrti.

Matematik pod plachtami

18. dubna 1620 umírá (pravděpodobně v holandském Leidenu) jeden z Galileových současníků, matematik a technik Simon Stevin (narozen 1548). Ve své době proslul především konstrukcí plachetního vozidla, které mezi pobřežními městy vzdálenými 68 km dopravovalo 28 pasažérů rychlostí až 34 km/h! Pro dnešek objevil pravidlo vektorového rozkladu sil, skrze něž dal světu teorii nakloněné roviny. Jeho návrh desetinných zlomků se mnohem později stal základem sjednocení systémů měr a vah.

Velký cestovatel

18. dubna 1860 se ve městě Veliko Tarnovo (dnes Bulharsko) narodil Karel Iliman, známý pod jménem Enrique Stanko Vráz (zemřel 1932). Útěk z domova proměnil ve svou první výpravu. Mezi dvacátým a jedenačtyřicátým rokem života sjezdil a schodil celý obydlený svět (kromě Austrálie), domů se vracel pouze léčit. Jen za prvních pět let pobytu v Africe nasbíral 15 000 kusů hmyzu, 2000 ptáků a 3000 jiných přírodnin (především pro Národní a Náprstkovo muzeum).

Hladovění místo trestu

Roku 1915 řádil v USA "pelagrový mor" zvlášť krutě; jen ve státě Mississippi sklátil přes půldruha tisíce lidí. Snad proto dostal lékař maďarského původu Joseph Goldberger od guvernéra povolení ke svému pokusu. Od 19. dubna 1915 se dvanáct těžkých zločinců za příslib propuštění podrobuje šestiměsíčnímu dietetickému experimentu. Ten potvrdí Goldbergerovo podezření: chorobu způsobuje absence masa a mléka ve výživě. Dnes víme, že pelagra je avitaminóza PP (vitaminu ze skupiny B).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz