Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kratší přestávky školy moc nechystají, protáhnou spíš dopolední výuku

  12:03aktualizováno  12:03
Základní školy smějí od září ve výjimečných případech zkrátit přestávku z deseti na pět minut. Školy ale budou spíše využívat jinou novinku - zkrácenou pauzu mezi dopoledním a odpoledním vyučováním a také protažení dopoledního vyučování na prvním stupni z pěti na šest hodin.
Žákům se budou moct přestávky zkrátit jen na pět minut.

Žákům se budou moct přestávky zkrátit jen na pět minut. | foto: Profimedia.cz

Vyhláška vychází vstříc zejména malým obcím. "Škole se tak poskytuje větší prostor pro sestavení rozvrhu, zejména s ohledem na žáky dojíždějící z okolí," uvedlo ministerstvo školství.

"Já to jednoznačně vítám. Do naší školy dojíždějí děti z patnácti různých obcí a díky nové vyhlášce budeme moct rozvrhy upravit tak, aby děti stíhaly vlak či autobus. Ty své jízdní řády jen tak lehce upravit nemůžou, takže se musíme přizpůsobit my," uvedla ředitelka základní školy ve Zvoleněvsi na Kladensku Alena Juránková.

Ve městech je vyhláška bezpředmětná, říkají ředitelky škol

V Praze a jiných městech je však podle vedení škol vyhláška spíše zbytečná. "Vidím v tom spíš příležitost pro menší obce, kde se děti potřebují dostat domů. Pro nás je to bezpředmětné, žáci se musí přemístit z učebny do učebny, učitelé také potřebují více času," řekla Kateřina Vávrová, ředitelka základní školy Kladská v Praze 2.

"Nebudeme to využívat. Myslím si, že v rámci Prahy to postrádá smysl. Během dopoledne rozhodně ne a ani půlhodinová pauza na oběd není optimální, je nereálné, aby se v tak velké škole, jakou je ta naše, během tak krátké doby vystřídalo v jídelně tolik žáků," řekla iDNES.cz ředitelka Školy Kavčí hory v Praze 4 Helena Pondělíčková.

I ředitelka školy v Rokytnici nad Jizerou Blanka Zemánková ponechá ranní výuku beze změn. "Hlavně děti na prvním stupni by se nestíhaly například převléct na tělocvik a byly by uštvané," řekla Zemánková iDNES.cz.

Šest hodin v kuse ano, ale jen pro starší děti a i tak výjimečně

U dvou tříd v Rokytnici nad Jizerou ale škola využije možnost prodloužit dopolední výuku. "Šestá hodina je spíše oddychová, většinou je to výtvarná nebo hudební výchova. Děti navíc nebudou muset trávit ve škole hodinu navíc zbytečně," řekla Zemánková. 

Také zástupkyně ředitelky školy Horka nad Moravou Martina Hricová tuto variantu schvaluje. "Páťáci mají jednou týdně šest hodin a podle staré vyhlášky nemohli mít těch šest hodin v kuse, proto nesmyslně čekali třeba jen na tělocvik," uvedla Hricová.

Novou vyhlášku chtěl původně prosadit už bývalý ministr školství Josef Dobeš (VV), z návrhu ale odstoupil kvůli vlně negativních reakcí. "Kratší přestávka by totiž žákům neumožnila dostatečnou přípravu na další hodinu a nezajistila jim prostor pro splnění hygienických potřeb," zdůvodnil ministr školství Josef Dobeš v lednu svůj náhlý obrat (více čtěte zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz