Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zkoumání vloček mi přináší radost, říká vědec

  11:18aktualizováno  11:18
Každý ví, že na svět ještě nespadly dvě stejné sněhové vločky. Kenneth Libbrecht z Kalifornského technologického institutu v Pasadeně pátrá již několik let, jak je to možné a zda přece jen nelze přírodu ošálit alespoň v laboratoři. Libbrecht věří, že jeho výzkumy mohou být jednou aplikovány při vývoji špičkových technologií. Prozatím mu přináší osobní radost. "Říkám svým přátelům, aby si vzali lupy, když jdou někam na mráz, ať mohou pozorovat ledové krystalky. Uvidí krásné a úžasné věci," říká kalifornský fyzik.

Dosavadní pokusy, jak ošálit přírodu, byly neúspěšné a Libbrecht vyrobil ve svém mrazivém měděném kotlíku jen stejné ledové krystalky, tedy mateční hmotu nebo spíše zárodek, kolem kterého vločka cestou z mraku na zemský povrch roste.

Zvládl však vločkový design a dokáže vytvořit podmínky, o nichž ví, že povedou k růstu určitého tvaru - od klasické šestiramenné vločky po šestiúhelníkové placky.

"Umíme už dobře vytvořit vločky ve tvaru, který chceme," prohlásil Libbrecht. "Učíme se, jak krystaly rostou a jak jemný a složitý proces to je; jen málo lidí se dívalo, jak vločky rostou, takže znalosti nejsou nijak velké," dodal.

Tvar vločky se mění na každém metru
Výzkumy ukázaly, že rozhodujícími momenty pro jejich utváření jsou teplota a vlhkost. Ty se mění na každém metru, a proto dokonce ani z jednoho mraku nespadnou dvě naprosto stejné vločky. A to se každý rok na zemský povrch snese podle propočtů odborníků tolik vloček, kolik vydá jednička a za ní čtyřiadvacet nul.

Dokonale stejné podmínky nenastolil Libbrecht ani v laboratorních přístrojích. "Každá vločka má stejně svoji vlastní jemně odlišnou historii vzniku, každá je výsledkem náhodnosti a komplexnosti," podotkl fyzik.

Libbrecht vytvářel, fotografoval, změřil a analyzoval vločky za různých teplot a vlhkosti a sestavil jakousi mapu popisující, jak za daných podmínek může sněhová krasavice zhruba vypadat.

Vločky se mění i s alkoholem
Výzkum, na němž se podílejí hlavně studenti a zapálení profesorovi pomocníci, nekončí. Do laboratorních par se přidává alkohol a vločky prý nabývají dramaticky nezvyklých tvarů, vločky krystalizují kolem drátů s vysokým napětím a zanedlouho se bude experimentovat s dusíkem, oxidem uhličitým a héliem.

Některé chemikálie prý růst krystalů brzdí. "Kdyby byl vzduch skutečně tak znečištěný, neměli bychom tak dobré sněhové vločky," poznamenal kalifornský fyzik na ekologické téma. Průzkum sněhu ale není jeho hlavní výzkumnou prací.

Plat dostává od Národní vědecké nadace za vymýšlení pokusné metody, která povede k odhalení tajemných gravitačních vln putujících vesmírem.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Američtí demokraté zažalovali Rusko, Trumpův štáb a WikiLeaks

Donald Trump oznamuje začátek války

Americká Demokratická strana podala žalobu na Rusko, na volební štáb Donalda Trumpa a na server WikiLeaks kvůli...

Na pohřeb bývalé první dámy Bushové přijeli i Obama, Clinton či Trumpová

Bývalá první dáma Barbara Bushová

Čtveřice bývalých prezidentů, manželka současné hlavy státu a dalších 1500 lidí dorazilo v sobotu na pohřeb bývalé...

Zaměstnanci posilovny v New Jersey odmítli vpustit černochy, dostali padáka

Zaměstnanci posilovny v New Jersey odmítli vpustit černochy

Majitelé posilovny LA Fitness v americkém státě New Jersey vyhodili manažera a dva další zaměstnance kvůli rasistickému...

Najdete na iDNES.cz