Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Studenti si píší poznámky na přednášce na vysoké škole. | foto: Profimedia.cz

Zkopíroval seminárku z internetu, vyhodili ho za to z Karlovy univerzity

  • 482
Vysoké školy se potýkají s čím dál větším počtem opsaných seminárních prací. Brání se tvrdými tresty. I za zdánlivě banální přestupek už hrozí podmíněné vyloučení nebo přímý vyhazov. Ukončit studium museli například dva studenti na Karlově univerzitě. Jeden opsal seminárku z internetu, druhý z knihy.

Studenty, kteří si na opisování dávali pozor jen u bakalářských nebo diplomových prací, může brzo čekat překvapení. Některé školy totiž začaly pečlivě kontrolovat originalitu i u zdánlivě "obyčejných" seminárních prací, kterých studenti odevzdávají desítky třeba kvůli získání zápočtu (jak vysoké školy chtějí zatočit s opisovači seminárek, čtěte více zde).

A co přijde při odhalení plagiátu? V krajním případě nekompromisní vyhazov.

PLAGIÁTY NA UNIVERZITÁCH

Vysoké školy k odhalování plagiátů nejčastěji využívají systém Theses vyvinutý odborníky z brněnské Masarykovy univerzity. Theses umí mezi sebou srovnat texty různých typů studentských prací, které do něj školy vložily, a odhalit, že se shodují (více čtěte zde).

"Veřejné napomenutí, které jsme u těchto případů používali dříve, nebrali studenti příliš vážně, a proto jsme přistoupili k tomuto zpřísnění. I kvůli tomu, že podobných případů přibývá," vysvětluje předsedkyně disciplinární komise Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Monika Hollmannová.

Právě z této fakulty už museli letos odejít dva studenti kombinovaného bakalářského oboru. Do své seminární práce zkopírovali části dříve vydaných odborných titulů. Jeden z nich opisoval z internetu, druhý z knihy. Tři další studenti dostali tříletou podmínku. A o trestech pro další hříšníky rozhodne děkan fakulty Jakub Končelík v nejbližších dnech.

"Podle mě mají podobné exemplární tresty ukázat, že na Karlově univerzitě by se nemohlo stát něco podobného, co na plzeňských právech, a studenty tak od opisování odradit," říká anonymně jeden z potrestaných studentů. To děkan Končelík připouští.

"Důsledným zveřejňováním plagiátorských případů na naší škole se pokoušíme přesvědčit studenty, že riziko odhalení je velké natolik, že se nevyplatí podvádět," říká Končelík.

Podle něj však tento represivní způsob pomáhá upozorňovat na problém plagiátů i mimo akademickou půdu. "Každá škola má přece povinnost vychovávat nejen své studenty, ale i společnost," podotýká Končelík.

Jiná škola, jiný metr

Cíl mají všechny vysoké školy stejný, ale každá proti němu bojuje jinak. Například pražská Vysoká škola ekonomická se v roce 2007 rozhodla finančně odměňovat učitele, kteří na plagiátorství upozorní, a tento nešvar se podařilo významně omezit.

Podle pedagogů, kteří o trestech pro plagiátory rozhodují, je důležitý individuální přístup. "Někdy je už jenom samo předvolání před komisi dostatečný trest," říká předseda disciplinárky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Bohuslav Binka.

I on občas rozhoduje o trestu za opsaný esej nebo seminární práci. "Pokud mě paměť neklame, v těchto případech jsme jako nejvyšší trest udělili podmínečné vyloučení," říká Binka.

To děkan Filozofické fakulty Karlovy univerzity Michal Stehlík má zrovna jedno rozhodnutí o trestu pro studentku za opsanou seminárku před sebou. "V její fázi studia navrhovat vyloučení nejspíše nebudu," říká Stehlík. Bude prý stačit, když si studentka předmět zopakuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video