Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zkolaboval, promluvil opilec podezřelý ze smrti řidiče autobusu

  10:20aktualizováno  10:20
Policisté, kteří vyšetřující smrt řidiče autobusu MHD po střetu s cestujícím na konečné zastávce v pražské Písnici, mají dvě verze. První mluví o útoku na řidiče, druhá naopak o úderu, který řidič zasadil cestujícímu.

Jedna verze je založená na tom, že opilec si v autobuse zapálil cigaretu, vzápětí neunesl řidičovy výtky a šel si to s ním vyřídit ručně. Sám devětadvacetiletý cestující však tvrdí, že řidič naopak ubalil jednu jemu.

"Pak zkolaboval, ty v..e. Zkolaboval," opilecky artikuloval muž ve žlutých šortkách a tričku, který ležel s policejními želízky na rukou na chodníku u autobusu. Jen o pár kroků dál leželo u předních dveří vozu tělo šestapadesátiletého řidiče, kterého se lékař záchranky marně pokoušel přes půl hodiny oživovat.

Záznam ve středu odvysílala TV Nova. Cestující se jí po vystřízlivění a policejním výslechu přihlásil s tvrzením, že si údajně zapaloval cigaretu až při vystupování, kdy prý už stál na posledním schodě autobusu.

A protože na něj řidič něco křičel, vystoupil a šel k předním dveřím, aby zjistil, o co řidiči jde. Rozčilený šofér však prý mezitím také vystoupil, dal mu pěstí a pak se zhroutil, aniž se ho opilec dotkl.

Této verzi by odpovídalo i zjištění policejního lékaře, který na těle řidiče nenašel známky násilí. Předběžné výsledky pitvy totiž neprokázaly, že by smrt řidiči autobusové linky 198 způsobil cestující.

Nicméně Dopravní podnik teď podle TV Nova rezolutně popírá, že by byl řidič nemocný. Jasno, zda smrt způsobila rána, kterou opilý muž řidiči možná uštědřil, nebo šoférova skrytá nemoc, bude až za několik týdnů. "Čekáme na znalecký posudek k výsledkům soudní pitvy. A ten bude k dispozici až v příštích týdnech," řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Kolegové pořádají sbírku

Zaměstnanci Dopravního podniku se rozhodli, že mezi sebou vyberou peníze, které chtějí předat rodině zesnulého. I jeho manželka je pracovnicí Dopravního podniku. "Také jsme jednali o sociální pomoci rodině," řekl předseda Odborového sdružení pracovníků elektrických drah a autobusové dopravy Vratislav Feigel.

Zaměstnanci mají zakotveno v kolektivní smlouvě přiznání finančních a sociálních náhrad v případě, že při práci utrpí nějakou újmu. "Peníze však v žádném případě nemohou vynahradit ztrátu, kterou rodina utrpěla," zdůrazňuje odborový předák.

Odbory teď budou naléhat na vedení podniku, aby zlepšilo bezpečnost řidičů. Podle Feigla by pomohlo, kdyby nouzové tlačítko, které mají k dispozici, nebylo napojeno jen na dispečink, ale přímo na městskou policii. Slibují si od toho rychlejší pomoc v nouzi.

"Městská policie by mohla okamžitě vyslat na místo nejbližší hlídku a nemuselo by se čekat, až je zkontaktuje dispečink," myslí si Feigel. Podle řidičů Dopravního podniku se často stává, že i když řidiči nouzové tlačítko použijí, na pomoc čekají marně.

To však nebyl případ pondělní tragické smrti řidiče autobusu. Tam náhodou projížděla kolem policejní hlídka a jeden z policistů se hned vrhl řidiči na pomoc, zatímco druhý se pustil za opilcem, který se snažil zmizet ve tmě.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz