Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zjištění o Marsu je studenou sprchou

  14:20aktualizováno  14:20
Nové snímky povrchu Rudé planety, odhalující tajemství vývoje jejího klimatu, mají pro mnohé snílky i vědce znamenat vystřízlivění. Prý se ukazuje, že Mars byl vždy chladným a pustým místem.

Philip Christensen z Arizonské státní univerzity se svými kolegy pátral po minerálech známých jako uhličitanové směsi. Ty poskytují klíč k minulosti Marsu, neboť tyto sloučeniny se tvoří při kontaktu oxidu uhličitého s nerosty a vodou.

Protože atmosféra Marsu z větší části sestává z oxidu uhličitého, vědci vytvářeli teorie, že každé těleso obsahující vodu v kapalném stavu po sobě kdysi muselo zanechat velké zásoby uhličitanů (karbonátů), jako je tomu na Zemi.

Vědci sice sloučeniny uhlíku nalezli na celém povrchu Marsu, ale nikoli v dostatečném množství a odpovídajícího charakteru, aby bylo možné tvrdit, že pocházejí z vyschlých oceánů.

"Uhličitan jsme konečně našli, ale jde jen o jeho stopy," oznámil Christensen.  "Domníváme se, že relativně malé množství, které vidíme, pravděpodobně nepochází z oceánů, nýbrž z atmosféry, která přímo reagovala s prachem."

Nálezy vedou k domněnce, že planeta, na níž byla odhalena zmrzlá voda, byla vždy chladná a pustá, uvádí časopis Science.

"Toto skutečně ukazuje na to, že chladný, zmrzlý a ledový Mars byl vždy stejný, jako dnes, a nebyl nikdy v minulosti teplý a plný vláhy a oceánů," konstatoval Christensen. 

Zklamání?
Mnozí lidé se domnívají, že v dávné marsovské historii bylo tamější klima teplejší a oceány vytvořily rozsáhlá ložiska uhličitanových hornin.

"Pokud by to byla pravda, horniny vzniklé v těchto domnělých oceánech by někde musely být," říká vědec. Vědci však taková ložiska neobjevili.

Koncem června chemické analýzy, pořízené sondou Pathfinder, údajně ukázaly, že se Mars zpočátku těšil "teplejšímu a vlhčímu klimatu". Přes zkoumanou planinu Ares Vallis se prý před nějakými třemi miliardami let převalily "katastrofické proudy vody".

Sondy jsou na cestě
V současnosti na oběžné dráze kolem Marsu krouží americké sondy Mars Global Surveyor a Mars Odyssey.

Koncem prosince nebo počátkem ledna mají ke čtvrté planetě naší sluneční soustavy dorazit rovněž evropská sonda Mars Express s britským přistávacím modulem Beagle 2, dva američtí pojízdní roboti Spirit a Opportunity a japonská sonda Nozomi.

Mars se přiblíží k Zemi
Planeta Mars bude 27. srpna k Zemi nejblíže za uplynulých 60.000 let. Podle astronomů je planeta tak blízko, že je možné spatřit obyčejnými dalekohledy bílé polární čepičky, rudé planiny, tmavé prohlubně či písečné bouře.

Nejkratší vzdálenost od Země bude činit zhruba 55 milionů kilometrů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...Najdete na iDNES.cz