Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žízeň v práci musí lidé zahnat sami

  0:01aktualizováno  0:01
Ať je horko v práci sebevíc nepříjemné, o zahnání žízně se musí každý postarat sám. Žádný předpis totiž zaměstnavatelům nepřikazuje, aby pracovníkům v dávali horku studené nealkoholické nápoje. Existuje sice vládní nařízení o ochraně zdraví při práci, to však letní horko neřeší.

"Žádné ustanovení, které by říkalo, že při překročení například třiceti stupňů dostane každý automaticky zadarmo nápoj, v tomto nařízení není," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Prejdová.

Na pití musí zaměstnanci pamatovat dopředu. "Je to záležitost, kterou řeší kolektivní smlouvy. Záleží jen na odborech nebo zaměstnancích, jaké podmínky si včas domluví," upozorňuje Prejdová.

Rozdílně se tak s letním horkem vypořádávají například řidiči městské hromadné dopravy v Praze. "Pokud teplota překročí třicet stupňů, dostávají řidiči autobusů litr a půl čisté vody a k tomu rozpustné iontové nápoje," sdělila mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Jejich kolegové v tramvajích však žádné pití na pracovní směnu nedostanou. Místo toho se jim za každou odslouženou hodinu v tropickém vedru zvýší mzda o dvě koruny. Pracovní předpisy však alespoň částečnou ochranu poskytují. Úřady práce například kontrolují, zda teplota na pracovištích nepřesahuje povolené hodnoty.

Podle Ladislava Komárka ze Státního zdravotního ústavu je v zájmu každé firmy, aby její zaměstnanci pracovali v příjemném chládku. "Hranice, za kterou už nemůže člověk pracovat naplno, je v našich klimatických podmínkách kolem třiceti stupňů. Po jejím překročení se začíná výrazně snižovat jak výkonnost, tak i pozornost," upozorňuje vedoucí Centra zdraví a životních podmínek.

Bezproblémové pobyty dětí na táborech má zase hlídat zdravotník, který na každém táboře musí být. "Ten určuje, jak by se měly děti chovat, aby v horku neohrožovaly své zdraví," říká Komárek.

V nejbližších dnech vlna veder nepoleví. Ke konci týdne sice meteorologové očekávají ochlazení, ale to bude velmi mírné, jen o několik stupňů. 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz