Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Životopisem uděláte první dojem na papíře

  14:39aktualizováno  14:39
Než se pustíte do psaní životopisu, odpovězte si na otázku, k čemu slouží. Odpověď je snadná - potenciálnímu zaměstnavateli poskytuje informace o vašem vzdělání, praxi, jazykových znalostech a dalších dovednostech. Životopis je vaší vizitkou i vstupenkou k osobnímu pohovoru.
Životopis je vstupenkou k osobnímu pohovoru. Ilustrační foto

Životopis je vstupenkou k osobnímu pohovoru. Ilustrační foto | foto: Dan MaternaMF DNES

Nejprve je nutné se zamyslet, co všechno o sobě chcete sdělit a informace si rozdělte do několika částí, které personalisté očekávají. Netvořte žádné slohy se spoustou podrobností, ale strukturovaný životopis s přehledně uspořádanými údaji.

"Pokud žádáte o jakoukoli pracovní pozici, pro kterou máte předpoklady, je dobré mít připravený standardní životopis, nejlépe v české a anglické verzi. Jestliže reagujete na konkrétní pracovní nabídku, je vhodné životopis této nabídce přizpůsobit," doporučuje personální ředitelka Ogilvy&Mather Mirka Pohorská.

Personalisté totiž porovnávají údaje z vašeho životopisu s požadavky pozice. V případě, že neodpovídají, životopis bude odložen.

Životopis by měl být přehledný, nejlépe v rozsahu jedné strany A4. V žádném případě by však neměl přesahovat dvě strany. Kurzy a semináře, které jste absolvovali, můžete uvést v příloze.

Myslete i na to, aby všechny informace byly výstižné a srozumitelné. Pozor na grafickou úpravu - forma by neměla zastínit obsah. Pokoušet se o nějaké neobvyklé a třeba i barevné ztvárnění životopisu se většinou nevyplácí, firmu to spíše odradí.

Jaké osobní údaje napsat?
Osobními údaji se rozumí jméno a příjmení, kontaktní adresa a telefonní, případně e-mailové spojení. Než odešlete životopis, zkontrolujte, že jsou veškeré uváděné kontakty přesné. Údaje o zdravotním a rodinném stavu, národnosti či věku sdělovat nemusíte. Na tyto informace nemá zaměstnavatel právo.

Uveďte dosažené vzdělání
Všechny časové údaje pište v opačném chronologickém pořadí. Nejprve tedy uveďte nejvyšší dosažené vzdělání, včetně místa, doby studia a oboru, jemuž jste se věnovali. "Absolventi by měli zmínit i téma diplomové práce.

Tato informace je užitečná především v případě, že téma souvisí s pozicí, o kterou se zajímáte," radí Petr Draxler, personální ředitel IBM pro Českou republiku.

Praxe co nejpřehledněji
Část, ve které popisujete praxi, se skládá z přehledného uspořádání jednotlivých pracovních míst - opět v opačném pořadí. Jako první je třeba uvést poslední zaměstnání, pak pokračujte sestupně k prvnímu.

Kromě názvu společnosti a pracovní pozice je nutné stručně popsat vaše úkoly a zodpovědnost, kterou jste měli. Můžete také krátce zmínit úspěchy, kterých jste dosáhli, případně váš přínos pro firmu.

"Jestliže odpovídáte na konkrétní pracovní nabídku, můžete zdůraznit, která z vašich pracovních zkušeností může být pro potenciálního zaměstnavatele užitečná," říká ředitel společnosti Devo Group Petr Bena. "Máte-li pracovní zkušenosti ze zahraničí, nezapomeňte je uvést."

Nezapomeňte na reference
Své dovednosti byste měli popsat pravdivě, nic nezkreslovat. Rozdělte je podle kategorií - například znalosti jazyků, počítačových programů, řízení motorových vozidel. U každé uveďte délku pracovní zkušenosti.

"Vynechte dovednosti, které nesouvisí s pozicí, o kterou se ucházíte. Jestliže usilujete o pozici investičního poradce, je zbytečné uvádět, jak rychle píšete na počítači," uvádí Mirka Pohorská. To by vám mohlo naopak uškodit a zařadit vás do kategorie administrativních sil.

K získání nového zaměstnání vám pomohou i reference. Pokud je to možné, uveďte kontakty na své bývalé nadřízené nebo kolegy, na které se může potenciální zaměstnavatel obrátit, chce-li na vás získat doporučení. Na konci životopisu napište datum a podepište se.

Průvodní dopis
V průvodním dopisu uveďte opět veškeré kontakty na sebe. Nezapomeňte zdůvodnit nejen to, proč se o nabízené místo zajímáte, ale také proč by vás měl budoucí zaměstnavatel přijmout a jakým přínosem mu můžete být.

Důležité je uvést i termín, ve kterém byste mohli do nového zaměstnání nastoupit.

Na co si dát pozor
Nesnažte se vzbudit dojem, že rozumíte všemu. Většina zaměstnavatelů vyžaduje určitou specializaci. Ještě důležitější je, aby veškeré vámi uváděné údaje byly pravdivé.

"Prohlášením, že skvěle ovládáte angličtinu, se sice dostanete do užšího výběru, ale po prvních prokoktaných větách se za vámi velmi rychle zavřou dveře," upozorňuje Petr Draxler.

Zkušený personalista neočekává, že absolvent bude mít dlouhodobou praxi v určitém oboru. Pokud jste tedy strávili během čtyřletého studia každé léto měsíc na brigádě v obchodě, nepište, že máte čtyři roky obchodní praxe.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Audi A4 2,0 TDi/130 kW/ Quattro
Audi A4 2,0 TDi/130 kW/ Quattro

r.v. 2014, naj. 198 900 km, diesel
395 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz