Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslankyně, invalida a novinářka zkouší žít s životním minimem 113 Kč

Sledujeme on-line   9:11aktualizováno  9:11
Nejchudší Češi musí vyžít jen z několika desítek korun na den. Životní minimum činí 113 korun na veškeré denní výdaje. V rámci seriálu Chudoba v Česku se invalidní důchodce Emil Jíra, poslankyně TOP 09 Markéta Adamová a redaktorka iDNES.cz pokusí týden vyžít pouze z této částky. Jak si vedou, můžete sledovat v netradiční on-line reportáži.

Poslankyně, invalidní důchodce a redaktorka zkouší přežít pět dní o životním minimu | foto: iDNES.cz

Pokus odstartoval v pondělí, už nyní si tak v on-line reportáži můžete přečíst, jak si aktéři poradili s prvním dnem testu.

Do životního minima se nezapočítávají náklady na bydlení (tedy ani energie) - ty se v rámci českého sociálního systému řeší zvlášť. Zároveň je zřejmé, že pouhý týdenní pokus nemůže zahrnovat dlouhodobější výdaje typu vybavení domácnosti či léky. S tím vším však naši účastníci počítají a tvoří si v rámci limitu patřičné rezervy.

V případě poslankyně a redaktorky zkouška života na hraně navíc nebude zcela přesná. Řadu věcí, s nimiž nejchudší musí počítat ve svých nákladech, již mají zaplacenou, například kartičku na městskou hromadnou dopravu či platbu za telefon a internet. Obě aktérky však na životní minimum srazí všechny aktuální výdaje, zejména za jídlo.

A kdo jsou účastníci našeho pokusu?

Poslankyně Markéta Adamová

Poslankyně Markéta Adamová

Markéta Adamová je místopředsedkyní TOP 09 a je stranickou expertkou na sociální oblast. Je členkou sněmovního výboru pro sociální politiku a podvýboru pro lidská práva. V minulosti měla v radě Prahy 8 na starosti sociální oblast a protidrogovou prevenci.

„’Vyžijete se 113 Kč denně?’ Otázka, se kterou se na mne obrátili novináři iDNES.cz, ve mně vyvolala vzpomínky na studentský život. Tehdy, tedy před zhruba deseti lety, jsem s podobnou částkou vyšla, zvládnu to i dnes? Pokusím se o to,“ píše ve svém prvním příspěvku poslankyně.

Invalidní důchodce Emil Jíra

Invalidní důchodce Emil Jíra

Invalidní důchodce Emil Jíra byl dlouhá léta bez domova a spal po squatech. Momentálně střechu nad hlavou má, ale peněz nazbyt nikoliv. S jeho životem se čtenáři mohli seznámit v jednom z dílů cyklu iDNES.cz Lidé Česka.

Zdenka Trachtová působí čtvrtým rokem jako redaktorka domácího zpravodajství portálu iDNES.cz. Ve svých textech se zaměřuje zejména na sociální témata a české školství.

Jak se liší životní a existenční minimum?

Životní minimum je dle definice „minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb“. Jeho současná výše je 3 410 Kč pro jednotlivce, v případě rodiny se výše liší (viz tabulka). Vedle tohoto údaje úřady používají ještě pojem existenční minimum (2 200 Kč měsíčně), což je „minimální hranice peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.“

Stručně řečeno: existenční minimum vám dovolí přežít, životní umožní žít na jakési minimální společenské úrovni. Do žádné z obou částek se nezapočítávají náklady na bydlení.

Částky životního minima v Kč za měsíc
pro jednotlivce3 410
pro první osobu v domácnosti3 140
pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem2 830
pro nezaopatřené dítě ve věku:
- do 6 let1 740
- 6 až 15 let2 140
- 15 až 26 let (nezaopatřené)2 450

Údaj slouží českým úřadům hlavně k porovnávání. Částka se používá k určení příspěvku na živobytí, což jedna z dávek hmotné nouze. Jde o započtené příjmy po odečtení přiměřených nákladů na bydlení. Domácností, kterým stát pomáhat dosáhnout alespoň životního minima, bylo loni v Česku 150 tisíc.

Příjem se započítává dle vynaloženého úsilí v 70 %, 80 %, nebo 100 %.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz