Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Život v ústavech se změní

  22:40aktualizováno  22:40
Téměř sedm tisíc dětí, svěřených soudem do péče kojeneckých ústavů, dětských domovů či ústavů sociální péče, čeká nový režim. Poslanci přehlasovali prezidentovo veto zákona o výkonu ústavní výchovy, který mimo jiné omezuje dobu, kterou může dítě strávit na samotce. Snižuje také počet dětí ve výchovných skupinách až na polovinu. A umožňuje, aby soudy namísto ústavní výchovy využily možnost umístit dítě do takzvané smluvní rodiny.

"Půjde o rodiny, které budou fungovat jako rodinné dětské domovy. Uzavřou smlouvu s diagnostickým ústavem a dítě či více dětí převezmou," uvedla poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Taková rodina bude muset získat ministerskou akreditaci - a za výchovu dětí pak bude dostávat peníze. Na podobném principu ostatně už fungují takzvané Klokánky, které zřizuje Fond ohrožených dětí. S tím rozdílem, že rodiče vyplácí - ze sponzorských darů - fond, nikoli stát.

Právě kvůli smluvním rodinám odmítl prezident Václav Havel zákon podepsat a poslancům ho vrátil.

Zákon totiž podle prezidenta neurčuje, jaký charakter má smlouva mezi rodinou a ústavem mít: co bude jejím obsahem, jak budou upravena práva a povinnosti smluvních stran a dále jaká práva a povinnosti z toho vzniknou dítěti a jeho biologickým rodičům.

Navzdory těmto nepřesnostem bojovníci za dětská práva zákon uvítali. Zlepší podle nich život sirotků či těch, které kvůli deliktům či nefungující rodině soudy poslaly do ústavů.

"Zákon například nově stanoví, že vychovatelé musí projít psychologickým vyšetřením," uvedla předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Ocenila i zpřísnění podmínek, za kterých může být dítě umístěno na samovazbu. Nyní to nebude moci být častěji než čtyřikrát do měsíce a tento trest nesmí dostat dítě mladší dvanácti let.

"Praxe zatím byla taková, že se na samotky zamykaly děti od tří let, a to i na více než týden. Třeba jako trest po útěku z domova," podotkla Vodičková, která vůbec pochybuje o smyslu samotek.

Na její stranu se postavila i zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, která týdeníku Respekt řekla: "Zavírat děti na samotku, to je trest, který nepatří do 21. století."

Vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab nicméně existenci samotek chápe: "Musí to být až poslední řešení. Ale - když například některý z chovanců uteče a pak se vrátí a je pod vlivem drog, těžko ho můžete dát na pokoj k ostatním."

Schválený zákon je podle Jařaba promarněnou šancí. Změny, které přinese, jsou totiž často kosmetické. "Stále ještě jsme neprolomili dědictví předlistopadového režimu, který nás naučil, že když je problém, vytvoříme nějakou instituci, ústav. V něm problematické lidi uschováme. Hodlám dát do Zprávy o stavu lidských práv požadavek na změnu pojetí a cílů ústavní výchovy," řekl Jařab. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz