Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Život v okolí Kongresového centra ochromilo zasedání finančníků

  18:58aktualizováno  18:58
Pankrác - Téměř na každém kroku se obyvatelé žijící v blízkosti Kongresového centra v Praze 4 setkávají s dopravními a bezpečnostními opatřeními kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Někteří neskrývají vztek z komplikací, které jim tato omezení přinášejí, jiní přijímají mimořádná opatření již rezignovaně. Blížící se finanční zasedání zasáhlo i provoz obchodů, restaurací a firem v okolí Kongresového centra i v blízkosti míst, kde jsou ohlášeny demonstrace proti tomuto zasedání.

Několik občanů řeklo, že mají obavy z násilí a výtržností, bojí se problémů při nákupech a užívání běžných služeb. Řada z nich chce předejít potížím odjezdem z hlavního města, jiní hodlají opouštět svá bydliště jen při cestě do práce a v nejnutnějších případech.

"Vypadá to tu jako dobře hlídané ghetto," poznamenal jeden obyvatel Prahy 4. Další lidé charakterizovali svou současnou situaci i daleko ostřejšími výrazy. Mnozí podnikatelé v okolí Kongresového centra zavřou příští týden z obav z incidentů své obchody, restaurace a firmy a budou se muset vyrovnat s ušlým ziskem. Provozovny, které budou fugnovat jako obvykle, zase doufají ve vyšší tržby.

V okolí budovy, která se na následujících několik dnů stane sídlem finančníků z celého světa, hlídkují uniformovaní policisté i pořadatelé v modrých tričkách s logem pražského zasedání. Přilehlými ulicemi projíždějí policejní vozy i speciální autobusy pro rozvoz oficiálních delegátů.

Desítky zátarasů a dopravních značek regulují automobilový provoz, takže jindy frekventované ulice plné zaparkovaných vozů nyní zejí nezvyklou prázdnotou.

U východu ze stanice metra Vyšehrad, kde policisté propouštějí jen akreditované účastníky zasedání, rozdával okolojdoucím letáky proti činnosti obou finančních institucí muž v bílé helmě.

Pražská policie uvedla, že zatím nemusela v souvislosti se zasedáním řešit žádné větší problémy či konflikty.

Zasedání postihne i provoz některých obchodů

Na stažené rolety a bezpečnostní mříže řady narazí příští týden Pražané v okolí Kongresového centra a v místech, kde sjou hlášeny demonstrace odpůrců globalizace.

Podnikatelé se i za cenu ušlého zisku snaží předejít komplikacím i možným incidentům během protestních akcích odpůrců globalizace. Majitelé mnoha provozoven v okolí Kongresového centra, kde světoví finančníci jednají, upozorňují zákazníky na chystané uzavření.

Nápisy typu "Z bezpečnostních důvodů zavřeno" či "Nakupte si včas, od 23. do 30. září zavřeno" se objevují nejen na obchodech s elektronikou, značkovým oblečením či jiným lukrativním zbožím, ale i na malých obchůdcích s potravinami a nápoji, zastavárnách, bistrech či drogeriích.

"Asi se bojí," komentuje počínání svých kolegů pracovnice non-stop prodejny s potravinami na frekventované ulici 5. května, která však zůstane nepřetržitě otevřena i celý příští týden.

"Je to blázinec, a my tady na to doplatíme nejvíce," neskrývá rozhořčení prodavačka ze sousedící zastavárny, která si stěžuje i na výrazná dopravní omezení v okolí Kongresového centra. Příští týden bude i tato provozovna zavřena.

Někteří podnikatelé volí jinou taktiku: omezují otevírací dobu, připevňují před výlohy mříže a bednění, posilují bezpečnostní službu nebo upozorňují zákazníky, že v případě potíží mohou přijmout mimořádná opatření. "Vzhledem k neodhadnutelné situaci v době konání zasedání MMF může dojít k omezení provozu této prodejny," hlásí nápis na dveřích obchodu s počítačovou technikou, jen pár kroků od nynějšího sídla světových finančníků.

Jiní zase nabízejí možnost telefonické objednávky a bezplatného odvozu zboží.

S omezenými službami budou muset obyvatelé Prahy počítat i na místech, kam odpůrci globalizace svolali protestní shromáždění. Zavřeny budou některé obchody a restaurace například na náměstí Míru, Karlově či Václavském náměstí a v přilehlých ulicích.

Po dobu zasedání MMF a SB bude na magistrátu nepřetržitě pracovat Operační a
informační středisko Jednotného bezpečnostního systému Prahy
. K dispozici veřejnosti budou čísla telefonů (02)24483597 nebo (02)22022200, kde bude možné získat informace k zajištění bezpečnosti a pořádku po dobu zasedání nebo kontakt na odpovědné orgány a organizace.

Dočasné informační linky zřídily městské části Praha 2 až 7 a Praha 15. Rovněž pražská policie, která zavedla infolinku (02)61426111.

Informační linky městských části:
Praha 2 -   0800136912
Praha 3 -   02/22116111
Praha 4 -  0800194237
Praha 5 -   0800105555
Praha 6 -  0800138421
Praha 7 -   02/20144065
Praha 15 - 02/81003111


 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz