Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Živnostenská škola chce být vysokým učením

  8:22aktualizováno  8:22
Přerov - Nová vysoká škola, o jejíž založení už dlouho usiluje Vyšší odborná škola živnostenská v Přerově, by měla nést jméno Jana Amose Komenského. Lidé z jejího vedení, kteří už víc než rok pracují na projektu vzniku této školy neuniverzitního typu, ji na konci března pod názvem Vysoká škola J. A. Komenského zaregistrovali jako obecně prospěšnou společnost do obchodního rejstříku u Krajského soudu v Ostravě.

Datum, kdy by mohla škola začít fungovat, zatím nechce ředitelka školy Milena Kolářová odhadovat. "Stále ještě pracujeme na projektu. Od příštího roku to určitě nebude. V dalším roce už by tu šance byla, ale konečné slovo k jejímu založení bude mít až akreditační komise ministerstva školství," zdůraznila Kolářová, která zápis do obchodního rejstříku považuje za nutný krok k tomu, aby škola mohla požádat ministerstvo školství o udělení státního souhlasu.

Žádost o státní souhlas, bez něhož nemůže začít fungovat, však škola ještě nepodala. "Taková žádost nám nebyla předložena," potvrdil Václav Vinš, tajemník akreditační komise ministerstva. K žádosti se ministerstvo musí vyjádřit do 150 dní od jejího doručení.

O tom, jaké obory uchazečům nabídne, škola ještě nerozhodla. Kolářová prozradila, že programy by měly být tříleté, bakalářské. "Chceme reagovat na změny ve veřejné správě, abychom vyplnili místa v nabídce vzdělávání," uvedla Kolářová. Dodala, že návrh oborů by měl vycházet z toho, co už nyní nabízí vyšší odborná škola. Studenti si tu nyní mohou vybírat mezi obory celnictví a spedice, veřejná správa, marketing a finanční řízení.

Co všechno musí škola splnit, aby přesvědčila ministerskou akreditační komisi? Podle úředníků rezortu jí nesmí chybět dobrý studijní program zajištěný vhodnými učiteli. Postrádat nesmí ani dostatek financí, aby nebyla ohrožena její existence v případě hospodářských ztrát a především musí mít vhodnou budovu.

Budoucí sídlo školy je velkou neznámou. Už loni se objevila myšlenka, že škola by mohla sídlit kromě stávající budovy v ulici Palackého 19 také ve vedlejší budově Základní školy Palackého 25, kterou město od příštího roku ruší. Jak ředitelka Kolářová, tak místostarosta Jiří Pavelka (ODS), který má na radnici školství na starosti, však v poslední době o této budově nejednali.

"Bohužel, ohledně zřízení vysoké školy na území města nás letos nikdo nekontaktoval," řekl Pavelka. "V této věci nic nepodnikáme," reagovala také Kolářová.

Až škola podá žádost o udělení státního souhlasu, čekají ji zřejmě tahanice o název. Jedna vysoká škola J. A. Komenského už totiž existuje v Praze. Je zaměřená na personalistiku a souhlas ministerstva získala před 14 dny. "Pakliže by přerovská škola požádala o státní souhlas, museli bychom ji požádat o změnu názvu," upozornil Vinš.

O zřízení samostatné fakulty v oboru oděvnictví usiloval před lety i Prostějov, kde dodnes sídlí detašované pracoviště Technické univerzity v Liberci - katedra oděvní technologie. Tuto žádost však asi před rokem ministerstvo zamítlo. Od roku 1999, kdy to dovolil nový vysokoškolský zákon, vzniklo v zemi 16 soukromých vysokých škol.

"Vysoká škola v Přerově, to by byla pro město velká prestiž," přivítal snahu o zřízení vysoké školy starosta Přerova Jindřich Valouch (ČSSD).

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz