Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Živly už mají na svědomí první oběti

  21:17aktualizováno  21:17
- Orkán na Olomoucku porážel stromy. Jeden z nich zabil v Litovli projíždějícího cyklistu. "Okolnosti případu zatím neznáme, neboť policisté jsou stále na místě," řekl ČTK operační důstojník olomoucké policie. Rozvodněná Jizera v Malé Skále zase vyplavila mrtvé tělo asi šedesátileté ženy.
Na mnoha místech zasypaly silnice haldy kamení, provoz byl ochromen i na železnicích. Hasiči přistoupili i k evakuaci obyvatel. V Semilech se lidé obávají příchodu stoleté vody. Povodeň znemožnila práci v Krkonošských papírnách.

Olomoucko zasáhl orkán
Silný vítr dosahující síly orkánu, který se odpoledne přehnal spolu s průtržemi mračen a bouřemi střední Moravou, porážel stromy, poničil střechy několika domů a na řadě míst potrhal elektrická vedení. V Litovli na Olomoucku spadl strom na silnici, kde zabil projíždějícího cyklistu.

Co přírodní živly způsobily
- mají na svědomí zřejmě dva lidské životy,
- na Rychnovsku museli záchranáři evakuovat obyvatele,
- padající stromy a bahnité svahy se valily na silnice a železnice,
- v Krkonoších se z vozovek staly skluzavky,
- obyvatelé Podkrkonoší mají vodu v domech,
- Krkonošské papírny musely zastavit provoz,
- vodohospodáři se obávají, že večer přeteče přehrada Les království u Dvora Králové.

V nedalekém Uničově vichřice pokácela vzrostlý strom přímo na zaparkovaný automobil, další kmen spadl na silnici poblíž Pňovic.

Na sousedním Šumpersku popadalo několik stromů na železniční trať mezi Bludovem a Hanušovice, kde ochromily provoz.

Vlak narazil do kamení
Osobní vlak dopoledne narazil na trati ze Smržovky do Josefova Dolu na Jablonecku dohromady sesuté zeminy a kamení. Nehoda se obešla bez zranění. Náhradní dopravu zajišťují autobusy.

Krkonošské papírny se ocitly pod vodou
Rozvodněné Labe zaplavilo i Krkonošské papírny v Hostinném. Ve výrobních halách bylo asi půl metru vody. Podnik zastavil výrobu kvůli havárii trafostanice ocitla bez elektřiny. Škody na strojích a zboží podnik vyčíslí až po opadnutí vody, nicméně již nyní lze odhadnout, že půjdou podle výrobního ředitele Otakara Vlačiha do milionů. Dodal, že většinu zboží se podařilo zachránit.

V Semilech čekají stoletou vodu
V Semilech,
jimiž protéká Jizera, očekávají stoletou vodu. Mluvčí tamního okresního úřadu Radima Pochop tvrdí, že do ní chybí pouze čtvrt metru. Voda v korytě dosáhla výšky téměř tří metrů, což je o třináct centimetrů více než v době katastrofálních záplav v červenci 1997. Jizera se ve městě valí přes jeden z vedlejších mostů a zaplavila park a několik ulic.

Na krkonošských silnicích vznikla ledovka
Lijáky smyly z krkonošských silnic veškerý posyp a na povrchu zůstal pouze led. "Dnes nemá smysl, abychom znovu sypali, voda by všechno spláchla," řekl dispečer správy silnic z Jilemnice František Čejka. "Řidiči ať do hor raději nejezdí."

Na Jablonecku vznikají ve městech obrovská jezera, poněvadž písek a zemina neustále ucpávají kanály, čistí je hasiči. Podle jejich velitele Jiřího Kypty mají záchranáři práci také s tím, že musejí usměrňovat nově vznikající vodní toky.

Na vozovky se valily kameny a bláto
Hlavní silnici mezi Rokytnicí a Harrachovem zasypaly dopoledne kameny. Prudké deště totiž zapříčinily sesuv svahu v krkonošském Vilémově. Nyní je úsek už průjezdný.

Loužnici nad Železným Brodem se sesul na silnici svah. Dvě stě kubíků zeminy zatarasilo dopoledne na několik hodin mezinárodní silnici E-65. Na vozovku spadlo navíc deset vzrostlých stromů. Další stromy padaly i tehdy, když na místě stroje a dělníci lavinu bahna a kamení odstraňovali. Vodou podemletý svah zavalil projíždějící Škodu Octavii. Záchranáři museli vyprošťovat z bahna automobil, na který se zřítil asi šest kilometrů za Železným Brodem vodou podemletý svah. Bláto dosahovalo až do výšky oken, řidič nebyl zraněn.

Odpoledne policisté uzavřeli mezinárodní silnici E-65 mezi Železným Brodem a Malou Skálou. Zaplavila ji voda z Jizery. Jablonecká mluvčí policie Jana Světlá uzavírku vysvětlila tím, že by úsekem neprojely zejména kamiony. Situace podle pamětníků připomíná stoletou vodu z léta roku 1978. Objížďka vede přes Semily a Jablonec nad Nisou.

Voda podemlela železniční trať
Problémy jsou na Jablonecku i na železnici. Přednosta stanice v Jablonci nad Nisou Jindřich Berounský uvedl, že mezi Josefodolem a Smržovkou se na trať sesypala skála. Železničáři předpokládají, že cestu uvolní ještě dnes. Mezi Tanvaldem a Plavy voda podemlela trať a náhradní přepravu zajišťují autobusy.

V Železném Brodu hladina Jizery přesáhla stoletou vodu
Hladina rozvodněné řeky Jizery dosáhla ve čtvrtek ve 20:00 v Železném Brodě 518 centimetrů a přesáhla tak stoletou vodu, která zatopila město v roce 1978. Městská čtvrť Poříč je bez elektřiny, povodňový štáb připravil nafukovací čluny pro evakuaci dalších obyvatel, řekl ČTK starosta Václav Horáček. "Utopené je už i měřítko hladiny vody, její další příliv už nemůžeme ani přesně sledovat," doplnil.

V průběhu dne radnice nařídila evakuaci dvou mateřských škol a několika rodinných domů. Lidé za zaplavených míst najdou bezpečí ve školní tělocvičně, která stojí na vršku nad městem.

V Turnově voda zaplavila měřič výšky toku. Výšku řeky tak členové krizového štábu jenom odhadují. Odpoledne byla skoro dva a půl metru.

Přehrada odpouští tři kubíky vody za sekundu
V přehradě v Josefově Dole na Jablonecku musí zaměstnanci Povodí Labe odpouštět tři kubíky vody za sekundu. "Jenže třidvacet jich za stejný čas přitéká," řekl dopoledne ředitel jabloneckého z vodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Podle Reného Mašína z Horské služby v jizerskohorském Bedřichově jsou povodně v podhůří pochopitelné, neboť od úterý roztálo na horách kolem 20 centimetrů sněhu. "Dva dny nepřetržitě prší a potoky se vylily z břehů. I na hřebenech se teplota pohybuje kolem plus pěti stupňů," dodal Mašín.

Rozvodněná Jizera vyplavila mrtvé tělo
Kanoisté Miroslav Šimek s Jiřím Rohanem při tréninku na Jizeře v Malé Skála objevili utonulou ženu

Předpověď vodohospodářů z Povodí Labe
Mělník 9. března v 18 hodin - 775 m3/s 9. března v 7 hodin - 500 m3/s
Ústí nad Labem 10. března v 7 hodin - 895 m3/s 9. března v 7 hodin - 553 m3/s
ve věku kolem šedesáti let. "Nevíme, odkud voda mrtvé tělo donesla, a neznáme ani příčinu smrti," uvedl Luděk Mastný z okresního policejního ředitelství v Jablonci nad Nisou. Vyšetřovatel proto nařídil soudní pitvu.

Podle starosty Jiřího Maška ji nikdo z místních nepoznal a pravděpodobně se utopila někde dál po proudu. Totožnost utonulé zjišťují policisté.

Některá m ísta voda odřízla od světa
Záchranáři v Krkonoších evakuovali kvůli rozvodněným tokům několik obyvatel. "Od světa bylo odříznuto například osm domů v Rudníku na Trutnovsku a tamní škola," sdělil ČTK člen trutnovské povodňové komise Hynek Beneš. Velká voda vyhnala obyvatele i z Kvasin na Rychnovsku. Přesný počet evakuovaných lidí zatím záchranáři neznali. "Situace začala být vážná i v Bartošovicích, kde voda zaplavuje celou obec," uvedl rychnovský záchranář Jiří Václavík.

V Podkrkonoší vniká voda do domů
Velká voda zaplavuje domy a silnice. "Volají nám babičky z krkonošských obcí, zda mají vylézt na půdu nebo až na střechu a my nevíme, co přesně jim odpovědět," přiznal operační důstojník hasičského záchranného sboru okresu Trutnov Augustin Kraus. Hasiči už dnes dopoledne měli kvůli velké vodě dvacet výjezdů. "Lidi jsme zatím evakuovat nemuseli," uvedl Kraus.

"Na horním toku Labe až po Jaroměř na Náchodsku byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Stejné opatření se týká i celé Jizery," řekl dispečer královéhradeckého podniku Povodí Labe Zdeněk Novák. Na Divoké Orlici se voda vlévá ze břehů na horním toku, v úseku po Kostelec nad Orlicí.

Přívaly vody na Labi zatím zachytává vodní nádrž Les království u Dvora Králové nad Labem. "Nevíme, jak dlouho vodu zadrží. Odpouštíme devade

Záplavy na Labi jsou podle vodohospodářů masou vody srovnatelné s velkou vodou v roce 1997 a 1998. Mají však zcela jiný charakter. Nebudou otázkou několika hodin ale dnů. "Tehdy byly povodně následkem prudkých letních bouřek, při nichž spadlo 260 milimetrů srážek. Nyní není déšť zdaleka tak vydatný. Situaci však komplikuje tání sněhu na horách, které se hned tak nezastaví. Prognóza je špatná, všude jsou toky na vzestupu," řekl dispečer královéhradeckého podniku Povodí Labe Zdeněk Novák.
sát metrů kubických, přítok však činí dvě stě padesát kubíků za minutu," řekl Novák. Vodohospodáři se však obávají toho, že by voda večer mohla před přehradu přetékat. Zdá se to být místy horší než záplavy v roce 1997, podotýkají.

Do prvních obytných domů voda vnikla ve Vrchlabí už ve středu dvě hodiny před půlnocí. Ze břehů vystoupil Vápenický potok. "Ucpalo se koryto náhonu, voda zalila obytné části města. Dnes ráno stouplo i Labe," řekl operační důstojník hasičského záchranného sboru okresu Trutnov Augustin Kraus.

Na Trutnovsku padaly na vozovky stromy
"Na Trutnovsku je zatím kvůli záplavám uzavřeno pět silnic, mezi nimi i hlavní tah z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna," potvrdila mluvčí trutnovské policie Iva Hanušová. Za Herlíkovicemi se sesula půda, ze svahů padají stromy, jejichž kmeny ucpaly koryto rozlité řek

Třetí povodňový stupeň: horní tok Labe, Jizera, Dolní Orlice a Zdobnice v Orlických horách.
y. "Situace je v tomto úseku velmi vážná," poznamenala mluvčí trutnovské policie Iva Hanušová. "Pomáhají nám lesní závody, dorazila těžká technika, která se snaží tok uvolnit," dodal Kraus.

Kvůli záplavám policisté uzavřeli v Krkonoších i několik silnic u Mladých Buků, Hostinného či Rudníku. Uzavřená je silnice mezi Opatovicemi a Vysokou nad Labem na Pardubicku. Neprůjezdná je i příjezdová silnice do Orlických hor směrem na Deštné. Policisté proto řidičům doporučují objížďku přes Dobrušku a Kounov.

Stupně povodňové aktivity

první bdělost
druhý pohotovost
třetí ohrožení


Své koryto opustila i Úpa
Ze břehů se vylila rovněž Úpa. Dobrovolní obecní hasiči i hasičské jednotky z krkonošských podniků mají plné ruce práce v obci Mladé Buky, Kalná Voda, Litíč.

Přívaly vody jsou očekávány v Hradci a Pardubicích
Během odpoledne zřejmě velká voda postihne i obě největší východočeská města - Hradec Králové a Pardubice. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, zatím vodohospodáři na Labi vyhlásili od Špindlerova Mlýna (okres Trutnov) až po Jaroměř (okres Náchod).

Morava
První, nejnižší povodňový stupeň, byl vyhlášen už i na Moravě, a to na řece Olši u Jablůňkova. O dvacet centrimetů stoupla Morávka a téměř zaplněna je Žermanická přehrada.

Řeka Morava zalila úsek silnice Bohuslavice - Lukavice na Šumpersku, který se ovšem při zvýšení hladiny řeky ocitá pod vodou několikrát do roka.

V Jeseníkách podle dispečera Horské služby dopoledne pršelo. "Tání a déšť se zatím nijak výrazně neprojevily. Ani na menších tocích pod hřebeny hor není žádný povodňový stupeň," poznamenal operační důstojník bruntálských hasičů.

Vedoucí referátu obrany Okresního úřadu v Bruntále poznamenal, že tání sněhu a zvyšování vody v tocích pomáhají sledovat ultrazvuková čidla, která byla v Jesníkách nainstalována po katastrofálních záplavách v roce 1997. Další podrobnosti viz AUDIO.

Předpověď počasí
Meteorologové předpovídají na čtvrtek i na pátek oblačno a zataženo. Na horách by měly být srážky zpočátku sněhové.

Řeka Morava zalila úsek silnice Bohuslavice - Lukavice na Šumpersku, který se ovšem při zvýšení hladiny řeky ocitá pod vodou několikrát do roka.

Řeka Morava zalila úsek silnice Bohuslavice - Lukavice na Šumpersku, který se ovšem při zvýšení hladiny řeky ocitá pod vodou několikrát do roka.

Hasiči a záchranáři odklízejí 200 metrů krachlových zeminy a nejméně deset vzrostlých smrků u Loužice na Železnobrodsku

Záchranáři s policisty ohledávají tělo utonulé ženy v Malé Skále, 9. března 2000

Jedno z posledních aut, kterému se podařilo projet silnicí v Železném Brodě. Komunikace se 9. března po poledni stala zcela neprůjezdnou.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz