Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Získat informace o všech lécích, které užíváte, bude snazší

  16:34aktualizováno  16:34
Informace o všech lécích, které vám předepsal lékař i které jste si sami koupili, najdete od dubna na kontaktních místech Czech Point. Do konce roku se připravuje bezpečné připojení z každého místa, tedy například i z domova. Informoval o tom ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Od dubna budou mít pacienti přístup k seznamu všech léků, které užívají. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

O přístupový klíč mohou lidé požádat na www.leky.sukl.cz.

"Je to cesta, jak skutečně umožnit pacientovi nezapomenout na to, co má užívat, jak mít přehled trvale o tom, co bylo předepsáno, vydáno, a jak v případě potřeby zpřístupnit informaci ošetřujícímu lékaři nebo vydávajícímu lékárníkovi," vysvětlil. Záznamy zahrnou i cenu přípravků a výši doplatku.

Systém se podle Beneše nyní připravuje. Do konce března se musejí všechny lékárny připojit k centrálnímu úložišti dat. Budou tam posílat informace o všech lécích, které vydaly na recept i které si lidé koupili v rámci nové kategorie výdeje. Vše se zapíše do lékového záznamu pacienta.

Zatím takto komplexní informace nikdo nemá. Zdravotní pojišťovny shromažďují údaje jen o lécích, které z pojištění pacientům zaplatily. O volně prodejných lécích u konkrétního pacienta nikdo přehled nemá.

Pokud se lékař nezeptá a pacient si to nepamatuje, může dostat recept na lék, který by neměl kombinovat s přípravkem, který už bere. Problémem je například současné užívání některých antidepresiv a antikoncepce.

"Prostřednictvím centrálního úložiště se pacient ze svého lékového záznamu dozví, jaké léčivé přípravky mu byly vydány, co aktuálně užívá, jaké jsou ceny a doplatky. Pomocí tohoto systému by měl být schopen i lépe komunikovat s ošetřujícím lékařem," shrnul Beneš.

Lékárnická komora má výhrady

Česká lékárnická komora se ohrazuje proti shromažďování dat v centrálním úložišti.

Obává se jejich zneužití, prý se tak kdokoli dostane k údajům o tom, co pacient bral, z toho se pozná i jeho onemocnění. Komora tvrdí, že ke sběru dat o zdraví pacienta nemá SÚKL oprávnění, a vyzvala lékárny, aby se zatím k systému nepřipojovaly. K dnešku jich je z 2 600 připojena necelá desítka.

Beneš poznamenal, že lékárny, které nebudou připojeny k centrálnímu úložišti, nebudou moci prodávat léky, které zřejmě už od konce března budou jen na občanský průkaz nebo průkaz pojištěnce. Jde o přípravky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem, časem by do skupiny měla být zařazena například i pohotovostní antikoncepce.

Upozornil, že přihlásit se k centrálnímu úložišti ukládá lékárnám zákon, stejně jako zákon ukládá SÚKL, aby úložiště zřídil a spravoval. Úřad pro ochranu osobních údajů potvrdil, že SÚKL postupuje v mezích zákona. Data jsou zabezpečena proti zneužití. Pacient si bude moci kontrolovat veškeré přístupy ke svým lékovým záznamům.

Beneš dodal, že s lékovými záznamy pacientů mají zkušenosti v Dánsku už pět let. Přineslo jim to velké úspory, omezilo se tak například zdvojené psaní léků. Lékaři nahlédnou do záznamu a nenapíší přípravek, který už jejich pacientovi napsal kolega. "Lékař nemůže spoléhat na paměť pacienta, že mu řekne, jaký lék a kdy užíval," shrnul ředitel.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz