Dělník v olympijském Soči si zašil ústa, dožaduje se výplaty

  • 28
V Soči finišují přípravy na zimní olympijské hry a na veřejnost se dostávají čím dál znepokojivější zprávy o situaci dělníků na tamějších staveništích. Nyní si jeden z nich zašil ústa na protest proti tomu, že už dva měsíce nedostal výplatu.

Roman Kuzněcov přijel do Soči z Orenburgu na jihu Uralu. Stejně jako tisíce dalších dělníků doufal, že si na ohromném staveništi pod Kavkazem vydělá peníze. Jenže stavební firma Krilakspecstroj, která v Soči staví mediální centrum, už dva měsíce dělníkům neposlala žádné peníze. A Kuzněcov se proto rozhodl pro radikální krok.

Zašil si rty a s transparentem "Dejte mi výplatu" se vydal demonstrovat na staveniště. Záhy ho zatkla policie a odvezla ho do nemocnice. Jeho spolupracovníci se shodují, že společnost dělníkům dluží peníze už za několik měsíců, některým až 150 tisíc rublů (asi 100 tisíc korun).

Staveniště u Černého moře

Podívejte se, jak Rusové finišují se stavbou sportovišť.

Představitelé Krilakspecstroje tvrdí, že žádný dělník jménem Kuzněcov pro firmu nepracuje. "Těmito otázkami se zabývá prokuratura. Jestli ten člověk pracuje pro některého z našich subdodavatelů, tak ho vyzveme, aby situaci napravil a dlužnou částku vyplatil," řekl ruské službě BBC představitel společnosti Nikolaj Někraševič.

Soči stavějí otroci, tvrdí aktivisté

Kuzněcovovi kolegové však tvrdí, že jejich zaměstnavatel je právě Krilakspecstroj. Firma se podle nich všechny dotazy na zpožděnou výplatu snaží odbýt. "Každý den slyšíme, že nám zaplatí zítra, pozítří," řekl BBC dělník Kiril Kuzmuk. "Máme z toho jenom nervy. Kdybych se měl domů vrátit bez peněz, bylo by mi stydno. Vždyť jsem si je do Soči přijel vydělat," stěžuje si muž ze Stavropolského kraje.

Ošizení dělníci nemají zastání ani u policie. Když si někteří z nich u představitelů zákona postěžovali, byli vystěhováni z ubytoven. "S domácím jsme se domluvili, že do zítřka tam ještě mohu přespat. Ráno si zabalím a vydám se tam, kam mě nohy ponesou," posteskl si novinářům dělník Gennadij.

Stížnosti dělníků potvrzuje i organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Ta ve své únorové zprávě konstatovala, že olympijská sportoviště stavějí v podstatě otroci. Pracují dvanáct hodin denně sedm dní v týdnu, často nedostávají plat a zaměstnavatelé jim odebírají doklady (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue