Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


18:41
Vážení čtenáři, pro dnešní den online zpravodajství z Česka zalitého ledem končíme. Vzhledem k prognóze meteorologů, kteří předvídají, že se situace bude opakovat i v noci na neděli, pro vás budeme situaci na silnicích a chodnících sledovat i zítra. Klidnou noc.
18:41
Pražští policisté od rána zaznamenali kvůli počasí více než 120 dopravních nehod. I záchranáři hlásí výrazně víc zraněných než obvykle. "Do 13:00 jsme ošetřili 80 zraněných, k půl páté jich bylo 92," řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Dodala, že v noci a ráno se stav může opět zhoršit.
17:20
Mrazivého počasí si "užil" i šestašedesátiletý opilec, kterého v noci z pátku na sobotu hledali policisté u Staré Paky na Jičínsku. Nakonec ho našli až po pěti hodinách mokrého a silně prochladlého. Muž se ztratil v pátek večer, když se vracel se svými čtyřmi kamarády z hospody. To, že chybí, si všimli jeho kumpáni až po příchodu na chalupu, kde chtěli společně strávit víkend.
17:17
Karlovarští silničáři hlásí, že všechny silnice v kraji jsou sjízdné. V regionu přestalo před sedmnáctou hodinou pršet a silničářům se tedy daří udržovat silnice bez ledu. "Řidiči by měli přesto věnovat jízdě zvýšenou pozornost," řekla dispečerka krajských silničářů Jana Matějíčková.
16:55
Jedna ledovková zpráva ze sousedního Německa. I tamní řidiči se totiž během dne museli potýkat s namrzlými silnicemi a sněhovými závějemi. Nejvíce nehod hlásilo Bavorsko a také Sasko. Zde nebyly kvůli sněhovým jazykům sjízdné i některé hlavní tahy v okolí Drážďan, Görlitzu (Zhořelce) a Bautzenu (Budyšína). Trpělivostí se například museli obrnit řidiči mezi hornolužickými městy Budyšín a Hochkirch, kde uvízlo asi 30 nákladních a stejný počet osobních vozů.
16:51
Silničáři na severu Čech varují, že vozovky může v noci opět namrzat. Tři vozovky nižších tříd na Ústecku jsou kvůli sněhovým jazykům neprůjezdné. "Jedná se o úseky silnic z Krásného lesa do Petrovic a Adolfova," uvedl dispečer zimní údržby v Ústeckém kraji. Na některých místech je naváto až 1,5 metru sněhu. Silničáři tam mají tři frézy, vozovky chtějí zprůjezdnit v průběhu noci.
15:47
  • Odtahová služba se chystá odvézt jedno z aut, jehož řidič havaroval v sobotu na

    Odtahová služba se chystá odvézt jedno z aut, jehož řidič havaroval v sobotu na zledovatělé silnici na Plzeňsku (15. 12. 2012) / Autor: Pavel Němeček MAFRA

15:44
Mrtvých na silnicích dál přibývá. Třiapadesátiletá řidička totiž nepřežila odpoledne havárii osobního automobilu Škoda Octavia u obce Březůvky na Zlínsku. Spolujezdec byl podle mluvčího krajských hasičů Libora Netopila převezen se zraněním do nemocnice. Žena zřejmě dostala na kluzké vozovce smyk a vyjela ze silnice.
14:50
Nemocnice na Bulovce dnes kvůli ledovce a náledí ošetřila o padesát procent víc pacientů. Jen za dnešní dopoledne lékaři ošetřili tolik pacientů, kolik jindy za celý den, uvedl mluvčí nemocnice Martin Šalek. Nejčastěji si lidé poranili při pádu předlokní a kotníky.
14:33
U Úpice na Trutnovsku dnes narazilo osobní auto do stromu. Devětadvacetiletý řidič zřejmě jel moc rychle. V autě s ním jely dvaašedesátiletá žena a dvouleté dítě. Ženu museli záchranáři z auta vyprostit. Pak ji převezli vrtulníkem do hradecké fakultní nemocnice. Dítě odvezli na pozorování do nemocnice v Trutnově.
14:29
Jihočeský kraj hlásí výrázný nárůst zlomených kotníků, předloktí a poranění hlavy. Traumatologické oddělení českobudějovické nemocnice podle ní kvůli velkému příjmu pacientů posílilo službu.
13:44
Záchranáři v Praze k 13:00 ošetřili už 80 případů poranění po pádu na kluzkém chodníku, což je stejné množství jako za poslední dva týdny. Ohroženi jsou hlavně senioři. "Skutečně, v převážné většině jde o důchodce, seniory se špatnou pohyblivostí. Navíc stav chodníků, které nejsou odhrnuté, tomu vůbec nepomáhá," uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová.
13:23
Ledovka si vyžádala život třiačtyřicetiletého muže v Mostě, který se svým vozem naboural do sloupu tramvajového vedení. Jeho třiapadesátiletá spolujezdkyně utrpěla vážné zranění.
13:07
Na Plzeňsku ledovka pomalu ustupuje. "To nejhorší máme za sebou, ledový blázinec pomalu mizí," hlásí z regionu redaktor MF DNES Petr Ježek. Řidiči by si však měli nadále dávat dobrý pozor a příliš neriskovat. V noci na neděli se podle meteorologů ledovka opět vrátí.
12:57
Mrznoucí déšť a ledovka dopoledne v Libereckém kraji velké problémy nezpůsobila. Nehod bylo minimálně, silničáři přesto stále radí opatrnou jízdu. Meteorologové zmírnili své varování před ledovkou, Libereckému kraji by už dnes hrozit neměla. Nově ale varují před náledím, které by se mohlo tvořit v noci na neděli. Pozor by si měli dát také motoristé v lesních úsecích a na horách. "Kvůli dešti mohou větve nebo stromy obtěžkané sněhem spadnout na silnici. Nemělo by se ale jednat o nic masivního," uvedl dispečer silničářů Libereckého kraje Pavel Pospíšil.
12:45
  • S náledím se v sobotu potýkali i obyvatelé Plzně (15. prosince 2012)

    S náledím se v sobotu potýkali i obyvatelé Plzně (15. prosince 2012) / Autor: Pavel Němeček MAFRA

12:39
Výstraha meteorologů před ledovkou i náledím platí od dnešních 10:30 do nedělních 10:00 pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský a Ústecký kraj, pro Kraj Vysočina a také pro Jihomoravský kraj, v němž tyto jevy hrozí na Znojemsku. Jen náledí pak hrozí od dnešních 20:00 do nedělních 10:00 v Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, většině okresů Jihomoravského kraje, Zlínském kraji a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.
12:34
Řada autobusů na Kladensku a v okolí Prahy nedojela k cestujícím. "Řidiči mají pokyn, pokud jsou schopni se rozjet a jet, tak jet po úseku hlavní silnice, v žádném případě nepřeceňovat své síly. Na prvním místě je bezpečnost, omluvíme se cestujícím, pokud nepojedeme, ale raději je nedovezeme nebo dovezeme později ve zdraví, než abychom havarovali," řekl ČTK ředitel dopravní společnosti ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa.
12:25
Na západě a jihozápadě Moravy, zejména na Znojemsku, bude ještě kolem poledne tvorba ledovky pokračovat. Postupně ale teploty vystoupí nad nulu a nebezpečí zvolna zeslábne. Tam, kde už ledovka je, může ale i při teplotách nad nulou vydržet.
11:52
"Nejhorší jsou chodníky, kde jsou kostky, tam je situace velmi vážná," uvedl mluvčí pražské Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Lidé by proto podle něj měli vyrazit do ulic, jen pokud je to opravdu nezbytné. O situaci v Praze čtěte více zde.