Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žil jsem vedle bin Ládinova syna

  11:16aktualizováno  11:16
Někdy minulý měsíc zaklepal na dveře Mira Ahmada Šáha soused s podivnou prosbou. "Požádal nás, abychom nevstupovali do jeho domu, zatímco bude pryč, protože je zaminován a plný různých léček," vzpomíná Šáh. "Řekl, že přijdou Američané a budou dům prohledávat a že je to v pořádku, když se jim cokoli stane." Dům, o kterém Šáh mluví, je pouštní pevnost na okraji Kandaháru, dnes rozbombardovaná. "Muž, který k nám přišel, byl bin Ládinův syn," vypráví Šáh.

Pět let Šáh pozoroval šedesát členů saúdskoarabského rodu, kteří v pevnosti žili a vedli očividně normální, ovšem luxusní život emigrantů. K dopravě využívali vozový park asi tří desítek terénních vozů a pickupů.

Každé ráno odjížděli do práce, večer se vraceli a občas lovili ryby v zavlažovacím kanále, který jejich pevnost odděloval od Šáhova jednoduchého hliněného domku.

Stejně jako většina lidí v Kandaháru, si Šáh bohatých cizinců, kterým se za vlády Talibanu město stalo domovem, nevšímal. Mnozí z nich pracovali ve výcvikovém táboře poblíž letiště známém jako Lewa Šarádí.

Později Šáh nechtěně sehrál svou roli v dramatu, který se kolem Usámy bin Ládina, jehož Washington obvinil z útoků v USA, roztočil.

DÁLE ČTĚTE

Umara pověsíme, tvrdí afghánští Paštuni

Deníky poznávají muže z bin Ládinova videa

Rybaření s bin Ládinovým synem
"Nejprve jsme si žádných Arabů ani nevšimli," vzpomíná na staré časy osmačtyřicetiletý rikša a hladí si dlouhé šedivé vousy. "Mysleli jsme, že to jsou uprchlíci nebo něco takového."

Poprvé se Šáh s bin Ládinovým synem setkal před několika lety, když zapředl rozhovor v perštině s vysokým, statným Arabem, který lovil ryby na druhé straně zavlažovacího kanálu. "Jméno bin Ládin mi nic neříkalo," vypráví Šáh, který se na celé mužovo jméno nikdy nezeptal.

Když se Šáh později doslechl, že Usáma bin Ládin je obviněn z pumových útoků na americké ambasády v Keni a Tanzánii, začal pociťovat v blízkosti svých samotářských sousedů neklid.

Jednou pevnost navštívil samotný Usáma, který s konvojem asi 15 terénních vozů s kouřovými skly přijel na synovu svatbu. "Měl dlohé, bílé vousy a hubenou tvář s dlouhým nosem. Daroval mešitě jako oběť deset ovcí, nám dal taky jednu," vzpomíná Šáh.

Čas od času Šáh pokračoval v krátkých rozhovorech s bin Ládinovým synem při rybaření. Když ale uslyšel o zářijových útocích, začal mít strach o bezpečí své rodiny. "Hodně jsme se bál, protože mi bylo jasné, že když Američané zaútočí, můj dům se může stát snadným terčem," říká muž, který má třináctičlennou rodinu. "Pomýšlel jsem na to, že z domu na čas odejdeme, ale bál jsme se, že mi ho vykradou."

Uprostřed noci 26. listopadu se arabští sousedé sbalili a bin Ládinův syn se objevil u našich dveří. "Řekl, že se dohodl s balúčskými kmeny v Íránu a že odjíždí. Od té doby jsme je neviděli, " vypověděl Šáh.

Ukázalo se, že varování o minách nebylo falešné. Lupič, který se pokusil pevnost vyrabovat, skončil s utrženou nohou. "Ležel tam dva dny a křičel, ale nikdo se neodvážil jít mu na pomoc," řekl Šáh.

Šáhova historka nebyla ověřena z nezávislých zdrojů. Nicméně pět dní poté, co bin Ládinův syn odešel, začaly na pevnost padat americké bomby. Při bombardování se zbortila i přední část Šáhova domu.

"Utíkali jsme, jak jsme jen mohli," vzpomíná Šáh. Jako zázrakem nebyl nikdo z jeho rodiny zraněn.

Když se Šáh ohlíží zpět, má na své arabské sousedy vztek za to, že rozpoutali americkou odvetu ve válce poničeném Afghánistánu. Zároveň je rozzloben na USA, že se nesnažily diplomatickými a finančními cestami donutit Taliban k tomu, aby bin Ládina vydaly.  "Mám vztek na USA, že vybombardovaly naše domovy a zabily naše lidi. Mají tolik peněz, a tolik moci," poznamenává Šáh.

"Kdybych věděl, že na bin Ládinovu hlavu vypsaly odměnu 25 milionů dolarů, chytil bych ho sám a předal jim ho," prohlásil nakonec muž, který byl sousedem bin Ládinova syna.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz