Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Zika už není celosvětovou hrozbou, rozhodla WHO. Zrušila stav nouze

  • 20
Virus zika už nepředstavuje celosvětovou zdravotní hrozbu. Boj proti němu ale musí dál pokračovat. Oznámil to dnes krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO). Celosvětový stav nouze kvůli viru zika, který byl vyhlášen před devíti měsíci, tak pozbyl platnosti.

„Virus zika zůstává velmi důležitým problémem v dlouhodobém horizontu, ale už neohrožuje veřejné zdraví v globálním rozměru,“ oznámil předseda krizového výboru David Heymann.

Nákaza virem zika má u dospělých mírný průběh, ale u lidského plodu může způsobit zpomalení vývoje mozku. Nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii, celkově byly hlášeny defekty mikrocefalie u novorozeňat v 30 zemích světa. Virus se rozšířil do téměř celé Latinské Ameriky, ojedinělé případy se objevily i na jiných kontinentech včetně Evropy.

„Nepodceňujeme důležitost viru zika. Zařazením této nemoci jako dlouhodobější náplň naší práce dáváme jasně najevo, že zika tu bude stále přítomná,“ řekl Reuters Petr Salama, Výkonný ředitel Programu zdravotní pohotovosti (Health Emergencies Programme).

Vědci už proti viru zahájili letos na podzim boj: komáří samičky infikují parazitickou bakterií Wolbachia, která neublíží člověku, ale u tohoto hmyzu zamezí vylíhnutí vajíček. Hmatatelné výsledky této taktiky budou známé zhruba za rok.

Vývoj vakcíny

U běžných jedinců virus zika vyvolává několikadenní horečky, jinak je však ve většině případů průběh onemocnění mírný. Ohrožení představuje jen pro těhotné ženy a jejich plody, u kterých může způsobit mikrocefalii, tedy nedostatečné vyvinutí mozku.

Vývoj vakcíny založené na DNA v současnosti postupuje vpřed. Tato vakcína je vyvíjena Národním úřadem pro alergie a infekční choroby v USA. Již v srpnu byli očkovaní první dobrovolníci v městě Bethesda v Marylandu. Další místa klinického testování v USA jsou v Atlantě a Baltimoru. Pokusy na zvířatech navíc ukázaly pozitivní výsledky. „Vakcína vytvořila u myší opravdu dobré a silné protilátky“, řekla Sri Edupuganti, šéfka lékařů na Hope Clinic v Atlantě, kde testování také probíhá.

Pokud vše půjde tak, jak má, měly by testy vstoupit do druhé fáze začátkem příštího roku. Zkraje roku 2017 by tak již mohlo proběhnout testování v oblastech, které jsou virem zika postižené daleko více: Portoriko a Střední Amerika.

Zika je i ziskem

Vývoj vakcíny proti viru zika provází neobvyklá věc: velcí výrobci léčiv mají o tuto vakcínu enormní zájem. Důvodem je, že oproti jiným vakcínám či lékům proti tropickým nemocem, virus zika by mohl přinést velké zisky. Hlavní firmy, které tak o vývoj vakcíny usilují, jsou Sanofi SA, GlaxoSmithKline Plc a Takeda Pharmaceuticals.

„Zika děsí lidi,“ řekl Scott Weaver, virolog na Texaské Univerzitě a dodal: „Evropané a Američané mohou být ochotní zaplatit docela vysoké částky za takové vakcíny.“ Zika totiž postihuje nejen turisty, které jezdí na dovolené do Latinské Ameriky, ale i obchodníky, kteří tam vyráží pracovně.

„Pokud zvážíme pouze část amerických turistů, můžeme uvést konzervativní odhad, že zika je příležitostí přesahující jednu miliardu dolarů ročně (asi 25,4 miliard korun),“ vysvětluje Joseph Kim, hlavní vedoucí Inovio Pharmaceuticals.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video