Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žijí v Evropě, platí eurem a věří v Alláha

  8:01aktualizováno  8:01
Jen ve Francii jich žije asi pět a půl milionu. To je víc, než kolik je dohromady Slováků. V celé Evropě se pak jejich počet blíží 12 milionům. To je víc, než kolik je Čechů. Muslimové. Dlouho byli jen jakýmsi folklorním doplňkem západní civilizace. Najednou z nich mají všichni strach.

Evropská unie urychleně připravuje zákony, které mají radikálně omezit příliv vyznavačů Alláha a jeho proroka Mohameda. Policie a tajné služby se už nebojí tolik východoevropských mafií, svůj hledáček teď zaměřují na domácí mešity.

Zřejmě se to neděje bezdůvodně. V nizozemských, francouzských, německých a britských mešitách káží ímámové, z nichž se mnozí do funkce dosadili sami a jsou placeni z vládních rozpočtů islámských zemí.

Co vlastně hlásají? To nikdo pořádně neví. Je však známo, že mladí potomci imigrantů z jejich kázání odcházejí jakoby "galvanizovaní". Snad se všichni nechtějí hned stát pěšáky ve svaté válce proti bezvěrcům, ale jejich víra v západní demokracii se také neposiluje.

Podle odhadů se v 50 z 1500 francouzských mešit propaguje nějaká z forem radikálního islámu.

Většina z členů nedávno zřízeného Výboru pro muslimskou víru má blízko k Muslimskému bratrstvu, hnutí, jehož duchovní vůdce Jusúf Karadáví z Kataru mimo jiné hlásá, že povinností muslima je unášet a vraždit Američany v Iráku.

Jak to celé ovlivňuje život obyčejného muslima v Evropě? Hrozí původním Evropanům z jeho strany nějaké nebezpečí?

A v televizi pořád utrpení..
Obyčejný muslim (říkejme mu O.M.) nežije zrovna jednoduchý život. Na úvod by se slušelo říci, že on i jeho příbuzní jsou ve své většině ctnostní lidé a poslušní občané. To nic nemění na tom, že se v nové vlasti necítí moc doma.

Rodiče O.M. přišli do Evropy z Alžírska, Turecka či Pákistánu v 60. letech s úmyslem vydělat nějaké peníze a pak se zase vrátit domů za rodinou. Když o pár let později začalo být jasné, že k tomu nikdy nedojde, snažili se alespoň co nejvíc splynout s okolím.

Otce a matku O.M. by ani ve snu nenapadlo, že zakládají nějakou "pátou kolonu", která má přenést islámskou revoluci do Evropy - jak jim dnes předhazují kritici. Podle dávných zákonů o přistěhovalectví začali s první fází asimilace - učili se jazyk, převzali pracovní zvyklosti nové země, pokoušeli se včlenit do společenského života. Jenže právě tohle se jim nikdy nepodařilo.

OM se sice naučil obstojně anglicky (francouzsky, německy), avšak od svého okolí se pořád dost odlišoval - jedl jiná jídla, slavil jiné svátky, nosil i trochu jiné oblečení. Následkem toho nechodil po škole do místních klubů, ale trávil čas v uzavřeném ghettu.

Jeho sestra na tom byla ještě hůř. Brzy se vdala a podle islámských zvyků trávila většinu času doma. Aby si ukrátila nudu, sledovala většinu času televizi. Díky satelitnímu vysílání to byly především arabské stanice - přinášely takřka neustále zpravodajství o neutěšené situaci na Blízkém východě, o pronásledování muslimů v Bosně a Čečensku, o arabských porážkách.

O.M. získal pocit, že muslimové jsou obětí perzekuce na celém světě. Občas svůj hněv nedokázal zadržet. To když byl bez zaměstnání, uzavřen v pokoji se šesti bratry, se zákazem od rodičů chodit do restaurace či za děvčaty a nedaleko zrovna demonstrovala tisícovka neonacistů - tenkrát vycházel do ulic a rozbil pár výkladů.

Islám je opět v módě
Na počátku 21. století se stále častěji opakuje zajímavý úkaz - potomci přistěhovalců, kteří byli sami ve víře velmi vlažní, se krátce po dosažení dospělosti stávají horlivými muslimy.

Navenek se chovají jako běžní západní konzumenti, avšak jejich "poevropštění" končí za pokladnou supermarketu. Když byly uzákoněny povinné jazykové kurzy, mnoho muslimů v Nizozemsku utrpělo šok po zjištění, že v jejich zemi jsou legální sňatky homosexuálů a eutanázie.

Potom přišel Pim Fortuyn a jeho rétorika o islámu jakožto zaostalém náboženství, což mu málem vyneslo volební vítězství.

Islám se tak stal prostředkem "sebevyjádření", berličkou k získání identity. A v islámu spočívá síla imigrantů. Nejlepší důkaz poskytl francouzský ministr financí Nicolas Sarkozy: "Ať se mi to líbí, nebo ne, islám je dnes druhé nejrozšířenější náboženství ve Francii."

O evropských muslimech ještě uslyšíme - mají až třikrát vyšší porodnost než zbytek Evropy. Britský zpěvák Cat Stevens to pochopil už v roce 1978, kdy si nechal podruhé v životě změnit jméno. Od té doby se nechává oslovovat jen jako "Yusuf Islam".

Nedávno dokonce kvůli němu americké bezpečnostní úřady musely změnily trasu letu z Londýna do Washingtonu. Je totiž na seznamu osob, které mají do USA zakázaný vstup. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...Najdete na iDNES.cz