Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žijeme v iluzi, že změna přijde sama. Nepřijde, píše Erik Tabery

  10:20aktualizováno  10:20
Jestliže si chce společnost definovat hodnoty, na kterých chce stavět, musí si zejména promyslet, jak budou na sebe ony hodnoty navazovat. Už z toho důvodu je nutné stavět jako základ fungující společnosti respekt k pravidlům. Pakliže chybí, všechny ostatní hodnoty se okamžitě zhroutí. To jsou slova Erika Taberyho, šéfredaktora Respektu.

Erik Tabery | foto: ČTK

Vezměme si jen několik příkladů z posledních let. Velké strany ODS a ČSSD se pokoušely v době opoziční smlouvy změnit pravidla politické soutěže ve svůj prospěch, protože nechtěly respektovat menší partaje a prezidenta Václava Havla. Prezident Václav Klaus nehodlá jmenovat nepohodlného soudce Langera, protože nechce uznat nezávislé soudy. Parlament si v roce 2009 odhlasoval zákon, kterým suspendoval ústavu, protože se mu nehodila platná ústavní pravidla. Jiří Čunek nebyl schopen několik měsíců odstoupit z vlády, protože nectil politickou odpovědnost za své činy.

Jakmile se naučíme ctít pravidla, stane se fungování státu předvídatelnější, čitelnější a tím i srozumitelnější. To pak přinese ten efekt, že se veřejnost začne více zajímat o dění kolem sebe, protože bude jasnější, za jakých podmínek může něco prosadit.

Česká společnost za dvacet let svobody urazila obdivuhodnou cestu, ale kupodivu neučinila žádný pokrok v zlepšení vztahů mezi veřejností a politiky. Stále tu fungují odstředivé síly, které dělí společnost a je nutné si přiznat, že na vině nejsou jen politici. Odpovědnost nese naše pohodlnost.

Jakmile by se toto podařilo změnit, začne se ve státě zlepšovat atmosféra i v jiných sférách. Veřejnost uvěří, že spravedlnost platí pro všechny, že se mají ctít instituce, že korumpovat není cosi obecně běžného, že se nevyplatí udolat slabšího, že se nemají měnit pravidla podle toho, jak se to právě hodí atd.

Dlouho žijeme v iluzi, že změna přijde jaksi sama a to časem. Nepřijde. Chce to aktivní přístup okamžitě, protože není nic snazšího než přebírat zaběhané pořádky. Z toho vyplývá, co všichni rádi vyslovujeme, protože to zní moudře: Česko musí stát na vzdělanosti. Vracíme se k začátku, jen vzdělaná společnost umí debatovat a dodržovat pravidla. Říkají to všichni, ale vzdělanost bývá bita jako první, protože se na ní nejsnáze šetří. Jinak by už dávno muselo být obecnou pravdou, co už napsal Karel Havlíček Borovský: "Lid nevzdělaný neb málo vzdělaný nebo mravně kažený nedovede sobě svobodu a právo vydobyti aneb náhodou vydobyté zachovati.”

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...Najdete na iDNES.cz