Kanalizace se za 11 let prodloužila v Česku o 89 procent. Ilustrační foto

Kanalizace se za 11 let prodloužila v Česku o 89 procent. Ilustrační foto | foto: RB production

Žijeme v hluku, zato máme více kanálů, říká zpráva o životním prostředí

  • 35
Deset procent lidí ve městech a až čtvrtina lidí v menších obcích musí žít v místě, kde jsou překračovány limity hluku. Uvádí to zpráva o životním prostředí v ČR za rok 2010. Trápí nás špatný vzduch a doprava. Na druhou stranu se zlepšila kanalizační síť a za jedenáct let se zdvojnásobil počet čističek odpadních vod.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa představil zprávu na jednání vlády. Materiál, který kabinet schválil, shrnuje stav jednotlivých složek přírody a krajiny. A není nijak optimistický. Opět se zhoršil vzduch, který v Česku dýcháme, nejhůře jsou na tom lidé v Moravskoslezském kraji.

Celou zprávu si stáhněte zde

"Kromě nárůstu průmyslového znečištění se na tom podílely meteorologické a klimatické podmínky v roce 2010, které byly charakteristické chladnější topnou sezonou a častým výskytem nepříznivých rozptylových podmínek pro znečišťující látky v ovzduší. Nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde je zejména způsobena průmyslovou zátěží celé Ostravsko-katovické pánve, tedy včetně přeshraničních vlivů z Polska," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

"Vláda musí schválit nový zákon o ovzduší a stát musí pomoci lidem v malých obcích s výměnou kotlů na uhlí za čisté vytápění a se zateplením domů," uvedl programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

Zákon ministerstvo už připravuje. Pro Moravskoslezský kraj rovněž vyhlásilo dotaci na výměnu starých kotlů na uhlí. "Dotace sice vyhlášena je, ale platí pouze pro Moravskoslezský kraj. Je v ní málo peněz, takže nebude mít takový dopad. A navíc umožní pouze výměnu uhelných kotlů za uhelné. Daleko smysluplnější by bylo, aby ministerstvo pomohlo lidem zakoupit kotle na biomasu," dodal Kotecký.

Co ještě stojí ve zprávě:

- domácnosti ve větší míře využívají ekologicky šetrnější způsoby vytápění (zemní plyn, biomasu nebo centrální zdroj tepla)
- stoupá počet domů vytápěných solárními kolektory
- přesto stále patří vytápění domácností mezi nejvýznamnější zdroje znečišťování ovzduší
- klesá energetická náročnost hospodářství - v období 2000 až 2010 zaznamenala celkový pokles o 22,8 procenta

Zdroj: MŽP

Další špatnou zprávou je, že spousta lidí ve velkých městech, ale také na vesnicích, žije v hluku.

"V Praze, Brně a Ostravě žije v lokalitách, kde jsou přesahovány hygienické limity pro hluk, přibližně 10 procent všech obyvatel. V některých obcích je nadměrným hlukem, který pochází hlavně ze silniční dopravy, zatížena i víc než čtvrtina lidí, což ovlivňuje kvalitu života v těchto obcích a komplikuje jejich další rozvoj," dodala Jendeková.

U hlavních silnic, kde je nadměrný hluk z dopravy, žije v Česku průměrně asi 600 lidí na jeden kilometr komunikace, což je zhruba dvojnásobná hodnota, než je průměr zemí Evropské unie.

Stav životního prostředí u nás dlouhodobě kritizují ekologické organizace. Po vládě a ministerstvu nyní chtějí plán, jak stav životního prostředí v ČR změní.

"Ministři musí hlavně říci, co s tím udělají. Neměli by zprávy pouze přečíst a uložit do šuplíku, nýbrž přijít s novými zákony a konkrétními programy, které rozhýbou recyklaci, pomohou lidem pořídit si čisté vytápění nebo vylepší zdravotní stav lesů," míní Kotecký.

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a dalšími resorty připravuje protihlukový zákon. "Hluk představuje závažný problém jak z hlediska životního prostředí, tak z hlediska lidského zdraví. Resort se proto také vyjadřuje v rámci procesu EIA k protihlukovým opatřením a doporučuje výstavbu protihlukových stěn kolem silnic a železnic," upozornila Jendeková.

Naopak pozitivní zprávou především pro malé obce je, že se významně prodloužila délka kanalizační sítě a výrazně se zvýšil počet čističek.

"Dochází ke zvyšování podílu obyvatel připojených na kanalizaci zakončenou čistírnou odpadních vod. Oproti roku 2000 se kanalizační síť prodloužila o 89 procent a počet čistíren odpadních vod se zdvojnásobil," stojí ve zprávě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue