Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žijeme v hluku, zato máme více kanálů, říká zpráva o životním prostředí

  14:52aktualizováno  16:36
Deset procent lidí ve městech a až čtvrtina lidí v menších obcích musí žít v místě, kde jsou překračovány limity hluku. Uvádí to zpráva o životním prostředí v ČR za rok 2010. Trápí nás špatný vzduch a doprava. Na druhou stranu se zlepšila kanalizační síť a za jedenáct let se zdvojnásobil počet čističek odpadních vod.

Kanalizace se za 11 let prodloužila v Česku o 89 procent. Ilustrační foto | foto: RB production

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa představil zprávu na jednání vlády. Materiál, který kabinet schválil, shrnuje stav jednotlivých složek přírody a krajiny. A není nijak optimistický. Opět se zhoršil vzduch, který v Česku dýcháme, nejhůře jsou na tom lidé v Moravskoslezském kraji.

Celou zprávu si stáhněte zde

"Kromě nárůstu průmyslového znečištění se na tom podílely meteorologické a klimatické podmínky v roce 2010, které byly charakteristické chladnější topnou sezonou a častým výskytem nepříznivých rozptylových podmínek pro znečišťující látky v ovzduší. Nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde je zejména způsobena průmyslovou zátěží celé Ostravsko-katovické pánve, tedy včetně přeshraničních vlivů z Polska," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

"Vláda musí schválit nový zákon o ovzduší a stát musí pomoci lidem v malých obcích s výměnou kotlů na uhlí za čisté vytápění a se zateplením domů," uvedl programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

Zákon ministerstvo už připravuje. Pro Moravskoslezský kraj rovněž vyhlásilo dotaci na výměnu starých kotlů na uhlí. "Dotace sice vyhlášena je, ale platí pouze pro Moravskoslezský kraj. Je v ní málo peněz, takže nebude mít takový dopad. A navíc umožní pouze výměnu uhelných kotlů za uhelné. Daleko smysluplnější by bylo, aby ministerstvo pomohlo lidem zakoupit kotle na biomasu," dodal Kotecký.

Co ještě stojí ve zprávě:

- domácnosti ve větší míře využívají ekologicky šetrnější způsoby vytápění (zemní plyn, biomasu nebo centrální zdroj tepla)
- stoupá počet domů vytápěných solárními kolektory
- přesto stále patří vytápění domácností mezi nejvýznamnější zdroje znečišťování ovzduší
- klesá energetická náročnost hospodářství - v období 2000 až 2010 zaznamenala celkový pokles o 22,8 procenta

Zdroj: MŽP

Další špatnou zprávou je, že spousta lidí ve velkých městech, ale také na vesnicích, žije v hluku.

"V Praze, Brně a Ostravě žije v lokalitách, kde jsou přesahovány hygienické limity pro hluk, přibližně 10 procent všech obyvatel. V některých obcích je nadměrným hlukem, který pochází hlavně ze silniční dopravy, zatížena i víc než čtvrtina lidí, což ovlivňuje kvalitu života v těchto obcích a komplikuje jejich další rozvoj," dodala Jendeková.

U hlavních silnic, kde je nadměrný hluk z dopravy, žije v Česku průměrně asi 600 lidí na jeden kilometr komunikace, což je zhruba dvojnásobná hodnota, než je průměr zemí Evropské unie.

Stav životního prostředí u nás dlouhodobě kritizují ekologické organizace. Po vládě a ministerstvu nyní chtějí plán, jak stav životního prostředí v ČR změní.

"Ministři musí hlavně říci, co s tím udělají. Neměli by zprávy pouze přečíst a uložit do šuplíku, nýbrž přijít s novými zákony a konkrétními programy, které rozhýbou recyklaci, pomohou lidem pořídit si čisté vytápění nebo vylepší zdravotní stav lesů," míní Kotecký.

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a dalšími resorty připravuje protihlukový zákon. "Hluk představuje závažný problém jak z hlediska životního prostředí, tak z hlediska lidského zdraví. Resort se proto také vyjadřuje v rámci procesu EIA k protihlukovým opatřením a doporučuje výstavbu protihlukových stěn kolem silnic a železnic," upozornila Jendeková.

Naopak pozitivní zprávou především pro malé obce je, že se významně prodloužila délka kanalizační sítě a výrazně se zvýšil počet čističek.

"Dochází ke zvyšování podílu obyvatel připojených na kanalizaci zakončenou čistírnou odpadních vod. Oproti roku 2000 se kanalizační síť prodloužila o 89 procent a počet čistíren odpadních vod se zdvojnásobil," stojí ve zprávě.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Jablonecký zámeček se dočká záchrany. Rozeberou ho a postaví jinde

Sídlo jablonecké odnože celosvětového spolku Schlaraffia je v Jablonci nad

Zchátralý zámeček nedaleko autobusového nádraží v Jablonci, někdejší sídlo spolku Schlaraffia, se možná dočká spásy....

Hrad se chlubí originálem rukopisu od Putina. Je to opis, míní historici

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Hrad se pochlubil historickým dokumentem, který Miloš Zeman získal darem od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle...

Europoslanec Jiří Payne hledá Evropu, která má povstat z popela EU

Příznivci Svobodných se sešli na Klárově, aby upozornili na směrnici EU, která...

Europoslanec Jiří Payne (Svobodní) rozeslal velvyslancům evropských i dalších zemí manifest s názvem „Jde to i jinak“....

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz