Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žijeme v diktatuře svých vůní?

  18:50aktualizováno  18:50
O krůček blíž k objevu lidských feromonů se dostali švédští výzkumníci. Vědci se už léta přou o to, zda i lidské chování ovlivňují těkavé chemické sloučeniny vytvářené v organizmu a vylučované do ovzduší, které slouží k předávání signálů mezi živočichy. Množství výzkumných studií sice naznačovalo, že feromony skutečně působí i mezi lidmi, ale zatím se je nepodařilo s jistotou identifikovat.

Nejznámějšími a nejsnáze objevitelnými feromony v živočišné říši jsou ty sexuální, které přitahují jedince opačného pohlaví. A právě takové hledají výzkumníci i mezi lidmi.

Švédští vědci z ústavu Karolinska vedení docentkou Ivankou Savicovou se soustředili na pohlavní hormony - mužský testosteron a ženské estrogeny. O těchto hormonech je známo, že ovlivňují vývoj mužských či ženských pohlavních znaků. Vědci chtěli vyzkoušet, zda nenesou nějakou informaci i pro opačné pohlaví.

Pach jen pro někoho

Z mužského a ženského potu proto výzkumníci získali chemikálie obsahující testosteron a estrogeny. Ty pak nechali čichat čtyřiadvaceti dobrovolníkům - dvanácti mužům a dvanácti ženám.

Při tom sledovali dění v mozku pokusných osob prostřednictvím techniky nazývané pozitronová emisní tomografie. A skutečně se něco podstatného ukázalo. Výzkumný tým zjistil, že čichání chemické látky obsahující estrogen způsobilo mužům vyšší průtok krve v části mozku zvané hypotalamus. Na ženy však nemělo vliv.

Naopak testosteron ve vzduchu zvýšil průtok krve v hypotalamu žen, ale nijak nepůsobil na mozek mužů. Hypotalamus je velmi důležitá oblast v dolní části mezimozku, která mimo jiné ovládá vylučování většiny hormonů v organizmu a reguluje rovněž vnitřní prostředí v těle, včetně teploty.

Předchozí pokusy na zvířatech prokázaly, že feromony potkanů zjišťuje právě hypotalamus těchto hlodavců.

Výsledky, o nichž švédský tým informoval v odborném časopise Neuron, tedy jasně ukazují, že pach lidských pohlavních hormonů ovlivňuje mozek pokusných osob a zřejmě mu poskytuje informaci, že nablízku je člověk opačného pohlaví.

Fungují tedy přímo jako feromony? V tomto bodě je Ivanka Savicová opatrná: "K tomu musíme ještě prokázat, že kromě reakce v mozku došlo i k nějakým fyziologickým změnám či ke změnám chování," řekla časopisu New Scientist. Zdá se však, že se výzkumníci dostali do blízkosti mechanizmu, jímž lidské feromony v mozku působí.

Nebezpečná přitažlivost
Působení feromonů je zatím nejprozkoumanější u hmyzu. Před dvěma lety však výzkumníci z Adelaidské univerzity v Austrálii objevili první feromon i u rosniček, který vylučují samečkové ze žláz na hlavě a lákají jím k sobě samičky. U savců vědci objevili feromony potkanů a prasat.

Na stopu feromonům lidským se už dostalo několik výzkumných týmů. Před třemi lety například studenti Chicagské univerzity potřeli při pokusu některým ženám z pokusné skupiny horní ret látkou s obsahem androstadienu (látky vznikající v mužském těle rozkladem testosteronu).

Pak ženy vyplňovaly jednotvárný dotazník. Ukázalo se, že i při této otravné činnosti vydržela dobrá nálada déle těm z nich, které byly vystaveny účinku mužského hormonu.

Jiný pokus předloni zase připravili vědci z Vídeňské univerzity. Někteří dobrovolníci-muži čichali, aniž to věděli, k syntetické chemikálii obdobné látce, jež vzniká v ženské děloze. Při tom si prohlíželi fotografie žen a hodnotili jejich přitažlivost.

Ukázalo se, že chemicky ovlivněná skupina hodnotila ženy na fotografiích jako přitažlivější než kontrolní skupina mužů nijak neovlivněných. I to patří k předběžným důkazům, že lidé reagují na chemické signály vylučované opačným pohlavím - podobně jako jiní živočichové.

Jakou sílu tyto signály mají, jak moc dokážou potlačit "zdravý rozum" a jak přesně jim člověk podléhá? Vypadá to, že už brzy nám to vědci dokážou říct.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Najdete na iDNES.cz