Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Židům začíná chanuka, oslaví ji i premiér. Dárky u Fischerů nosí Mojžíšek

  16:09aktualizováno  16:09
Židům začíná jedno z nejradostnějších období roku. Od setmění budou osm večerů slavit chanuku. Letos podesáté se připojí také rodina premiéra Fischera. "Těším se na společné večery. Věřím, že se to podaří," svěřil iDNES.cz premiérův syn Jan. Vánoce slaví jen symbolicky, dárky u nich nosí "Mojžíšek".

Syn premiéra Fischera věří, že si otec i letos v premiérském programu najde dost času na oslavy chanuky. | foto: Koláž - iDNES.cz

"Poprvé jsme slavili chanuku před deseti lety, když jsem začal chodit na židovskou školu. Tam jsem se dozvěděl o historii svátku a o příběhu, který je s ním spojen," vypravuje Fischer junior.

Židé si připomínají chanuku jako vítězství makabejského povstání ve 2. století před křesťanským letopočtem. Znovu dobyli jeruzalémský chrám, odstranili z něj modly a chtěli zapálit menoru, sedmiramenný svícen.

Český premiér Jan Fischer u Zdi nářkůJan Fischer se svým otcem.

Zpět k aktivnímu vyznávání židovské víry přivedl premiéra Fischera jeho syn Jan. Vlevo premiér u Zdi nářků, vpravo se synem.

Jenže našli jen tolik posvěceného oleje, kolik by stačilo na jeden den. Stal se ovšem zázrak. Menora hořela osm dní.

"S tátou večer zapalujeme jednu svíčku na chanukii (osmiramenný svícen, pozn. red.), já odříkám požehnání a společně zpíváme chanukovou píseň Maoz tzur, potom si většinou povídáme," popsal Jan Fischer mladší.

Co se dělá o chanuce

Chanuka je známá také jako svátek světel, trvá osm dní, podle našeho gregoriánského kalendáře připadá na období od konce listopadu do půlky prosince. Podle židovského kalendáře začíná 25. dnem měsíce kislev.

Děti dostávají peníze a hrají si se čtyřstěnnou káčou (v jidiš se jí říká dreidl), Po stranách má čtyři hebrejská písmena, začátky hebrejských slov: nes - gadol - haja - šam (velký - zázrak - stal se - tam). Odkazuje na zázrak v chrámu, díky němuž menora (sedmiramenný svícen) hořela s olejem na den celých osm dní.

Na památku toho se zapaluje chanukia (osmiramenný svícen), každý večer o svíčku víc. K zapalování slouží devátá svíce zvaná šamaš  ‎ (hebrejsky sluha).

O chanuce se večer scházejí rodiny, nepracuje se, zpívá a vypravuje. K tomu se jí pokrmy smažené na oleji, například bramboráky a koblihy.

Nebojí se, že na to letos v "premiérském roce" nebude čas? "Já si myslím, že na sebe čas najdeme, i když to asi nebude každý večer."

Nábožensky pestrá rodina

O premiérovi se ví, že právě jeho potomek ho přivedl zpátky k aktivnímu vyznávání židovské víry. "My jsme s manželem vlastně pod obojí, ale náš syn bere židovské tradice daleko vážněji než my," popsala vztah rodiny k náboženství manželka premiéra v rozhovoru po Onu DNES. - celý rozhovor čtěte zde

"Chanuku a další židovské svátky jsme začali slavit spontánně. Maminka nám to toleruje," vypráví s pousmáním Fischer syn.

Nábožensky smíšenou rodinu vnímá pozitivně. Židé, ateisté a příležitostně věřící si vzájemně tolerují své zvyky a svátky. "To by také měla být funkce náboženství, mělo by lidem dávat pocit jistoty, nesmí být záminkou pro vykořenění a fundamentalistické výpady vůči druhým," je přesvědčen syn předsedy vlády.

Svátek světel spadá do období křesťanského adventu a Vánoc. "Ty také slavíme. Osobně je vnímám jako celospolečenskou konvenci, než jako náboženský rituál. Sejde se celá rodina a ´Mojžíšek´ nadělí dárky," popsal "židovskou variantu" Jan Fischer mladší.

"Slavíme i s večeří, ale na půlnoční mši nechodíme," dodal.

Děti dostanou chanuka gelt

Dárky se dávají také o chanuce, ale jednosměrně, vysvětlil premiérův potomek: "Děti dostávají 'chanuka gelt', peníze, za které si kupují, co chtějí. Takže dostanu peníze, rodičům dávám dárky o Vánocích. Klasické, tátovi třeba kravaty."

Chanuka podle něj vyhovuje i velmi liberálním židům, protože svátek není spojen se speciálními modlitbami a omezeními.

Slaví se v ulicích, lidé zapalují před svými domy svíčky na chanukiích (osmiramenných svícnech), jedí jídla smažená na oleji, koblihy a bramboráky.

Letos se veřejně bude rozsvěcet obří chanukia (osmiramenný svícen) také na náměstí Jana Palacha v Praze. Premiér Fischer se synem by měli být u toho.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Najdete na iDNES.cz