Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Židovský hřbitov bude součástí budovy České pojišťovny

  16:02aktualizováno  16:02
- Židovský hřbitov na pozemku České pojišťovny ve Vladislavově ulici v Praze zůstane na místě a bude zabudován do komplexu administrativních budov pojišťovny. Vláda ve středu přijala kompromisní návrh, že na místě plánované kuchyně vznikne betonový blok, kde budou ukryty pozůstatky Židů, a to i ty, které byly před časem při budování základů stavby odvezeny. Souhlas už ve středu ráno vyslovila pražská židovská obec.

Celá akce bude stát kolem 60 milionů korun. "Česká pojišťovna je ochotna přispět na financování, příští týden se dohodneme, v jaké výši," řekl Českému rozhlasu 1-Radiožurnálu ministr kultury Pavel Dostál. Uvedl, že stát najde ve státním rozpočtu maximálně 40 milionů korun.

Předseda židovské obce Jiří Daníček zároveň upozornil, že ostatky, které už byly ze staveniště pojišťovny vyzvednuty, je potřeba uložit co nejdříve. "Skutečnost, že ostatky zůstávají stále nepohřbeny, se hluboce dotýká židovského náboženského cítění a zvyklostí," uvedl Daníček.

Kompromisní návrh
Ministři Zemanova kabinetu, zástupci České pojišťovny a pražské židovské obce se v pondělí (27. března) shodli, že nejlepší variantou na záchranu židovského hřbitova na pozemku České pojišťovny Vladislavově ulici v Praze 1 by bylo obestavět ho. Oznámil to po jednání místopředseda vlády Pavel Rychetský. Hřbitov by měl zůstat na pozemku, kde chce pojišťovna postavit administrativní budovu s podzemními garážemi, a to namísto plánované kuchyně.

Podle dohodnuté varianty musí pojišťovna pozměnit plány administrativního komplexu. Hřbitov by se nehnul z místa, kolem něj by vznikl asi metr vysoký blok 40 x 10 metrů. Do něj by se vrátily i ty kosterní pozůstatky, které už byly ze staveniště odvezeny.

"Židovská obec musí do středy 9 hodin ráno sdělit, zda je pro ni tato varianta přijatelná," řekl Rychetský.

Stavební úřad Prahy 1 by měl podle Rychetského představ rozhodnout o změně plánů budovy bez nového řízení o stavebním povolení. "Chtěl bych ocenit velmi vstřícný postoj České pojišťovny," řekl Rychetský.

Jednání nerozhodlo ani o finanční náhradě. "Česká pojišťovna také do středy 9 hodin ráno nahlásí, kolik by tato varianta stála," dodal Rychetský. "O tom, kdo a jak na nich bude participovat, se bude rozhodovat až následně," uvedl Rychetský s tím, že náklady budou asi šedesát milionů korun.

Porady se zúčastnili za vládu místopředseda Pavel Rychetský, ministr kultury Pavel Dostál a ministr zahraničí Jan Kavan, dále představitelé pojišťovny a židovské obce a pražského magistrátu.

DOSAVADNÍ VÝVOJ
Vláda se hřbitovem, nad kterým má vyrůst budova pojišťovny, zabývala minulou středu. Rozhodnutí však o týden odložila a uložila třem svým členům dál jednat.

Podle ředitele Židovského muzea v Praze Lea Pavláta by hřbitov měl být oplocený či jinak ohrazený. Písemné stanovisko reprezentace pražské židovské obce však takovou skutečnost nezmiňuje. Požaduje zachovat hroby na původním místě a poloze. "My vlastně nevíme přesně, co chtějí, ani zda mají konkrétní představu. O technických variantách se samozřejmě hovořit dá, ale je třeba si to ujasnit," reagoval mluvčí pojišťovny Michal Urban.

Další neznámou zůstává, kdo případnou kompromisní variantu zaplatí. Na jiné kompromisní variantě se památkáři, Židé a investor dohodli už vloni v listopadu a stále zůstává jednou z možností, jež bude vláda zvažovat. Tato možnost, jež předpokládala snést hroby o několik metrů níže a vyvolala protesty zahraničních ortodoxních Židů, by stála asi šedesát milionů korun. Podle ministerstva kultury tuto částku pojišťovna původně chtěla uhradit, v únoru letošního roku však svoji ochotu nést tyto náklady zpochybnila.

Spor se táhne několik měsíců
Vláda do sporu pojišťovny a židovské obce vstoupila v době, kdy nejvyšší aškenázský rabín Izraele nařídil, že na hřbitově nesmí vyrůst žádná stavba, a odmítl tak kompromis, s nímž před čtvrt rokem souhlasila pražská židovská obec i rabinát.

Ministr kultury Pavel Dostál byl na zasedání vlády 22. března odhodlán kolegům doporučit, aby České pojišťovně dostavět garáže a administrativní budovu na bývalém židovském hřbitově umožnili. Vláda by podle tohoto řešení hřbitov sice vyhlásila za kulturní památku, výjimkou by však byl rozestavěný pozemek pojišťovny.

Kompromis spočíval v tom, že pojišťovna by své sídlo postavila, ale blok zeminy i s ostatky by spustila na dno stavební jámy a zalila betonem.

"Pokud se týče pásu nedotknutých hrobů, je pro nás nepřípustné, aby se stavělo nad tím, pod tím, na tom, všelijak. To prostě musí zůstat ohrazeno a nedotčeno," říká nyní zemský rabín České republiky Karol Sidon.

Pavel Dostál se i přes velký tlak židovských organizací z celého světa zdráhá vyhlásit bývalý hřbitov za kulturní památku celý, protože by se to značně prodražilo. České pojišťovně by tak vláda de iure znemožnila stavbu garáží dokončit a spor by skončil. Pojišťovna by ale na státu soudně vymáhala náhradu za rozestavěnou budovu a znehodnocený pozemek v celkové hodnotě půl miliardy korun.

"Jsem pro dodělání té budovy, protože to je řešení, které odpovídá platným zákonům České republiky," řekl Radiožurnálu ministr kultury Pavel Dostál.

Dostál se cítí podveden
Ministr kultury přitom zpočátku vůbec nepočítal s tím, že stát bude muset pojišťovně kompenzaci platit.

"Na samém začátku jednání s ministerstvem kultury přijeli američtí rabíni, kteří svorně zpívali píseň - pane ministře, o peníze se vůbec nemusíte starat, peníze jsou naše starost," řekl Pavel Dostál rozhlasu.

Nyní však veškeré finanční náklady sporu nese na svých bedrech stát.

Hádka trvá už druhý rok
Neshody okolo bývalého židovského hřbitova ve Vladislavově ulici v centru Prahy začaly před více než rokem, kdy archeologové ve výkopu pro základy budovy České pojišťovny objevili kosterní ostatky staré několik set let. Všechny vykopané kosti byly předány Ústavu pražské památkové péče, který je zkoumal. Už to se stalo předmětem nevole české židovské obce, která chtěla pro mrtvé klid.

Když stavba pokračovala, čelil zemský a pražský rabín Karol Sidon kritikám ze strany vrchního rabína v Británii Jonathana Sackse a hlavy francouzské židovské obce Josepa Sitruka. Protest poslaly i Výbor na ochranu evropských židovských hřbitovů a Výbor pro ochranu amerického dědictví v zahraničí. Před českými ambasádami v Londýně, ale i jiných městech, demonstrovali ortodoxní Židé.

Ve čtvrtek 24.února 2000 se jich do Prahy sjelo zhruba 40, aby se za společných modliteb pokusili navrátit schránky s ostatky svých předků na původní místo. Na staveniště se ale nedostali a dva vozy s 160 dřevěnými bednami ostatků musely být odvezeny na židovský hřbitov na Olšanech.

Ministr kultury Pavel Dostál na zasedání vlády (29. března), na němž prosazoval ponechání židovského hřbitova na místě novostavby České pojišťovny

Bývalé židovské pohřebiště ve Vladislavově ulici v Praze 1

Bývalé židovské pohřebiště ve Vladislavově ulici v Praze 1

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...Najdete na iDNES.cz