Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Židovská obec vrátí dům uprchlíkům před nacismem, žádá ale miliony

  15:41aktualizováno  15:41
Židovská obec v Teplicích sice rozhodla, že vrátí dům Yehudovi Kolinerovi, jenž ze své vily v Lipové ulici prchl v roce 1938 před nacistickým pogromem, jenže pro rodinu je dům stále nedosažitelný. Židé totiž chtějí, aby nejprve zaplatila 2,7 milionu korun. A tolik Kolinerovi nemají.

Vila v Lipové ulici, za kterou chce židovská obec 2,7 milionu. | foto: Česká televize

"Je to normální rodina, která nemá na účtu miliony. Museli by si půjčit, ale banka jim stěží dá peníze bez záruky," konstatoval Tomáš Jelínek, jenž Kolinerovy žijící v Izraeli zastupuje v Česku. Sumu mají vyplatit do 15. března, jinak tepličtí Židé prodají jejich dům jinému zájemci.

Podle předsedy teplické židovské obce Oldřicha Látala je 2,7 milionu korun částka, kterou investovali do údržby domu a zahrady.

Někteří členové teplické židovské obce namítají, že suma je příliš vysoká a obec vilu, kterou získala zdarma od kraje, rodině nevrací, ale spíše prodává.

"Dům se měl vrátit, jestli tohle je nějaké vracení, to si každý musí přebrat sám," namítl jeden z členů obce, jenž nechce zveřejnit jméno, ale redakce ho zná.

"Nějaké náklady tam byly, třeba na vyklízení domu, sekání zahrady. Ale určitě nešlo o 2,7 milionu korun," dodal další pod podmínkou anonymity.

Látal však uvádí ještě další náklady. "Je v tom i penále milion korun, které musíme vyplatit kupci, s nímž jsme se dohodli na prodeji domu ještě před tím, než se Kolinerovi přihlásili, že chtějí vilu zpět," uvedl Látal.

Milionové penále

Podmínky navrácení nyní řeší právník rodiny Kolinerů s advokátem Federace židovských obcí. Koliner chce doložit náklady, které vynaložila teplická obec v domě a okolí.

Židovská obec získala budovu v roce 2005 od Ústeckého kraje za symbolickou korunu. Tepličtí Židé chtěli v domě vybudovat například sanatorium, jenže nesehnali peníze na opravu zdevastovaného objektu. Nakonec odhlasovali, že dům prodají.

Našli prý zájemce, který chtěl zaplatit 10 milionů korun. Mezitím se o dům přihlásili Kolinerovi. Podle dřívějších slov Látala už ale bylo pozdě. V kupní smlouvě je údajně penalizace milion korun, pokud by Židé dohodu odřekli.

Na budovu nemá rodina právní nárok, stát žádost o restituci zamítl, protože Kolinerovi o vrácení nežádali mezi lety 1945 až 1948.

Když loni v říjnu chtěl dvaaosmdesátiletý Yehuda Koliner vilu zpět, židovská obec se k jeho přání stavěla chladně a nechtěla s ním vůbec jednat.

V prosinci obec nabídla Kolinerům 10 tisíc dolarů jako kompenzaci za dům. Do věci se ale vložila Federace židovských obcí, která doporučila, aby byl dům vrácen. Obec si dala podmínku: Kolinerovi musí doložit, že byl dům v Lipové ulici skutečně jejich.

"Federace židovských obcí potvrdila, že nárok opravdu mají. Prověřila historické dokumenty a ukázalo se, že předci rodiny byli ze 100 procent vlastníky nemovitosti," tlumočil výsledek zástupce rodiny Kolinerů Tomáš Jelínek.

Tepličtí Židé poté názor změnili a na mimořádné schůzi 28. ledna odhlasovali, že vilu vrátí. Yehudova syna Dorona zpráva dojala.

"Snad jste ztratili určité materiální hodnoty, ale získali jste svým rozhodnutím vysoký morální kredit," napsal v dopise Židovské obci v Teplicích. "Rodina Kolinerových je vám z celého srdce vděčná," děkoval.

Osudový vztah. A co dál?

Teď se musí vyřešit finanční podmínka převodu: rodina Kolinerů chce doložit skutečné náklady na údržbu a opravu budovy.

Kolinerovi mají k teplické vile zvláštní, až osudový vztah. Věří, že pokud dům mají, nestane se rodině nic zlého.
Doron Koliner dal proto otci slib, že se pokusí získat vilu zpět.

Co by s domem udělali, pokud by jej dostali, není jasné. "Kolinerovi sondovali, zda by se našel investor, který by ho přestavěl na byty. Telefonovali také lidem, kteří investují do hotelů," přiblížil Jelínek.

Doron Koliner rovněž uvažuje, že by se do Teplic vrátil a ve vile v Lipové ulici žil. "Je to krásné město a za pár let jdu do důchodu. Ještě ale nejsem rozhodnut," řekl.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

PŘÍMÝ PŘENOS: Brífink Starostů před jednáním Sněmovny

STAN chtějí před hlasováním o důvěře vlády jednat o vydání Babiše a Faltýnka

Sněmovnu čeká v úterý schůze, na které budou poslanci projednávat například novelu zákoníku práce. Jako první mají...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz