Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náborová akce hledá dárce kostní dřeně. Musí mít židovskou krev

  17:49aktualizováno  17:49
Židovská obec chce získat nové dárce kostní dřeně a využila k tomu speciální náborovou akci. Hledá výlučně Židy, ne však z náboženských důvodů. Požadavek má medicínské opodstatnění. Lidé si nesou určité genetické znaky podle prostředí, v němž žijí. Židé a další etnické menšiny mají problém shodnou tkáň najít.

Židovská obec pořádá speciální náborovou akci dárců kostní dřeně (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Při transplantacích dřeně se hledá vhodný dárce podle shody ve tkáňových znacích, které se rozpoznávají na bílých krvinkách. "Tyto znaky jsou dědičné a jejich určitá kombinace je charakteristická pro konkrétní geografické prostředí," říká Tomáš Svoboda z Fakultní nemocnice v Plzni, kde je Národní registr kostní dřeně.

"I proto usilujeme o obohacení registru o dárce z etnických menšin, kam patří i Židé, kteří se za dlouhá staletí geneticky moc nezměnili," vysvětluje lékař.

Každý, komu koluje v těle židovská krev, má tedy možnost pomoci někomu zachránit život. "Je jedno, zda se jedná o lidi, kteří jsou považováni za halachické Židy, tedy z matčiny strany, či lidi, kteří mají oba židovské rodiče, nebo pocházející ze smíšených manželství klidně i ve druhé či třetí generaci," říká Kateřina Mikulcová, organizátorka akce pro Židovskou obec.

Najít dárce pro Čecha mezi černochy je nemožné

Jiné unikátní znaky mají lidé žijící v Grónsku, jiné v rovníkové Africe. To všechno se pak odráží v pravděpodobnosti najít vhodného dárce. "Pro českého pacienta prakticky není možné najít dárce mezi černochy nebo Romy (ti pocházejí z oblasti přední Indie) a zase obráceně," vysvětluje lékař Tomáš Svoboda.

Podle něj se tak stává, že pacient z Česka má tak vzácné znaky v krvi, že mezi dvaceti miliony dárci na celém světě se najdou pouze dva odpovídající, a to v registru v USA, který sdružuje právě židovské etnikum, nebo v izraelském národním registru.

"Tím je vysoce pravděpodobné, že má pacient židovský původ, ač to třeba doposud nevěděl," popsal lékař. Vysoce ceněni jsou i dárci kostní dřeně pocházející ze smíšených manželství.

Kampaň cílí na mladé a zdravé dárce

Genetické znaky HLA systému, jejichž shoda se u dárce a příjemce hledá, se totiž mohou objevovat (a zase mizet) i v několika generacích, podobně jako je tomu u barvy vlasů nebo nemoci, kdy u pradědečka zmizí a u pravnuka se objeví.

Ideální dárce je člověk od osmnácti do pětatřiceti let, a ženy, které nebyly ještě těhotné, protože těhotenstvím se do těla dostávají protilátky jejího partnera a příjemce kostní dřeně by tak neměl v krvi dva typy krvinek, ale tři.

A dárce musí být pochopitelně zdravý, což je pravděpodobnější u lidí do pětatřiceti let. Právě proto vymyslela Židovská obec, že celá náborová akce bude mít podobu koncertu pro mladé v některé ze synagog. Termín a místo však zatím tají z bezpečnostních důvodů.

"V minulosti probíhala podobná kampaň a akce zaměřená na dárce z řad Romů nebo lidí s arabskými nebo třeba kurdskými předky žijícími v Česku," říká organizátorka akce Kateřina Mikulcová. Obec pořádá podobnou akci podruhé.

Stačí si nechat odebrat krev

Teď by podle Kateřiny Mikulcové byl úspěch, kdyby se do registru na místě přihlásilo okolo 150 lidí. "Po čase, tak po pěti letech, bychom rádi akci zopakovali znovu, až zase dorostou do vhodného věku další mladí potenciální dárci," říká.

Lidé s židovským původem, kteří se budou chtít stát dárci, si během zmíněného koncertu nechají odebrat malou zkumavku krve. Z ní se zjistí, zda jsou vhodnými dárci, tedy především zdravými, a pokud budou souhlasit, budou zařazeni do registru. To stále ještě neznamená, že musí někdy kostní dřeň darovat. Může se stát, že tu jejich nebude žádný pacient na světě potřebovat.

Lékaři zdůrazňují, že odběr kostní dřeně, což je vlastně houbovitá hmota uvnitř kostí, dárci nijak neublíží. O tom, že jsou dárci potřeba, svědčí i statistika. Český registr dárců zahrnuje zhruba 40 tisíc lidí, zatímco v Německu je jich 2,5 milionu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz