Žideničtí připravují síť cyklostezek

  18:37aktualizováno  18:37
Brno - Příznivci cyklistiky z Brna a okolí se mají na co těšit. Alepoň v tom případě, když se představitelům židenické radnice podaří sehnat peníze a vybudovat ve čtvrti a v jejím okolí nové cyklostezky. "Bude to jedinečná příležitost umožnit cyklistům, pěším, in-line bruslařům nebo maminkám s kočárky využívat bezpečné stezky pro pohyb ve městě, z města nebo pro příměstskou rekreaci," řekl Juraj Flamik, který má v ekologické nadaci Partnerství na starosti projekt Greenways-Zelené stezky.

V celém Brně je nyní necelých čtrnáct kilometrů cyklostezek. Netvoří ale ucelenou síť, jsou to čtyři souvislejší úseky, které nejsou vzájemně propojené. Vedení židenické radnice připravuje projekt nazvaný Židenická stezka pro všechna kolečka, který počítá s propojením oddychových míst a sportovišť v této části Brna.

"Tato stezka by měla v budoucnu sloužit jako výchozí nebo cílový bod již nyní fungující dálkové cyklotrasy Brno-Vídeň," vysvětlil Flamik.

Součástí trasy je i připravovaný projekt na vybudování cyklistické stezky podél řeky Svitavy až do Bílovic, na kterém spolupracují starostové zainteresovaných obcí a brněnských městských částí.

"Břehy mají patřit občanům a nejen fabrikám vlastnícím pozemky. Je výborné, že jak v Židenicích, tak Maloměřicích, Obřanech a Bílovicích nad Svitavou jsou starostové schopni spojit své síly," řekl Flamik.

Žideničtí radní chtějí do roku 2010 vybudovat celkem pět kilometrů tras, jejichž součástí by měl být i úsek od mostu v Zábrdovicích k ulici Pastrnkova. "To je v podstatě samostatný projekt zahrnující celkovou úpravu levého břehu řeky v tomto úseku. Vyšší než dvacetiletá voda by totiž zalila Židenice a tak se tam musí postavit val. A na něm bude cyklistická stezka," řekl manažer židenického projektu Integrovaný přístup k bydlení Jaroslav Suchý. Val se stezkou bude podle něj stát asi pět milionů korun.

Na úpravu levého břehu řeky Svitavy byla již zpracována studie, v současné době je před dokončením technicko-ekonomické zadání. "Význam tohoto úseku spočívá v jeho přímém napojení na cyklistickou trasu Brno-Vídeň. Cyklistům, kteří se v tomto úseku rozhodnou odbočit do Židenic, by postupná výstavba dalších úseků stezky měla umožnit snadnou cestu k významným místům v městské části, například na židovský hřbitov, Bílou horu a podobně," uvedl Suchý. Stezka by vedla také k plánovanému skate parku.

Možná podoba okruhu městskou částí je nastíněna ve studii Židenická stezka pro všechna kolečka, kterou vypracovala mezinárodní skupina studentů Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

Městská část Brno-Židenice nyní také požádala brněnský magistrát společně s částí Brno-Líšeň o technické prověření možnosti výstavby cyklistické stezky od ulice Nezamyslova, přes ulici Pod sídlištěm, kolem Stránské skály do Líšně, Mariánského údolí a na Slavkovské bojiště.

"Stezka by umožnila i méně zdatným cyklistům snadnou cestu z centra města do významné rekreační oblasti a naopak. Veškeré plánované cyklistické stezky v Židenicích mají díky přímému napojení na trasu Brno-Vídeň a možnosti propojení například se Slavkovským bojištěm rovněž celoměstský, regionální i mezinárodní význam," upozornil manažer Suchý.

Plánovaná cyklostezka je vyznačena červenou barvou

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Babiš vyhověl Evropské komisi. Nebude se účastnit jednání o fondech EU

Český premiér Andrej Babiš před začátkem jednání zástupců nových a chudších...

Premiér Andrej Babiš se nebude účastnit jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Vyhověl tak jednomu...

Maláčová neuspěla s návrhem zvýšit životní minimum. ANO mluví o revizi dávek

Ministryně práce Jana Maláčová přichází na zasedání tripartity v Praze...

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD neuspěla s návrhem na zvýšení životního minima o 380 korun na...

Univerzita Karlova ukáže zakládací listinu. Bude v pancéřové vitríně

Zakládající listiny Univerzity Karlovy v Praze

Univerzita Karlova na několik dní otevře své trezory, které ukrývají univerzitní poklady, a představí na mimořádné...

Najdete na iDNES.cz