Žideničtí připravují síť cyklostezek

  18:37aktualizováno  18:37
Brno - Příznivci cyklistiky z Brna a okolí se mají na co těšit. Alepoň v tom případě, když se představitelům židenické radnice podaří sehnat peníze a vybudovat ve čtvrti a v jejím okolí nové cyklostezky. "Bude to jedinečná příležitost umožnit cyklistům, pěším, in-line bruslařům nebo maminkám s kočárky využívat bezpečné stezky pro pohyb ve městě, z města nebo pro příměstskou rekreaci," řekl Juraj Flamik, který má v ekologické nadaci Partnerství na starosti projekt Greenways-Zelené stezky.

V celém Brně je nyní necelých čtrnáct kilometrů cyklostezek. Netvoří ale ucelenou síť, jsou to čtyři souvislejší úseky, které nejsou vzájemně propojené. Vedení židenické radnice připravuje projekt nazvaný Židenická stezka pro všechna kolečka, který počítá s propojením oddychových míst a sportovišť v této části Brna.

"Tato stezka by měla v budoucnu sloužit jako výchozí nebo cílový bod již nyní fungující dálkové cyklotrasy Brno-Vídeň," vysvětlil Flamik.

Součástí trasy je i připravovaný projekt na vybudování cyklistické stezky podél řeky Svitavy až do Bílovic, na kterém spolupracují starostové zainteresovaných obcí a brněnských městských částí.

"Břehy mají patřit občanům a nejen fabrikám vlastnícím pozemky. Je výborné, že jak v Židenicích, tak Maloměřicích, Obřanech a Bílovicích nad Svitavou jsou starostové schopni spojit své síly," řekl Flamik.

Žideničtí radní chtějí do roku 2010 vybudovat celkem pět kilometrů tras, jejichž součástí by měl být i úsek od mostu v Zábrdovicích k ulici Pastrnkova. "To je v podstatě samostatný projekt zahrnující celkovou úpravu levého břehu řeky v tomto úseku. Vyšší než dvacetiletá voda by totiž zalila Židenice a tak se tam musí postavit val. A na něm bude cyklistická stezka," řekl manažer židenického projektu Integrovaný přístup k bydlení Jaroslav Suchý. Val se stezkou bude podle něj stát asi pět milionů korun.

Na úpravu levého břehu řeky Svitavy byla již zpracována studie, v současné době je před dokončením technicko-ekonomické zadání. "Význam tohoto úseku spočívá v jeho přímém napojení na cyklistickou trasu Brno-Vídeň. Cyklistům, kteří se v tomto úseku rozhodnou odbočit do Židenic, by postupná výstavba dalších úseků stezky měla umožnit snadnou cestu k významným místům v městské části, například na židovský hřbitov, Bílou horu a podobně," uvedl Suchý. Stezka by vedla také k plánovanému skate parku.

Možná podoba okruhu městskou částí je nastíněna ve studii Židenická stezka pro všechna kolečka, kterou vypracovala mezinárodní skupina studentů Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

Městská část Brno-Židenice nyní také požádala brněnský magistrát společně s částí Brno-Líšeň o technické prověření možnosti výstavby cyklistické stezky od ulice Nezamyslova, přes ulici Pod sídlištěm, kolem Stránské skály do Líšně, Mariánského údolí a na Slavkovské bojiště.

"Stezka by umožnila i méně zdatným cyklistům snadnou cestu z centra města do významné rekreační oblasti a naopak. Veškeré plánované cyklistické stezky v Židenicích mají díky přímému napojení na trasu Brno-Vídeň a možnosti propojení například se Slavkovským bojištěm rovněž celoměstský, regionální i mezinárodní význam," upozornil manažer Suchý.

Plánovaná cyklostezka je vyznačena červenou barvou

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Nebojuji za zrušení sankcí, držíme linii, říká Vondráček po cestě do Ruska

Předseda Sněmovny Radek Vondráček vystoupil v Praze na šestnáctém sněmu Svazu...

Poslanci chtějí na půdě Sněmovny projednat cestu jejího předsedy Radka Vondráčka do Ruska. Vondráček řekl, že debatu...

Dálnice D10 u Brandýsa je ve směru Praha částečně zavřená kvůli požáru auta

Ilustrační snímek

Dálnice D10 u Brandýsa nad Labem je ve směru na Prahu částečně uzavřená. Hasiči zde na 12. kilometru likvidují požár...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ LISŮ NA PLASTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 KčNajdete na iDNES.cz