Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Židé na Ukrajině slavili rok 5770, město Umaň se proměnilo v poutní místo

  13:27aktualizováno  13:27
O víkendu jako by se na Ukrajině vrátil čas o dvě století zpátky. Ve městě Umaň, které leží v srdci země mezi Kyjevem a Oděsou, tančily a zpívaly tisícovky ortodoxních židů. U hrobu proslulého chasidského rabína Nachmana (1772-1810) se během oslav svátku Roš hašana, začátku nového židovského roku, vystřídalo na 15 tisíc mužů a chlapců.

Jeheskele Meyrowitz (vpředu v černé čapce) nese za jásotu věřících schránku s Tórou. | foto: Miroslav Tóda

V černých kabátech a s neodmyslitelnými pejzy, typickými loknami vlasů na skráních, se vášnivě kývali při modlitbě stejně jako jejich předci. Tak, jak si to přál rabi Nachman, slavný potomek neméně proslulého Ba'al šem Tova, který je považován za zakladatele chasidského hnutí.

Téměř stotisícové město Umaň se tak na chvíli proměnilo v jedno z největších židovských poutních míst v Evropě. "Přijíždím sem pravidelně od doby, co padl komunismus a obnovila se tato tradice," vypráví Izák Atijas, který žije v Izraeli.

V Sovětském svazu i jeho satelitech, Československo nevyjímaje, byly totiž židovská víra a její projevy potlačované. Změna nastala až s koncem 80. let minulého století. Uvolnění poměrů ihned využili ortodoxní věřící a vrátili se ke svému cadikovi neboli spravedlivému, jak chasidé nazývají své učence, kteří zasvětili celý život Bohu a jeho zákonu - Tóře.

Letos si Jeheskele Meyrowitz užil svého velkého dne. Pro tisícovky věřících, kteří se v Umani radují ze života, nechal vytvořit ručně psanou Tóru. Zákon nechal zaznamenat na pergamen, uložit jej dal do krásné stříbrné schrány. "Zaplatil jsem za ni 15 tisíc eur, je na ní vyvedeno i jméno mé rodiny," chlubí se Jeheskel.

Muži s neodmyslitelnými pejzy a typickými loknami vlasů na skráních se vášnivě kývali při modlitbě stejně jako jejich předci.

Muži s neodmyslitelnými pejzy a typickými loknami vlasů na skráních se vášnivě kývali při modlitbě stejně jako jejich předci.

U umaňského hrobu slavného rabiho se objevil hned, jak to bylo vzhledem k politické situaci možné. Tedy v roce 1988, kdy věřící židé využili slabosti sovětského režimu. Neměl to sem tak daleko jako chasidé z Izraele či USA, kteří sem putují hlavně v posledních letech. Do města Umaň totiž přicestoval z rodné Prahy.

"Tehdy se tu sešlo tak pětadvacet lidí, na Nachmanově hrobě byla jen deska s nápisem," vzpomíná Jeheskele. Na místě židovského hřbitova nechala komunistická vláda postavit paneláky a dvanáct zdejších synagog zbourala. Paneláky zůstaly, přibyla však nová synagoga lákající věřící z celého světa.

Židovské peníze

A právě díky nim začalo město Umaň prosperovat. "Kdyby nebylo chasidských židů, neměli bychom z čeho žít. Čím více jich přijede, tím lépe. Práce je tu málo a platy nízké," říká padesátiletá Svetlana, která ve svém domě ubytuje dvě desítky chasidů. Nepatří právě k nejlacinějším: za každého nocležníka inkasuje dvě stě dolarů.

Jeheskele Meyrowitz už nežije v Praze. Ihned po pádu železné opony odešel do Izraele. Nyní dlí v chasidské komunitě anglického Manchesteru, kde pracuje jako taxikář. Teď se mu splnil dlouholetý sen: když procházel Puškinovou ulicí, desítky chasidů líbaly jeho Tóru. Na Československo nevzpomíná rád. "Když mi bylo pět, vzali mě rodičům a dali do dětského domova. Otce a matku jsem pak viděl až v osmnácti, do té doby jsem se s nimi nemohl potkat," vypráví Jeheskele.

Nachman mě z toho vytáhne

Navzdory tomu, že s chasidy se do Umaně vrátil život, antisemitismus ve městě kvete. "Ty smradlavý žide, uhni z cesty!" rozkřikl se během svátku na chasidy místní chasník, který se rozhněval jen proto, že musel na cestě zpomalit. Netrvalo dlouho a v místní restauraci si ke mně přisedl přiopilý mladík jménem Jevgenij, který si také potřeboval zanadávat na židy. "Nenávidím je. Žiju tady, policajti po mně přesto chtějí na ulici pas. Kde to jsme?" říká.

Ukrajinské město Umaň o víkendu hostilo tisícovky ortodoxních židů, kteří se veselili o svátku Roš hašana.

Ukrajinské město Umaň o víkendu hostilo tisícovky ortodoxních židů, kteří se veselili o svátku Roš hašana.

Jinak mluví mladý policista, který spolu s pěti stovkami kolegů chrání chasidské návštěvníky před radikály. "Spal jsem jen tři hodiny, ale nevadí. Jsem tu rád, chasidští židé jsou veselí a příjemní lidé," svěřuje se. Na ochraně chasidů se podílí i speciální jednotka a tajné služby Ukrajiny i Izraele.

Jeheskele Meyrowitz a jeho rodina jsou na projevy nenávisti zvyklí. Jeho matka prošla Terezínem a přežila jen díky notné dávce štěstí. "Tady na Ukrajině nás skoro nikdo rád nemá. Milují jen naše peníze, ze kterých pak celý rok žijí. Vidí žida a myslí na peníze," říká. "Za všechno můžeme my: i za to, že mají malé platy. Nic se tu nezměnilo," dodává.

Přesto jezdí manchesterský taxikář do města Umaně každý rok. Podobně jako tisícovky jiných chasidů věří, že když se na rabiho hrobu pomodlí a zaplatí malý příspěvek, slavný rabín Nachman ho z bahna za pejzy vytáhne.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....Najdete na iDNES.cz